W czwartek, dzień przed rozpoczęciem XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele Fundacji oraz trener i kapitan reprezentacji Polski.

Już od wielu lat turniej cieszy się ogromną popularnością, a o udział w nim ubiegają się najlepsze zespoły. Nie inaczej jest i w tym roku. Już w piątek, 24 sierpnia, rywalizację rozpoczną Francja, Kanada, Rosja oraz Polska. Dzień wcześniej odbyła się konferencja z udziałem Jerzego Mroza – prezesa Fundacji im. Huberta Jerzego Wagnera, Vitala Heynana – trenera reprezentacji Polski, Michała Kubiaka – kapitan reprezentacji Polski oraz przedstawicieli organizatorów.

Vital Heynen, trener reprezentacji Polski:

– Nie lubię Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, a memoriał nie lubi mnie, patrząc na wyniki jakie osiągałem dotychczas w tym turnieju. To bardzo mocno obsadzony turniej. Mamy dwa zespoły które grały w finałach ostatniej edycji siatkarskiej Ligi Narodów, a więc reprezentacje Francji i Rosji. Do tego jesteśmy my i bardzo silna reprezentacja Kanady. Oczywiście, że chcemy wygrać, ale patrzymy logicznie na to wszystko: mamy reprezentacje, które na chwilę obecną są przed nami, mam na myśli Rosjan i Francuzów, o zwycięstwo w całym turnieju będzie więc bardzo ciężko. Mówiłem moim zawodnikom, aby na razie nie myśleli o niedzieli, koncentrujmy się na meczu piątkowym, później porozmawiamy o tym, co możemy ewentualnie poprawić na kolejne mecze. Nie koncentrujmy się na wygraniu Memoriału już przed pierwszym meczem tylko myślmy o każdym kolejnym pojedynku.

Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski:

– Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować organizatorom za to, że ten turniej gromadzi co roku tak dobre ekipy. Przyjeżdżają do nas najlepsi, dla nas to jest bardzo duża motywacja. Staramy się dołączyć do tych najlepszych i mam nadzieję, że nie będziemy od nich odstawać. Na pewno stać nas na nawiązanie walki z tymi zespołami. Czekamy z niecierpliwością na pierwszy mecz, w piątek gramy z Kanadą i wierzę, że hala się zapełni. Tego byśmy sobie życzyli, a mam nadzieję, że swoją grą odwdzięczymy się kibicom na tyle, że wyjdą z hali zadowoleni.

Jerzy Mróz, Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera:

– To już szesnasta edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, jest mi bardzo miło być w Krakowie już po raz czwarty z tym turniejem. Cieszę się z tego, że Vital Heynen jest trenerem naszej reprezentacji, byłem za tą kandydaturą, dlatego że to jedyny trener, który mówiąc o pracy z reprezentacją Polski powiedział, że interesuje go tylko medal. Tak, jak wiele lat temu mówił Hubert Jerzy Wagner. Tymi słowami trener Heynen mnie bardzo ujął i wierzę, że dotrzyma tego słowa.

Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej:

– Kraków siatkówką i sportem stoi, mówimy o tym od 2014 roku, kiedy otwarta została TAURON Arena Kraków. Cieszę się, że po raz kolejny przed kluczową imprezą tego roku, jaką są mistrzostwa świata, ten najważniejszy sprawdzian odbędzie się w Krakowie. Mam nadzieję, że dostarczy on wszystkim sporo przeżyć. Piątek, sobota i niedziela to będzie prawdziwe siatkarskie święto w Krakowie i myślę, że hala zapełni się, bo będzie kogo oglądać. Reprezentacje Polski, Rosji, Francji i Kanady gwarantują to, że siatkówka będzie na najwyższym poziomie. Jak zwykle Memoriał Huberta Jerzego Wagnera jest imprezą, która gromadzi najlepsze zespoły. Myślę że znowu będziemy mogli przeżywać sukces reprezentacji Polski pod wodzą nowego trenera, abyśmy byli pełni optymizmu przed Mistrzostwami Świata w Bułgarii i we Włoszech.

Marek Przeorski, dyrektor generalny Double Tree by Hilton Kraków Hotel&Convention Center/ Hampton by Hilton:

– Jesteśmy dumni, że możemy gościć tak znakomite zespoły po raz kolejny. Mamy największy hotel w Krakowie, który składa się z dwóch hoteli Double Tree by Hilton Kraków i Hampton by Hilton. Te hotele są połączone strefą rekreacyjną, z której zawodnicy bardzo chętnie korzystają. Mamy specjalną pościel antyalergiczną, odpowiedniej długości łóżka i mam nadzieję, że komfort łóżek i twardość materacy są odpowiednie. Naszym zadaniem jest również zapewnienie odpowiedniego wyżywienia zawodnikom, nasz szef kuchni przygotowuje odpowiednio dobrane posiłki, dieta jest bez cukru, lekka. To jest to, co sportowcy lubią i doceniają.

TERMINARZ XVI MEMORIAŁU

24.08. (piątek) 17.30 POLSKA – KANADA

24.08. (piątek) 20.30 FRANCJA – ROSJA

25.08. (sobota) 14.00 POLSKA – FRANCJA

25.08. (sobota) 17.00 ROSJA – KANADA

26.08. (niedziela) 14.00 KANADA – FRANCJA

26.08. (niedziela) 17.30 POLSKA – ROSJA