Po 21. kolejce lider ciągle pozostaje ten sam, a jest nim Sir Safety Conad Perugia. Block Devils pokonali w środę w trzech setach drużynę Damiana Domagały. Pięciosetowy pojedynek stoczyły ze sobą drużyny z Mediolanu i Modeny, a Wixo LPR Piacenza pierwszy raz w tym sezonie pokonała drużynę z Padwy.

Wicemistrzowie Italii odnieśli kolejne zwycięstwo na wyjeździe. Taiwan Excellence Latina w starciu z drużyną z Trydentu wygrała tylko premierową odsłonę. Od drugiego seta to goście przejęli kontrolę nad spotkaniem i grali coraz pewniej. W trzeciej i czwartej partii nie pozwolili gospodarzom przekroczyć granicy dwudziestu punktów. Przyjezdni byli lepsi w każdym elemencie od siatkarzy z Latiny. Sporo problemów sprawili zagrywką – zwycięzcy punktowali 10 razy zza linii 9. metra, a podopieczni Vincento Di Pinto zaledwie 3 razy. Spora różnica była widoczna również w bloku – stosunek 6:11 z korzyścią dla zawodników Diatec Trentino. Najwięcej „oczek” tym elementem zdobył Aidan Zingel (5), który został również uznany najlepszym zawodnikiem tego spotkania. Środkowy oprócz dobrego bloku również prezentował wysoką skuteczność w ataku – 75%. Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył Sasha Starovic – 18, a dla przyjezdnych Uros Kovacevic i Nicholas Hoag – obaj po 18.

W PalaYamayay rozegrano pięciosetowy pojedynek, w którym poległa Azimut Modena. Gra obu drużyn falowała w trakcie meczu. W premierowej odsłonie po początkowo zaciętej grze zwyciężyli podopieczni Radostina Stojczewa, a w kolejnej odsłonie przegrali dość wyraźnie – do 16 punktów. Goście z Modeny w trzecim secie uzyskali bardzo wysokie prowadzenie (10:16), gospodarze zmniejszyli dystans punktowy, ale nie udało im się dogonić rywala i to przyjezdni wyszli na prowadzenie. W kolejnej odsłonie siatkarze z Mediolanu uzyskali wynik identyczny jak w drugim secie i doprowadzili do tie-breaka. Piąty set był niezwykle zacięty i zakończył się grą na przewagi, w której lepsi byli gospodarze (20:18). Jeśli spojrzymy na statystyki, to od razu zauważalna jest różnica w bloku. Siatkarze Revivre Milano zatrzymywali ataki przeciwników aż 16 razy, a Azimut Modena tylko 5. Najwięcej punktów tym elementem zdobył Gianluca Galassi – 6. Klemen Cebulj został uznany najlepszym zawodnikiem tego spotkania. Przyjmujący z Mediolanu zdobył w tym pojedynku 24 punkty przy 54% skuteczności w ataku. Więcej „oczek” na swoim koncie miał zawodnik drużyny przegranej – Earvin Ngapeth. Francuz punktował 30 razy i uzyskał taką samą skuteczność jak Cebulj.

Swoje pierwsze zwycięstwo nad Kioene Padovą odniosła Wixo LPR Piacenza. Podopieczni Alberto Giulianiego dwukrotnie w tym sezonie musieli uznać wyższość drużyny z Padwy, ale tym razem było zupełnie inaczej i pokonali Kioene na ich własnym terenie w trzech setach. Spotkanie nie przyniosło większych emocji – siatkarze z Piacenzy kontrolowali przebieg każdej partii. Przyjezdni bylu niewiele skuteczniejsi w ataku, ale za to dużo lepsi byli w bloku (stosunek 2:6) i polu serwisowym (1:7). Trzy punkty z zagrywki zdobył drugi rozgrywający Piacenzy – Francesco Cottarelli, który pojawiał się tylko na zmiany w trakcie meczu. Najwięcej punktów dla Padwy zdobył Luigi Randazzo – 11, a dla gości Alessandro Fei – 12. Jako MVP meczu wybrano jednak francuskiego przyjmującego przyjezdnych. Trevor Clevenot zapisał na swoim koncie 9 „oczek”, atakował ze skutecznością 42% i miał 40% pozytywnego przyjęcia.

Pewne zwycięstwo w trzech setach odniosła Cucine Lube Civitanova, która podejmowała zespół z Monzy. Spotkanie trwało godzinę i czternaście minut, a przyjezdni przekroczyli granicę dwudziestu punktów tylko w premierowej odsłonie. Mistrzowie Włoch nie pozwolili gościom złapać odpowiedniego rytmu i już od początku narzucili swoje warunki gry. Siatkarze Lube utrudnili grę przeciwnikom dobrą postawą w polu serwisowym. Zdobyli 8 punktów tym elementem (Monza – 4). Najwięcej razy z zagrywki punktował MVP spotkania – Osmany Juantorena. Kubańczyk z włoskim paszportem w sumie zdobył 23 punkty, z czego 5 zza linii 9. metra, a jego skuteczność w ofensywie wynosiła 64%. Goście również wiele razy popełniali błędy w ataku (7 błędów + 5 zablokowanych prób, dla porównania Cucine Lube 4 błędy i 1 atak zablokowany). Dla przyjezdnych najwięcej „oczek” zdobył Simon Hirsch – 10.

