Za nami pierwsze mecze fazy play-off we Włoszech. Emocji w ćwierćfinałowych starciach nie zabrakło, ale w każdym meczu górą byli faworyci. Blisko niespodzianki było w Modenie, Trydencie czy nawet Perugii, ale to drużyny z pierwszej czwórki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę. W pierwszej rundzie rywalizacji o 5. miejsce górą była Taiwan Excellence Latina i Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia.

Sir Safety Conad Perugia w pierwszym meczu ćwierćfinałowym pokonała zespół z Rawenny 3:1. Spotkanie wyglądało jednak zupełnie inaczej niż ostatnie starcie tych drużyn w lidze, kiedy Perugia zdecydowanie zdominowała rywali w trzech setach. Przyjezdni mieli nawet szansę żeby wygrać ten mecz, ale w decydujących momentach lepsi byli gospodarze. W premierowej odsłonie goście już na początku partii odskoczyli miejscowym na kilka punktów i wygrali bez większych problemów. Kolejne dwie odsłony były bardzo zacięte i zakończyły się grą na przewagi, ale w obu przypadkach skuteczniejsi w końcówce byli podopieczni Lorenzo Bernardiego. W ostatnim secie Block Devils nie pozwolili rywalom przekroczyć granicy dwudziestu punktów. Massimo Colaci został uznany najlepszym zawodnikiem spotkania. Oprócz niego dobrze zaprezentował się Aleksandar Atanasijevic (17 punktów), a po drugiej stronie siatki bardzo dobry mecz rozegrał Nicolas Marechal, który punktował 25 razy. Wśród zawodników zespołu z Perugii zabrakło Aarona Russella, który nie wziął udziału w spotkaniu z powodu urazu.

Bliżej półfinału są także wicemistrzowie Włoch, którzy w pięciu setach pokonali zespół z Werony. Mecz zapowiadał się bardzo ciekawie i taki też był. Kibice zgromadzeni w PalaTrento mogli obserwować zacięty, pięciosetowy pojedynek. Gospodarze prowadzili już 2:0, ale podopieczni Nikoli Grbicia nie poddali się i doprowadzili do piątego seta. Sam tie-break był również wyrównany, ale w końcówce lepsi okazali się gospodarze. Liderami zespołu z Trydentu byli Uros Kovacevic (25 punktów) i Luca Vettorii (16 punktów). Z kolei z drugiej strony siatki najbardziej wyróżniał się Thomas Jaeschke, który punktował 18 razy.

Niewiele ponad godzinę trwał mecz w Eurosuole Forum. W fazie zasadniczej Cucine Lube Civitanova miewała problemy z zespołem z Piacenzy, a ich spotkania kończyły się dopiero po tie-breakach. Tym razem było jednak inaczej. Mistrzowie Włoch kontrolowali przebieg meczu i zakończyli go już w trzech partiach. Wixo LPR Piacenza popełniła sporo błędów własnych (ponad 30) i nie potrafiła toczyć wyrównanej walki z gospodarzami. Osmany Juantorena został wybrany MVP tego meczu. Przyjmujący zapisał na swoim koncie 13 „oczek” i był najlepszym punktującym. W drugiej drużynie najwięcej punktów zdobył Alessandro Fei – 11.

Po tie-breaku triumfowała także Modena w pierwszym meczu z Revivre Milano. Już premierowy set zakończył się grą na przewagi – lepsi wtedy byli gospodarze. W drugiej odsłonie sytuacja się odwróciła i w zaciętej końcówce lepiej zagrali siatkarze z Mediolanu. Kolejne dwie partie były już mniej wyrównane, ale finalnie mecz zakończył się tie-breakiem. Już na początku piątego seta Azimut Modena wypracowała sobie 3 punkty przewagi (5:2), a goście nie odrobili strat już do końca. Liderem gospodarzy w tym spotkaniu był niewątpliwie Earvin Ngapeth. Francuz zdobył 26 punktów (22-atakiem, 2- zagrywką i 2-blokiem). Z dobrej strony pokazał się również Tine Urnaut, który punktował 21 razy (58% skuteczności w ofensywie). Najwięcej punktów w tym spotkaniu zdobył jednak Nimir Abdel-Aziz. Atakujący przyjezdnych zapisał na swoim koncie 33 „oczka”, z czego 5 zdobył blokując rywali na siatce. Taką samą liczbę punktowych bloków zapisał na swoim koncie Matteo Piano.

Jeśli chodzi o rywalizacje w ramach play-off „5” bliżej kolejnego etapu jest drużyna z Latiny i Vibo Valentii. Taiwan Excellence Latina pokonała w trzech setach drużynę Miłosza Hebdy. Spotkanie trwało godzinę i sześć minut i nie przyniosło wielu emocji – BCC Castellana Grotte nie miała żadnych argumentów przeciwko gospodarzom. Miłosz Hebda nie zagrał w tym meczu. W drugim spotkaniu zespół Damiana Domagały wygrał 3:1 z Sorą. Polak wszedł tylko na zagrywkę w drugim secie i nie zdobył żadnych punktów.

Kolejna seria spotkań ćwierćfinałowych zostanie rozegrana w przyszły weekend (17-18 marca). Drugie mecze w ramach 1/8 zmagań o 5. pozycję odbędą się 18 i 21 marca.

Wyniki pierwszych meczów ćwierćfinałowych (do 2 zwycięstw):

Sir Safety Conad Perugia – Bunge Ravenna 3:1 (20:25, 26:24, 28:26, 25:19)
MVP: Massimo Colaci

Diatec Trentino – Calzedonia Verona 3:2 (25:23, 25:17, 19:25, 24:26, 15:13)
MVP: Luca Vettori

Cucine Lube Civitanova – Wixo LPR Piacenza 3:0 (25:21, 25:20, 25:14)
MVP: Osmany Juantorena

Azimut Modena – Revivre Milano 3:2 (26:24, 25:27, 25:19, 21:25, 15:12)
MVP: Earvin Ngapeth

Wyniki pierwszych meczów rundy Play-off „5” (do 2 zwycięstw):

Taiwan Excellence Latina – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:18, 25:22, 25:16)
MVP: Carmelo Gitto

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Biosi Indexa Sora 3:1 (25:23, 12:25, 25:18. 25:20)
MVP: Jacopo Masari