Już 1 sierpnia rozpocznie się XVII memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W ciągu ostatnich lat prestiż tej imprezy stopniowo rósł i dziś jest to już turniej o uznanej renomie. Polacy w tym roku zagrają z Brazylią, Serbią i Finlandią.

Memoriał to hołd dla wybitnego polskiego trenera – Huberta Jerzego Wagnera, szkoleniowca mistrzów świata i mistrzów olimpijskich. Turniej poza uhonorowaniem postaci samego trenera Wagnera, ma pomóc reprezentacji Polski mężczyzn w piłce siatkowej w przygotowaniu się do sezonu. Memoriał zawsze organizowany jest latem, na kilka dni przed najważniejszą imprezą reprezentacyjną.

W marcu 2002, rok po śmierci Huberta Jerzego Wagnera, od razu powstała myśl o uczczeniu pamięci tak wielkiego trenera. Najbardziej konkretny w swoich planach był Jerzy Mróz który postanowił wprowadzić plan w życie. Syn Huberta Wagnera, Grzegorz, poparł ten pomysł ale zastrzegł, że musi to być turniej na wysokim poziomie. Rozpoczęto przygotowania i zdecydowano, że memoriał będzie rozgrywany w Olsztynie, mieście, do którego Hubert Jerzy Wagner, wraz z reprezentacją, często przyjeżdżał na mecze i obozy. Kilka miesięcy później, okazało się, że wysiłek pomysłodawcy turnieju przyniósł oczekiwane rezultaty i w sierpniu 2003 roku odbył się pierwszy memoriał Huberta Jerzego Wagnera.

Podczas pierwszej edycji memoriału, w Olsztynie rywalizowały cztery zespoły: Holandia, Hiszpania, Niemcy oraz Polska. Trenerem naszej reprezentacji był wtedy Waldemar Wspaniały. Inauguracja turnieju rozpoczęła się meczem Holandia – Hiszpania. Biało – czerwoni turniej rozpoczęli natomiast od zwycięstwa nad Niemcami, dzień później ulegli jednak Hiszpanii. Holendrzy posiadający wówczas jedną z najlepszych drużyn w swojej historii a także Hiszpanie – ze znakomitym Rafaelem Pasqualem gwarantowali niesamowitą siatkówkę przez cały czas trwania turnieju. W ostatnim, trzecim dniu imprezy, Polacy zmierzyli się z Holandią. Nasi zawodnicy wygrali ten mecz 3:2 jednak w końcowej tabeli memoriału zajęli drugie miejsce. Triumfowali Holendrzy, którzy dzięki lepszemu bilansowi setów wyprzedzili biało-czerwonych. Olsztyńska hala Urania wypełniała się po brzegi każdego dnia. Pierwszy memoriał Huberta Jerzego Wagnera okazał się sporym sukcesem dlatego tuż po ceremonii zakończenia Jerzy Mróz zapewnił, że będzie to impreza cykliczna.

Turniej faktycznie wpisał się na stałe do kalendarza największych siatkarskich świąt w naszym kraju. Memoriał wędrował po różnych miastach, w tym roku będzie to już piąty raz, jak turniej rozgrywany jest w Krakowie – mieście gospodarzu turnieju. Ciekawostką jest to, że w roku 2008 memoriał był jednocześnie turniejem eliminacyjnym do mistrzostw Europy 2009 w siatkówce mężczyzn. Również w tym samym roku turniej po raz pierwszy został rozegrany w Atlas Arenie w Łodzi. Za to jubileuszowa X edycja memoriału została zorganizowana w Zielonej Górze.

Biało – czerwoni przez pierwsze trzy lata zajmowali drugie miejsce na podium. Po zwycięstwie w 2006 roku i zdobyciu brązowego medalu rok później, nasi reprezentanci znów wrócili na podium w olsztyńskiej Uranii. Następnie, po przeniesieniu turnieju do Atlas Areny, Polacy znów triumfowali. W całej historii memoriału, Polska tylko raz zajęła ostatnie czwarte miejsce. Było to w 2011 roku, gdy turniej rozgrywany był w katowickim Spodku. Jednak od tamtego momentu Polacy aż pięć razy zdobywali złoto i mogli cieszyć się ze zwycięstw (2012 – Zielona Góra, 2013 – Płock, 2015 – Toruń, 2017,2018 – Kraków).

Zeszłoroczny memoriał pokazał, że nawet towarzyskie mecze gwarantują wysoki poziom i mnóstwo emocji. Nie było zdecydowanego zwycięzcy, a losy ostatecznego układu tabeli ważyły się do ostatnich piłek meczu między Polską a Rosją. Skończyło się na zwycięstwie Polaków, którzy rozgrzali do czerwoności trybuny TAURON Areny Kraków. Wyprzedzili w klasyfikacji końcowej Rosjan, Kanadyjczyków i Francuzów. MVP XVI memoriału wybrano przujmującego reprezentacji Polski – Artura Szalpuka.

W tym roku, Polacy zagrają z Brazylią, Serbią i Finlandią, która jest debiutantem na tym turnieju. Mecze rozpoczynają się 1 sierpnia – w czwartek, a cała impreza zakończy się w sobotę meczem Polska – Finlandia.

Zaraz po memoriale Polacy udadzą się do Gdańska, gdzie 9 sierpnia rozpoczną rywalizację o przepustkę do igrzysk w Tokio. Zagrają tam z Francją, Słowenią i Tunezją. Memoriał będzie ostatnim sprawdzianem biało-czerwonych przed tym ważnym turniejem.

oprac. własne/photo: fundacjawagnera.pl