„Sądzimy, że bohaterowie są półbogami. Ale nie są. Bohater to zwykły człowiek, który robi coś nadzwyczajnego”. 7 lat temu pożegnaliśmy siatkarkę i bohaterkę – Agatę Mróz-Olszewską.

Agata Mróz-Olszewska sportową przygodę rozpoczęła w rodzimej Tarnovii Tarnów, następnie przyszła pora na Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. W swojej karierze sięgnęła po mistrzostwo Polski w barwach BKS Stali Bielsko-Biała, zdobyła także mistrzostwo i puchar Hiszpanii z zespołem Gruppo Murcia, Młoda siatkarka stanęła na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy w 2003 roku i powtórzyła ten sukces w roku 2005.

Już wtedy środkowej reprezentacji Polski od kilku lat towarzyszyła choroba szpiku kości – mielodysplazja. Jednak ambicja, ciężka praca i wola walki pozwoliły jej stać się częścią złotego zespołu Andrzeja Niemczyka. Odważnie mierząc się z chorobą, osiągnęła sportowy szczyt – rozegrała wielkie spotkania z drużyną, która stała się „prawdziwym dobrem narodowym”, jak o „Złotkach” powiedział były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

Choroba ostatecznie przerwała karierę naszej mistrzyni w 2007 roku. Po sezonie w hiszpańskim zespole ligowym stan zdrowia zawodniczki pogorszył się i stało się jasne, iż potrzebny jest przeszczep szpiku. Gdy wyznaczono termin operacji mającej uratować życie środkowej reprezentacji Polski, na Agatę i jej bliskich spadła niesamowita wiadomość – siatkarka dowiedziała się, że jest w ciąży. Ciąża oznaczała zahamowanie jej leczenia i wiązała się z ogromnym ryzykiem, jednak decyzja mogła być tylko jedna – Agata Mróz-Olszewska postanowiła urodzić dziecko.

Agata oddała cząstkę siebie – Liliana Olszewska przyszła na świat w kwietniu 2008 roku. Ponad miesiąc później doszło do przeszczepu szpiku jej mamy. Rozpoczęła się gra o życie, w której na drodze zawodniczki stanęła infekcja. Agata Mróz-Olszewska odeszła 4 czerwca 2008 roku. Walcząc z chorobą, siatkarka apelowała o oddawanie krwi, tak cennej dla niej samej i innych chorych; promowała akcje związane z krwiodawstwem i podkreślała wagę transplantologii. Kontynuacją tego dzieła jest powstała w 2010 roku Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej, założona przez Mieczysława Barańskiego oraz Ryszarda Mroza, ojca siatkarki. Fundacja poprzez różnorodne akcje promuje wiedzę na temat krwiodawstwa, krwiolecznictwa i przeszczepów szpiku kostnego; zaznacza sens oddawania szpiku i krwi. Fundacja to apel, by jak Agata „podarować innym cząsteczkę siebie”.

Powtarzając słowa profesora Philipa Zimbardo: „Sądzimy, że bohaterowie są półbogami. Ale nie są. Bohater to zwykły człowiek, który robi coś nadzwyczajnego.” Dziś wspominamy nadzwyczajną postawę człowieka i sportowca. Dziś mija 7 lat od czasu, gdy pożegnaliśmy siatkarkę i bohaterkę – Agatę Mróz-Olszewską.