Ósma kolejka włoskiej Serie A przeszła do historii. Sir Safety Conad Perugia ponownie odniosła zwycięstwo w trzech setach i nadal są niepokonanymi liderami. Trzecie zwycięstwo na swoim koncie zapisali wicemistrzowie Italii, a mistrzowie kraju są w tabeli tuż za Perugią.

Bunge Ravenna zapisała na swoim koncie piąte zwycięstwo – tym razem pokonali na własnym parkiecie BCC Castellane Grotte w trzech setach. Gospodarze już od premierowej odsłony narzucili swój styl gry i konsekwentnie dążyli do wygranej w tym spotkaniu. Więcej emocji przyniosła tylko trzecia partia, w której goście pod koniec wyszli na kilkupunktowe prowadzenie (18:21), ale ostatecznie to gospodarze przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę i zakończyli mecz w trzech setach. Siatkarze z Ravenny dobrze zaprezentowali się w polu serwisowym, co przyniosło im 8 punktów z zagrywki i znacznie utrudniło przyjezdnym dobrą grę. Byli także dużo lepsi w ataku – zanotowali 51% skuteczności, a goście tylko 31%. MVP spotkania był Enrico Diamantini – środkowy zdobył 9 „oczek”, a najwięcej punktów zdobył Cristian Poglajen – 15. Miłosz Hebda był podstawowym graczem przyjezdnych w tym spotkaniu, zdobył 7 punktów (2-blokiem i 5-atakiem), ale jego skuteczność w ataku wyniosła zaledwie 26%.

Z kolejnego zwycięstwa przed własną publicznością mogą się cieszyć także siatkarze z Modeny. Nie przyszło im ono jednak łatwo – pojedynek z Revivre Milano był bardzo zacięty i zakończył się dopiero po pięciu setach. Siatkarze Radostina Stoycheva zaprezentowali się dużo lepiej w bloku niż przyjezdni – zdobyli tym elementem aż 16 „oczek” (najwięcej Giulio Sabbi – 4), a goście blokowali ataki gospodarzy tylko 9 razy. Najwięcej punktów dla Modeny zdobył Earvin Ngapeth – 24. Francuz został także uznany MVP spotkania. Z kolei wśród graczy Revivre Milano najczęściej punktował Nimir Abdel-Aziz (30 razy) i Klemen Cebulj (22 razy).

Czwarte zwycięstwo odniosła Kioene Padova, która na wyjeździe pokonała zespół z Piacenzy w czterech setach. Zespół Alberto Giulianiego kolejny raz nie potrafił znaleźć sposobu na pokonanie Kioene Padovy (w tym sezonie przegrali już z nimi w 1/8 Pucharu Włoch – przyp.red.). Przyjezdni dużo lepiej czuli się w polu serwisowym – bezpośrednio z zagrywki zdobyli aż 8 punktów, a gospodarze tylko 2. Luigi Randazzo został wybrany najlepszym zawodnikiem tego meczu. Włoch atakował ze skutecznością 43% i miał na swoim koncie asa serwisowego i trzy punktowe bloki.

Szóstą porażkę poniosła Gi Group Monza, która podejmowała mistrza Italii. Spotkanie trwało cztery sety i było bardzo zacięte. W końcówkach setów lepsi okazywali się przyjezdni i to oni zapisali na swoim koncie trzy punkty. Najlepiej punktującym zawodnikiem tego meczu był Osmany Juantorena (Cucine Lube Civitanova), który zdobył 21 „oczek”. Po drugiej stronie siatki najwięcej punktów (15) zdobyli Iacopo Botto i Donovan Dzavoronok. MVP spotkania wybrany został Jenia Grebennikov. Francuski libero popełnił jeden błąd przy odbiorze zagrywki i zanotował 53% przyjęcia pozytywnego.

Ósme pewne zwycięstwo odniosła Sir Safety Perugia. Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia nie potrafiła wygrać ani jednego seta przed własną publicznością. Goście narzucili swój styl gry już na początku spotkania – premierowa odsłona trwała zaledwie 21 minut (13:25). W kolejnych setach gospodarze zagrali już lepiej, ale i tak lepsi byli przyjezdni. Siatkarze z Perugii byli lepsi w każdym elemencie. Dużą różnicę było widać przede wszystkim w bloku – Block Devils blokowali rywali aż 10 razy (najwięcej Marko Podrascanin –  5 razy), a gospodarze tylko 3.  Kolejny raz z bardzo dobrej strony pokazał się Aleksandar Atanasijevic, który został uznany MVP tego pojedynku. Serb skończył 13 z 16 ataków (81% skuteczności) i dołożył jeden punkt z zagrywki. W zespole z Vibo Valentii mogliśmy zobaczyć także Damiana Domagałę, który wszedł tylko na krótkie zmiany w pierwszej i trzeciej partii – atakował 3 razy, ale tylko jedna próba okazała się skuteczna.

