Facundo Conte, Pablo Crer oraz Federico Pereyra zostali zawieszeni przez dział dyscypliny FIVB. To efekt obraźliwych gestów, wykonanych podczas turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich. Ukarana została również argentyńska federacja.

Reprezentacja Argentyny w sierpniu wywalczyła awans na Igrzyska Olimpijskie. W ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Ningbo Albicelestes pokonali gospodarzy, a po zakończeniu spotkania siatkarze pozowali do tradycyjnego zdjęcia. Facundo Conte, Pablo Crer i Federico Pereyra wykonali wówczas gest „skośnych oczu”, który Chinach, jak i w całej Azji, uważany jest za obraźliwy.

Całe zajście zostało oczywiście zauważone przez działaczy FIVB. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej wydała wczoraj komunikat o zawieszeniu winowajców. Pablo Crer oraz Federico Pereyra nie zagrają w trzech najbliższych spotkaniach reprezentacji Argentyny, zaś Facundo Conte będzie pauzował przez dwa mecze. Niższa kara dla byłego przyjmującego PGE Skry Bełchatów to efekt przeprosin, jakie po fali krytyki zamieścił w mediach społecznościowych.

FIVB ukarała również argentyńską federację, która będzie musiała zapłacić 15 tysięcy franków szwajcarskich.

Zawieszenia siatkarzy zaczęły obowiązywać podczas mistrzostw Ameryki Południowej, które Albicelestes zainaugurowali zwycięstwem w trzech setach nad reprezentacją Kolumbii. Co ciekawe, żaden z ukaranych graczy nie znalazł się w składzie Argentyńczyków na cały turniej.

źródło, fot: FIVB