Za nami pierwsze mecze ligi włoskiej. W premierowej kolejce nie było żadnych niespodzianek, wszystkie mecze zakończyły się zwycięstwami faworytów, a aż pięć z siedmiu spotkań trwało zaledwie trzy sety. Na czele tabeli aktualnie znajduje się Consar Ravenna.

Na inaugurację nowego sezonu Consar Ravenna podejmowała Revivre Axopower Milano. Spotkanie teoretycznie mogło zapowiadać się ciekawie, ale niestety tak nie było. Zespół z Mediolanu zaprezentował się poniżej oczekiwań, a jego siatkarze w żadnym z trzech setów nie przekroczyli granicy dwudziestu punktów. Silną bronią gospodarzy była niewątpliwie zagrywka, którą bezpośrednio punktowali aż 11 razy (dla porównania podopieczni trenera Gianiego zapisali na swoim koncie jednego asa serwisowego). Najlepiej punktującym zawodnikiem był Kamil Rychlicki, który zdobył 18 „oczek”, a MVP spotkania wybrany został rozgrywający zespołu z Rawenny – Davide Saitta.

Mistrzowie Włoch pokonali bez większych problemów drużynę z Latiny. Siatkarze z Perugii grali cierpliwie i kontrolowali przebieg meczu, a ich rywalom brakowało przede wszystkim skuteczności w końcówkach każdego z setów. Swoje pierwsze wyróżnienie MVP uzyskał Wilfredo Leon. Przyjmujący zapisał na swoim koncie 17 „oczek” przy 57% skuteczności w ofensywie. Skuteczny w drużynie z Perugii był także Aleksandar Atanasijević (15 punktów), a na środku siatki z dobrej strony pokazał się inny Serb – Marko Podraščanin. Wśród siatkarzy Top Volley Latina wyróżniało się dwóch siatkarzy: Simone Parodi i Tonček Štern.

W trzech setach również zakończył się mecz w Modenie. Siatkarze z Sory nie sprawili modeńczykom żadnych kłopotów i w każdej odsłonie zdobyli po 18 „oczek”. Liderem gospodarzy był wyróżniony tytułem MVP Tine Urnaut, który punktował 17 razy i uzyskał 81% skuteczności w ofensywie. Spotkanie w pierwszej szóstce rozpoczął Bartosz Bednorz, ale młody Polak nie może raczej zaliczyć tego meczu do udanych. Skończył zaledwie 2 z 8 ataków (25%) i to był cały jego dorobek punktowy na przestrzeni dwóch setów. Całe spotkanie w barwach zespołu z Sory rozegrał Michał Kędzierski.

Beniaminek ligi włoskiej, czyli Emma Villas Siena na rozpoczęcie rozgrywek zmierzył się z zespołem z Trydentu. Podopieczni Angelo Lorenzettiego rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść w trzech odsłonach, ale ich przeciwnicy nie poddawali się i w trzeciej partii byli nawet blisko wyrównania stanu punktowego w secie. Najwięcej punktów w tym meczu zdobył Uroš Kovačević (19), który został wybrany najlepszym zawodnikiem. Bardzo skuteczny na środku siatki w zespole Itasu Trentino był Srećko Lisinac, który uzyskał 88% skuteczności w ataku. Wśród siatkarzy Emma Villas Siena najlepiej punktował Fernando Hernandez Ramos (13).

Wicemistrzowie Italii w swoim pierwszym meczu pokonali zespół Kioene Padova przed ich własną publicznością. Gospodarze stawiali większy opór tylko w premierowej odsłonie, która rozstrzygnęła się dopiero w końcówce. Pozostałe dwie partie były pokazem siły siatkarzy Cucine Lube. Mocną stroną zwycięskiej drużyny był blok – wicemistrzowie Włoch punktowali tym elementem 10 razy, a gospodarze tylko 3. Najwięcej punktów tym elementem zdobył Osmany Juantorena (4), który był również skuteczny w ofensywie i został wybrany MVP tego spotkania. Po drugiej stronie siatki z dobrej strony pokazał się Yacine Louati, który zapisał na swoim koncie 12 „oczek”.

Najdłuższym i najbardziej zaciętym spotkaniem był pojedynek pomiędzy zespołem z Monzy i Werony. W pierwszym secie pewnie triumfowali podopieczni Fabio Soliego. Przyjezdni na drugą odsłonę wyszli mocno podrażnieni i rozpoczęli ją od wysokiego prowadzenia 8:2. Gospodarze przez całego seta próbowali odrobić straty, ale finalnie triumfowali goście. Calzedonia Verona okazała się również lepsza w dwóch kolejnych setach i zapisała na swoim koncie cenne trzy punkty do ligowej tabeli. Zespół z Werony poprowadził do zwycięstwa Stephen Boyer (24) i Sebastian Sole (17). Argentyńczyk zdobył 14 punktów dzięki skutecznym atakom (82%) i punktował także blokiem i zagrywką. Po drugiej stronie siatki najbardziej wyróżniał się Donovan Dzavoronok, zdobywca 20 „oczek”.

Drugim meczem, który potrwał dłużej niż trzy sety było starcie pomiędzy Tonno Callipo Calabria Vibo Valentią i BCC Castellaną Grotte. W tym przypadku ze zwycięstwa w czterech odsłonach cieszyła się drużyna Damiana Domagały. Polak nie dostał jednak szansy występu w tym spotkaniu, a na jego pozycji z dobrej strony pokazał się Mohamed Al. Hachadi, który był najlepiej punktującym zawodnikiem tego meczu i zapisał na swoim koncie 23 „oczka”. W pierwszej szóstce spotkanie rozpoczął jednak inny Polak – Wojciech Włodarczyk, który debiutował w lidze w barwach BCC Castellana Grotte. Polski przyjmujący skończył 7 z 10 ataków i dwa razy zdobył punkt zza linii 9. metra.

Komplet wyników 1. kolejki Superlega Credem Banca:

Sir Safety Conad Perugia – Top Volley Latina 3:0 (25:18, 25:21, 25:22)
MVP: Wilfredo Leon Venero

Azimut Leo Shoes Modena – Globo Banca Popolare del Frusinate Sora 3:0 (25:18, 25:18, 25:18)
MVP: Tine Urnaut

Itas Trentino – Emma Villas Siena 3:0 (25:20, 25:20, 25:22)
MVP: Uroš Kovačević

Consar Ravenna – Revivre Axopower Milano 3:0 (25:16, 25:14, 25:15)
MVP: Davide Saitta

Kioene Padova – Cucine Lube Civitanova 0:3 (21:25, 18:25, 14:25)
MVP: Osmany Juantorena

Vero Volley Monza – Calzedonia Verona 1:3 (25:19, 23:25, 22:25, 23:25)
MVP: Sebastian Solé

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – BCC Castellana Grotte 3:1 (25:21, 25:23, 22:25, 25:22)
MVP: Todor Skrimov

Tabela Superlega Credem Banca po 1. kolejce (kolejno: punkty, wygrane i przegrane mecze):