5. kolejka francuskiej Ligue AM przyniosła kilka zaskakujących wyników. Podziałem punktów zakończyły się starcia Montpellier – Nice, Arago de Sète – Tours oraz Nantes Rezé – Ajaccio. Stade Poitevin nadspodziewanie łatwo uporało się z Paris Volley (3:0). Potknięcie Montpellier wykorzystało Chaumont, które objęło prowadzenie w tabeli Ligue AM.

Chaumont VB 52 pokonało na wyjeździe Tourcoing LM 3:0 i dzięki temu zwycięstwu objęło prowadzenie w tabeli igue AM. Wynik sugeruje zdecydowaną przewagę mistrzów kraju, jednak w pierwszym secie mieli oni spore kłopoty. Tourcoing rozpoczęło spotkanie doskonale i niemal cały set utrzymywało się na dwu-trzypunktowym prowadzeniu. Podopieczni Silvano Prandiego dopiero w samej końcówce dogonili gospodarzy i po długiej walce na przewagi pokonali ich 30:28. Porażka w pierwszej partii podcięła skrzydła siatkarzom z Tourcoing, którzy przegrali dwa kolejne sety, a tym samym całe spotkanie. Najwięcej punktów w tym starciu zdobył Stéphen Boyer – 23. Trzy „oczka” mniej zapisał na swoim koncie atakujący TLM – Ronald Jimenez.

Nice VB w pięciu setach ograło Montpellier VUC, choć początek spotkania należał do miejscowych, którzy mecz rozpoczęli z wysokiego „c”. Podopieczni Oliviera Lecata, osłabieni brakiem Ludovica Duée, pokonali rywali aż 25:10 i wydawało się, że mecz potrwa bardzo krótko. Nic bardziej mylnego. Mimo potężnego lania zebranego w pierwszej partii, siatkarze z Nicei nie spuścili głów i wygrali kolejnego seta, głównie dzięki dobrej postawie Vasyla Tupchii. Montpellier spokojnie objęło prowadzenie 2:1, lecz niezrażeni nicejczycy doprowadzili do tie-breaka, w którym okazali się lepsi od gospodarzy. Do niespodziewanego triumfu Nice VB znacznie przyczynił się wspomniany Vasyl Tupchii, zdobywca 29 pkt. Po drugiej stronie siatki należy wyróżnić Gustavo Delgado, który zdobył 18 pkt, w tym 5 dzięki swojej zagrywce. Najlepiej punktującym siatkarzem MVUC był Jean Patry (21 pkt).

Niewiele brakowało, a sporą niespodzianką zakończyłby się mecz Nantes Rezé MV – GFC Ajaccio. Gospodarze wygrali dwa pierwsze sety i mieli piłki meczowe, lecz „Le Gaz” pokazali, że mają nerwy ze stali. Siatkarzom z Korsyki udało się zwyciężyć w trzeciej partii 29:27. Porażka w trzecim secie podłamała NRMV, którzy kolejną odsłonę meczu przegrali bardzo wysoko, 13:25. W tie-breaku również lepsi byli goście, których do zwycięstwa poprowadził niezawodny duet José Luiz Gonzalez (24 pkt) – Timothée Carle (21 pkt). Warto zwrócić uwagę na świetną postawę w bloku Ajaccio. W całym meczu zablokowali oni rywali aż 18-krotnie, przy czym aż 8-krotnie zrobił to Dejan Radić. Najlepiej punktującym siatkarzem Nantes okazał się Sergio Noda Blanco, który zakończył mecz z dorobkiem 20 „oczek”.

Porażkę Tours VB z Arago de Sète w tym sezonie można określić mianem sensacji. Słabo spisujące się Sète ograło wielokrotnych mistrzów Francji 3:2. Mecz był bardzo zacięty, a najciekawszy okazał się tie-break, którego o wiele lepiej zaczęło TVB (5:2). Wspierani przez żywiołową publiczność siatkarze z Sète dogonili rywali, a następnie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Najjaśniejszymi postaciami w drużynie prowadzonej przez Fabiena Dugripa byli Marien Moreau i Nicolas Mendez, którzy zdobyli odpowiednio 22 i 18 pkt. Najlepiej punktującym meczu okazał się Hermans Egleskalns. Atakujący Tours zakończył mecz z imponującym dorobkiem 33 pkt (w tym 5 asów serwisowych), jednak nie pomogło to gościom w odniesieniu zwycięstwa. Można powiedzieć, że Arago de Sète zwyciężyło dzięki lepszej postawie w bloku (12 – 7) oraz dzięki mniejszej ilości błędów własnych (23 pomyłki Sète – 28 błędów Tours).

Do sporej niespodzianki doszło w Paryżu, gdzie miejscowe Paris Volley w trzech setach przegrało ze Stade Poitevin VB. Gospodarze w pierwszym secie zagrali fatalnie, oddali rywalom aż 14 punktów po błędach własnych (!). W dwóch kolejnych setach było niewiele lepiej. Paryżanie nie potrafili znaleźć swojego rytmu gry. Co prawda myliło się rzadziej, ale było nieskuteczne w ataku. Poitiers przejęło inicjatywę, a w ataku dzielił i rządził Mohamed Al Hachdadi, który zakończył mecz z dorobkiem 24 pkt (63% skuteczności w ataku). Po drugiej stronie siatki najwięcej punktów zdobył Wouter Ter Maat (17).

Mecz Rennes Volley 35 – Spacer’s Toulouse przełożono na 15 listopada 2017 ze względu na udział Spacer’s w eliminacjach Ligi Mistrzów.