Memoriał Huberta Jerzego Wagnera już po raz czwarty odbędzie się w Krakowie. –  O ponowne rozegranie turnieju w TAURON Arenie prosili nas kibice, którzy znakomicie bawili się podczas dwunastej, czternastej i piętnastej edycji – mówi prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, Jerzy Mróz, który podkreśla także znakomitą współpracę z Urzędem Miasta Krakowa oraz Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. – Po znakomitych doświadczeniach z ostatnich lat i negocjacjach, które okazały się formalnością, decyzja nie mogła być inna – dodaje pomysłodawca i organizator turnieju.

W tym roku dzięki zaangażowaniu miasta Krakowa, organizatorzy Memoriału mają jeszcze większą możliwość przygotowania dla kibiców wielu niespodzianek w TAURON Arenie Kraków.

Zasięg i zainteresowanie, jakie towarzyszą co roku Memoriałowi Huberta Jerzego Wagnera, stanowią potwierdzenie, jak ważną częścią życia dla wielu z nas jest siatkówka na najwyższym światowym poziomie. Za każdym razem w czasie turnieju kibice doświadczają niesamowitych emocji sportowych, ale nie tylko. Warto zaznaczyć, że organizatorzy dbają o to, co dzieje się również przed, w trakcie i po meczach, za każdym razem zaskakując uczestników niespodziankami. Jak będzie w tym roku? Zobaczycie sami!

Jeśli ktoś z Was jeszcze nie uczestniczył w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, to w tym roku ma znakomitą szansę, żeby to nadrobić. Najpierw jednak sięgnijmy pamięcią do poprzednich edycji tego prestiżowego turnieju. Inauguracyjny Memoriał odbył się w Olsztynie w 2003 roku, a dziesiąty jubileuszowy – w Zielonej Górze w 2012 roku, tuż przed samymi Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie. Przez kolejnych sześć lat jego areną były hale sportowe województwa warmińsko-mazurskiego (Olsztyn, Iława, Ostróda i Elbląg). W 2009 roku, ten corocznie odbywający się turniej opuścił miasto Olsztyn i przeniósł się w inne regiony naszego kraju. Tym samym Memoriał gościł w łódzkiej Atlas Arenie, bydgoskiej Łuczniczce, katowickim Spodku, Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Zielonej Górze, Orlen Arenie w Płocku i Arenie Toruń. Pierwsza wizyta tego turnieju w Grodzie Kraka miała miejsce w 2014 roku.

Sierpień tamtego roku był bardzo gorącym miesiącem dla polskiej siatkówki, ponieważ nasza reprezentacja szykowała się właśnie do Mistrzostw Świata, organizowanych w naszym kraju. Jak wszyscy doskonale pamiętamy, Biało-czerwoni pod wodzą Stephane’a Antigi w ostatnim meczu XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera pokonali Sborną, ale ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu. Poziom gry naszych kadrowiczów napawał jednak optymizmem przed zbliżającym się Mundialem i wlewał w serca kibiców nadzieję na dobry występ w tym turnieju. Jak się później okazało, ciche marzenia całego kraju spełniły się 21 września, kiedy to Polacy wygrali w finale z Brazylią i zdobyli złoto, powtarzając tym samym wyczyn Złotej Drużyny Wagnera z Meksyku’74.
W XIV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, który również był rozgrywany w TAURON Arenie w Krakowie, wzięły udział cztery reprezentacje: Polski, Japonii Francji i Iranu. Biało-czerwoni stanęli wówczas na najwyższym stopniu podium, a kibice cieszyli się nie tylko ze złota, ale również z możliwości zabawy z wykorzystaniem najnowszych technologii: czy to aplikacji na smartfony, sterującej kilkoma tysiącami lamp błyskowych, czy też wyścigów samochodowych na głównym telebimie – sterowanych przy pomocy natężenia hałasu. Rok później Memoriał ponownie zawitał do Krakowa, a Polacy o trofeum walczyli z czołówką światową – Francją, Kanadą i Rosją. Po emocjonujących trzech dniach turnieju ponownie to Biało-czerwoni mogli cieszyć się ze zwycięstwa w Memoriale.
W tym roku XVI edycja turnieju odbędzie się również w Krakowie. Dla siatkarskiego środowiska w Polsce Memoriał jest z jednej strony uhonorowaniem pamięci jednego z najlepszych w historii tego sportu na świecie szkoleniowca – Huberta Jerzego Wagnera, a z drugiej służy naszej męskiej reprezentacji w przygotowaniach do rywalizacji o najwyższe stawki. Dlatego też w Krakowie na pewno nie zabraknie sportowych emocji! Kibicom nie pozostaje nic innego, jak tylko odliczać dni do pierwszego gwizdka XVI Memoriału Huberta Wagnera, określanego mianem najbardziej prestiżowej imprezy siatkarskiej na świecie!
Organizatorzy za każdym razem stają na głowie, by zapewnić kibicom jak najwięcej atrakcji. Nie inaczej będzie i tym razem. – To turniej towarzyski, ale z drugiej strony – turniej o puchar ufundowany przez Prezydenta RP. Nasz turniej, to nie tylko siatkówka, ale wiele niespodzianek w całym Krakowie. Najlepsi kibice świata zasługują na takie show – dodał pomysłodawca i główny organizator turnieju.
Z kolei dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, zauważył, że Memoriał na dobre zadomowił się w stolicy Małopolski. – Strasznie się cieszę, że Memoriał Huberta Jerzego Wagnera już czwarty raz będzie rozgrywany w Krakowie. Tak, jak prezes Mróz powiedział – powoli staje się to krakowska impreza. Kraków to chyba najpiękniejsze miasto w Polsce, a Memoriał Wagnera wrósł już w pejzaż polskiej siatkówki – dodał Krzysztof Kowal.
Warto podkreślić, że dla wszystkich czterech ekip, biorących udział w tegorocznym Memoriale, turniej ten będzie ostatnim sprawdzianem przed najważniejszym turniejem sezonu, czyli Mistrzostwami Świata, które odbędą się we Włoszech i Bułgarii. O tym, że to Polacy będą bronić złotego medalu, nie trzeba nikomu przypominać. W dniach 24-26 sierpnia Kraków zamieni się więc po raz kolejny w stolicę siatkówki. Która z drużyn w tym roku sięgnie po zwycięstwo? Polska, Rosja, Francja a może Kanada?
oprac.własne/fundacjawagnera.pl