Po trzeciej rundzie półfinałów we Włoszech nadal nie znamy finalistów, ale w tym momencie bliżej walki w finale jest Sir Safety Conad Perugia i Cucine Lube Civitanova. Obie drużyny pokonały swoich rywali po pięciu setach. Awans do 1/2 Play Off Challenge wywalczyła Calzedonia Verona, Kioene Padova, Gi Group Monza i Taiwan Excellence Latina.

Kibice zgromadzeni w PalaEvangelisti byli świadkiem pięciosetowego pojedynku, w którym szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliła miejscowa Sir Safety Conad Perugia. Mecz był nierówny – w pewnych momentach zacięty, ale już w drugiej czy czwartej partii siatkarze z Trydentu nie przekroczyli granicy dwudziestu punktów. Najbardziej wyrównany był tie-break, którego losy rozstrzygnęły się dopiero pod koniec seta. Najwięcej punktów dla Block Devils zdobył Aleksandar Atanasijevic, który zdobył 23 punkty (1-zagrywką, 17-atakiem i 5–blokiem), a MVP spotkania wybrany został Ivan Zaystev. Przyjmujący zapisał na swoim koncie 15 „oczek”, ale był bardzo skuteczny w polu serwisowym (4 asy) i sprawił tym elementem wiele problemów siatkarzom Diatec Trentino. Wśród przyjezdnych najwięcej punktował Filippo Lanza (19).

Bardzo ciekawe było również starcie w Eurosuole Forum, gdzie Cucine Lube pokonało w tie-breaku zespół z Modeny. Mecz od samego początku był zacięty, pierwsza odsłona zakończyła się grą na przewagi (27:25), a kolejny set trwał nawet o 11 minut dłużej (33:35). Mistrzowie Włoch po trzech partiach prowadzili 2:1, ale podopieczni Radostina Stojczewa doprowadzili do tie-breaka. Gospodarze w piątym secie wypracowali sobie kilka punktów przewagi (12:8) i wydawało się, że bez problemów zakończą ten mecz na swoją korzyść, ale goście zdołali doprowadzić do wyrównania. Co prawda ostatecznie górą i tak było Lube, jednak ostatnia partia zakończyła się wynikiem 21:19. Liderem mistrzów Italii w tym spotkaniu był niewątpliwie Tsvetan Sokolov. Bułgar zapisał na swoim koncie 26 punktów w ofensywie (58%), a także dorzucił 5 „oczek” blokiem i 3 zagrywką (w sumie 34). Siatkarze Cucine Lube byli dużo lepsi w bloku (stosunek 13:7). Po drugiej stronie siatki dobrze zaprezentował się Earvin Ngapeth (21) i Tine Urnaut (23).

W ramach 1/4 Play Off Challenge kolejne zwycięstwo w czterech setach odniosła Calzedonia Verona, która pokonała drużynę Damiana Domagały i awansowała do kolejnego etapu. Siatkarze z Vibo Valentii wygrali po grze na przewagi tylko pierwszą partię. MVP tego pojedynku wybrany został Aleks Grozdanov, który zapisał na swoim koncie 13 „oczek”.

Z walką o 5. miejsce w tym sezonie pożegnała się Bunge Ravenna. Podopieczni Fabio Soliego co prawda wygrali drugie spotkanie z zespołem z Padwy, ale dopiero po tie-breaku. Kioene Padova zwyciężyła w pierwszym meczu 3:1, więc to oni zapisali na swoim koncie więcej punktów w dwumeczu i awansowali do półfinałów. Miguel Gutierrez był najlepiej punktującym zawodnikiem meczu i jednocześnie MVP. Zawodnik Rawenny zakończył mecz z dorobkiem 19 punktów.

Pojedynek w Play Off Challenge przegrał także inny zespół z pierwszej ósemki – Wixo LPR Piacenza drugi raz z rzędu musiała uznać wyższość zespołu z Monzy. Podopieczni Alberto Giulianiego co prawda bardzo dobrze rozpoczęli mecz wygrywając w premierowej odsłonie 25:15, ale nie zdołali utrzymać dobrego poziomu w kolejnych odsłonach i ulegli siatkarzom z Monzy po pięciu setach. MVP tego spotkania wybrany został zawodnik gospodarzy – Gabriele Di Martino, który zdobył 8 punktów w trzech ostatnich setach.

Również drugi raz z rzędu drużyna z Latiny pokonała Revivre Milano. Tym razem zwycięstwo przyszło im znacznie łatwiej, bo sam mecz trwał zaledwie 3 sety. Siatkarze z Latiny popełniali mało błędów własnych i wykorzystali słabszy dzień swoich przeciwników, którzy z kolei mieli tych pomyłek na koncie dużo więcej i mimo wyższej skuteczności w ataku przegrali przed własną publicznością i pożegnali się z rozgrywkami w tym sezonie. Najwięcej punktów dla przyjezdnych zdobył Gabriele Maruotti (13), a dla gospodarzy Nimir Abdel-Aziz (21).

Wyniki trzecich meczów półfinałowych (do 3. zwycięstw):

Sir Safety Conad Perugia – Diatec Trentino 3:2 (25:27, 25:13, 21:25, 25:17, 15:13)
MVP: Ivan Zaytsev
Stan rywalizacji: 2:1 dla Sir Safety Conad Perugia

Cucine Lube Civitanova – Azimut Modena 3:2 (27:25, 33:35, 25:16, 22:25, 21:25)
MVP: Tsvetan Sokolov
Stan rywalizacji: 2:1 dla Cucine Lube Civitanova

Wyniki drugiej rundy 1/4 Play Off Challenge:

Calzedonia Verona – Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 3:1 (26:28, 25:22, 25:18, 25:18)
MVP: Aleks Grozdanov
Awans: Calzedonia Verona

Bunge Ravenna – Kioene Padova 3:2 (25:22, 23:25, 20:25, 25:23, 15:11)
MVP: Miguel Gutierrez
Awans: Kioene Padova

Revivre Milano – Taiwan Excellence Latina 0:3 (22:25, 23:25, 22:25)
MVP: Gabriele Maruotti
Awans: Taiwan Excellence Latina

Wixo LPR Piacenza – Gi Group Monza 2:3 (25:15, 19:25, 21:25, 25:20, 7:15)