Podczas dzisiejszego posiedzenia Wszechrosyjskiej Federacji Siatkówki, zostali wybrani nowi selekcjonerzy kadr Sbornej. Następcą Władimira Alekny będzie Siergiej Szlapnikov, a reprezentację kobiet poprowadzi Władimir Kuzjutkin.

Już od dłuższego czasu mówiło się, że Siergiej Szlapnikov jest głównym kandydatem do objęcia fotelu selekcjonera po Władimirze Aleknie. Dziś Rada Trenerów oficjalnie zatwierdziła go jako trenera kadry męskiej, zaś szkoleniowcem reprezentacji kobiet wybrany został Władimit Kuzjutkin. 2 lutego, nowi selekcjonerzy otrzymają nominacje trenerskie.

Władimir Kuzjutkin pracował już z rosyjską reprezentacją kobiet w latach 2009-2011. Doprowadził on wówczas siatkarki Sbornej do złotego medalu mistrzostw świata w 2010 roku. Rok później, po nieudanych mistrzostwach Europy, na których Rosjanki zajęły dopiero 6. miejsce, podał się do dymisji.

Dla 56-letniego Siergieja Szlapnikova będzie to pierwszy raz, gdy obejmie seniorską kadrę. Wcześniej za to, przez wiele lat prowadził młodzieżowe reprezentacje Rosji, z którymi odnosił wiele sukcesów. Spod jego skrzydeł wypłynęli tacy siatkarze, jak Siergiej Grankin czy Maksim Michajłow. Sam Szlapnikov cieszy się z nowej posady: -Całe życie się do tego przygotowywałem. Czy nie po to przez lata pracowałem z rosyjską młodzieżą i kadrą juniorów? Już od dawna zmierzam ku pracy z reprezentacją. Mam takie pragnienie. Wszystkie etapy już pokonałem, został tylko ten jeden krok. – mówi.

Nowy selekcjoner Sbornej, będzie miał za zadanie w pierwszej kolejności odmłodzić skład i przewietrzyć szatnię kadry. Problemem może być to, że wielu ważnych dla drużyny zawodników zrezygnuje z gry w reprezentacji, ale Szlapnikov nie jest tym specjalnie zmartwiony: -Wychowaliśmy całą plejadę świetnych graczy: Dmitrij Wołkow, Jegor Kljuka, Ilja Własow, Paweł Pankow, Wiktor Poletajew. Czego nam trzeba więcej?- zapewnia.

źródło: sportowefakty.wp.pl, foto: FIVB