Zespół Damiana Domagały zmierzył się na wyjeździe ze zdobywcami Pucharu Włoch i musiał uznać ich wyższość w trzech setach. Przyjezdni z Vibo Valentii walczyli, ale nie potrafili znaleźć argumentów na Block Devils i nie wygrali ani jednej partii. Siatkarze z Perugii byli bardzo skuteczni w ataku – cały zespół odnotował 65% skuteczności, a przyjezdni 43%. Najlepiej punktującym zawodnikiem tego meczu był Aleksandar Atanasijevic. Serb zapisał na swoim koncie 16 „oczek”. Jednak MVP wybrany został Ivan Zaytsev. Przyjmujący punktował 12 razy, a jego skuteczność w ofensywie wynosiła 62%. Dobrze zaprezentował się także Aaron Russell, który odnotował 75% perfekcyjnego i pozytywnego przyjęcia i 80% skuteczności w ataku (4/5 prób). Wśród gości najwięcej punktował Deivid Junior Costa – 8 razy. Damian Domagała miał szansę wystąpić tylko w trzecim secie tego pojedynku. Polak skończył 6 na 9 ataków (67%) i dorzucił 1 punkt z zagrywki. Domagała zdobył w ciągu jednego seta tyle samo punktów, ile zapisał na swoim koncie Benjamin Patch, który grał przez dwie odsłony.

W trzech setach przegrał także zespół drugiego Polaka w Serie A, czyli Miłosza Hebdy. BCC Castellana Grotte poniosła na własnym parkiecie porażkę w meczu z Bunge Ravenną. Pierwsze dwie odsłony bez większych problemów wygrali przyjezdni, ale trzecia partia była bardzo zacięta. Przez cały czas trwania ostatniego seta toczyła się wyrównana gra, a zwycięzcę wyłoniła dopiero gra na przewagi, która toczyła się do 35 punktu. Ostatnia odsłona trwała 43 minuty, o 7 krócej niż dwie pierwsze w sumie. Niewiele brakowało by zawodnicy BCC przedłużyli spotkanie, ale im się to nie udało. Siatkarze z Rawenny zagrali bardzo dobrze w polu serwisowym – zdobyli 8 punktów tym elementem (gospodarze ani jednego). W tym przypadku wyróżniał się Marco Vitelli – 4 asy. Gracze Castellany Grotte byli jednak dużo lepsi w bloku (stosunek 10:5). Liderami przyjezdnych w tym spotkaniu byli Paul Buchegger i Nicolas Marechal. Atakujący punktował 16 razy przy 50% skuteczności, a Francuz (który został wybrany MVP tego meczu) miał na swoim koncie 18 „oczek”. Najlepiej punktującym zawodnikiem gospodarzy był Georgios Tzioumakas, który miał w swoim dorobku 14 punktów. Mimo przegranej z dobrej strony w tym spotkaniu pokazał się Miłosz Hebda, który otrzymał szansę gry w pełnym wymiarze czasu. Polak punktował 13 razy (11-atakiem i 2 blokiem).

Wyrównane spotkanie rozegrali także zawodnicy z Werony i Sory. Pojedynek zakończył się po czterech setach, ale nie zabrakło emocji – dwie ostatnie partie skończyły się po grze na przewagi. W premierowej odsłonie lepsi byli przyjezdni. Siatkarze z Werony na drugiego seta wyszli bardziej zmotywowani i wyrównali stan spotkania. W kolejnych dwóch gra była wyrównana i zespół prowadzący co chwilę był inny, ale finalnie to podopieczni Nikoli Grbicia przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę i to oni cieszyli się z trzech punktów. Liderem zespołu z Werony w tym spotkaniu był Thomas Jaeschke, który znany nam jest z występów w polskiej ekstraklasie. Amerykanin zapisał na swoim koncie 18 „oczek” (16-atakiem i 2-blokiem). Najlepszym zawodnikiem spotkania był Mohammadjavad Manavinezhad. Irańczyk punktował 15 razy i był skuteczny w kluczowych momentach meczu. W drużynie z Sory można ponownie wyróżnić jednego gracza – Dusana Petkovica. Serb zgromadził na swoim konice 29 „oczek” (drugi najskuteczniej punktujący wśród przyjezdnych, Mattia Rosso – 12). Skuteczność serba w ofensywie wynosiła 50%.

Komplet wyników 21. kolejki Serie A:

Taiwan Excellence Latina – Diatec Trentino 1:3 (25:21, 20:25, 18:25, 18:25)
MVP: Aidan Zingel

Revivre Milano – Azimut Modena 3:2 (22:25, 25:16, 23:25, 25:16, 20:18)
MVP: Klemen Cebulj

Kioene Padova – Wixo LPR Piacenza 0:3 (19:25, 19:25, 22:25)
MVP: Trevor Clevenot

Cucine Lube Civitanova – Gi Group Monza 3:0 (25:22, 25:16, 25:18)
MVP: Osmany Juantorena

Sir Safety Conad Perugia – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 3:0 (25:20, 25:18, 25:21)
MVP: Ivan Zaytsev

BCC Castellana Grotte –  Bunge Ravenna 0:3 (19:25, 20:25, 35:37)
MVP: Nicolas Marechal

Calzedonia Verona – Biosi Indexa Sora 3:1 (23:25, 25:20, 27:25, 31:29)
MVP: Mohammadjavad Manavinezhad

Tabela Serie A po 21. kolejce (kolejno: punkty, wygrane i przegrane mecze):