Jedynym zespołem bez zwycięstwa na koncie nadal pozostaje Biosi Indexa Sora, która przed własną publicznością musiała uznać wyższość Calzedonii Verona. Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali w trzech setach, ale był to jednak zacięty mecz (druga partia zakończyła się grą na przewagi). Toncek Stern został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania – atakował z 62% skutecznością i zdobył dla Werony 21 punkty. Po drugiej stronie siatki najwięcej „oczek” na swoim koncie zapisał Dusan Petkovic – 19.

W czwartek rozegrano ostatni mecz ósmej kolejki. W starciu Diatec Trentino i Taiwan Excellence Latiny lepsi okazali się gospodarze. Pierwsze dwie odsłony bez większych problemów wygrali przyjezdni z Latiny i wydawało się, że spotkanie może zakończyć się w trzech setach, ale tak się nie stało. Siatkarze z Trydentu zmobilizowali się i doprowadzili do tie-breaka, którego wygrali. Podopieczni Angelo Lorenzettiego zapisali na swoim koncie cenne dwa punkty i trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Jednym z wyróżniających się zawodników był Eder Carbonera. Środkowy nie zanotował wysokiej skuteczności w ataku (33%), ale bardzo dobrze spisał się w bloku (8 punktów) i w polu serwisowym (4 punkty). Najwięcej „oczek”dla zespołu z Trydentu zdobył Luca Vettori – 20, a dla Latiny Sasha Starovic – 22.

Cucine Lube Civitanova oprócz meczu z 8. kolejki rozegrała dodatkowo dwa pojedynki  – z Bunge Ravenną (zaległy mecz 2. kolejki) i Wixo LPR Piacenzą (spotkanie z 12. rundy).

W zaległym meczu drugiej rundy Bunge Ravenna uległa na wyjeździe mistrzom kraju. Spotkanie nie przyniosło większych emocji. Goście tylko w trzeciej odsłonie stoczyli bardziej wyrównaną walkę z gospodarzami – wówczas set zakończył się grą na przewagi, w której lepsi okazali się siatkarze Cucine Lube. Gospodarze byli lepsi od gości w każdym elemencie, a także popełnili mniej błędów własnych. Micah Christenson został wybrany MVP tego spotkania. Amerykanin poprowadził swój zespół do zwycięstwa i zdobył 6 „oczek” (3-zagrywką, 2-atakiem i 1-blokiem). Najwięcej punktów dla Lube zdobył Osmany Juantorena – 14. Po drugiej stronie siatki z taką samą ilością punktów na swoim koncie mecz zakończył Paul Buchegger.

Kilka dni wcześniej mistrzowie Italii podejmowali także Wixo LPR Piacenzę. Po pięciosetowym pojedynku dwa punkty powędrowały na konto gospodarzy. Najlepiej punktującym graczem w tym spotkaniu był Tsvetan Sokolov, który zapisał na swoim koncie 29 punktów i został uznany MVP. Wśród siatkarzy z Piacenzy najwięcej „oczek” zdobył Alessandro Fei – 17. Na tle środkowych wyróżnił się siatkarz gości, Aimone Alletti, który aż 5 razy blokował ataki przeciwników (w sumie Piacenza 11 razy punktowała blokiem, a gospodarze 7).

Wyniki spotkań 8. kolejki Serie A:

Diatec Trentino – Taiwan Excellence Latina 3:2 (23:25, 22:25, 25:20, 25:20, 15:10)
MVP: Eder Carbonera

Azimut Modena – Revivre Milano 3:2 (25:19, 21:25, 25:21, 26:28, 15:11)
MVP: Earvin Ngapeth

Wixo LPR Piacenza – Kioene Padova 1:3 (20:25, 24:26, 25:17, 20:25)
MVP: Luigi Randazzo

Gi Group Monza – Cucine Lube Civitanova 1:3 (20:25, 22:25, 25:20, 23:25)
MVP: Jenia Grebennikov

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Sir Safety Conad Perugia 0:3 (13:25, 23:25, 23:25)
MVP: Aleksandar Atanasijevic

Bunge Ravenna – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:19, 25:19, 25:23)
MVP: Enrico Diamantini

Biosi Indexa Sora – Calzedonia Verona 0:3 (20:25, 27:29, 23:25)
MVP: Toncek Stern

Inne spotkania:

Mecz rozegrany awansem (12 kolejka) – 16.11.2017
Cucine Lube Civitanova – Wixo LPR Piacenza 3:2 (25:22, 18:25, 22:25, 25:18, 15:12)
MVP: Tsvetan Sokolov