Akademicy z Częstochowy kończą sezon 2015/2016 z większą radością niż poprzedni. W tym roku zajęli 11. miejsce – o trzy lepsze niż rok wcześniej.

Po porażce w poprzednim sezonie drużyna została całkowicie zmieniona. W zespole zostali jedynie Rafał Szymura i Adrian Stańczak. Zakontraktowano za to aż 12 zawodników! W tym dobrze znany polskim kibicom rozgrywający Rafael Redwitz. Pozyskano także brazylijskiego atakującego Felipe Bandero, słowackiego przyjmującego Mateja Pataka czy Stanisława Wawrzyńczyka, który miał za sobą bardzo dobry sezon w austriackiej drużynie Aich/Dob Posojilnica. Zespół uzupełniono młodymi zawodnikami, debiutującymi na tym poziomie rozgrywek, takimi jak Kacper Stelmach czy Michał Szalacha. Drużynę wciąż prowadził jej były zawodnik, Michał Bąkiewicz.

Początek sezonu nie był łatwy. Już w drugiej kolejce, w meczu z Cuprum Lubin (porażka 2:3) groźnej kontuzji doznał atakujący Felipe Bandero. Zdołał on wrócić dopiero pod koniec sezonu zasadniczego. Na pierwsze plusligowe zwycięstwo w sezonie 2015/2016 Akademicy musieli czekać aż do 8. kolejki. 4 grudnia sprawili swoim kibicom miły mikołajkowy prezent, pokonując 3:1 MKS Będzin.

W całym sezonie zasadniczym siatkarze AZSu Częstochowa wygrali 6 razy, dwukrotnie pokonując Effectora Kielce (po 3:2), BBTS Bielsko-Biała (3:2 i 3:1) oraz po razie MKS Będzin (3:1) i AZS Politechnikę Warszawską (3:0). Zaowocowało to 12. miejscem i pozostała im walka o pozycję 11. z zespołem z Bielska, z którym już dwa razy wygrali. Tak samo było i w play-offach, mecze zakończyły się wynikami 3:0 i 3:1 i to Akademicy zakończyli zmagania na wyższej pozycji.

azs czestochowa

Najlepiej punktującym zawodnikiem w drużynie AZSu Częstochowa był Słowak Matej Patak, zdobywca 299 oczek. Tuż za nim uplasowali się Rafał Szymura (272 pkt) i Felipe Bandero (257 – zawodnik, który był wyłączony przez większość sezony przez kontuzję i rozegrał zaledwie 58 setów). Najskuteczniejszym blokującym Akademików był Bartosz Buniak, który zdobył tym elementem 53 oczka. Najwięcej asów zaserwował Rafael Redwitz – 20.

Kilka dni po zakończeniu rozgrywek klub z Częstochowy poinformował, iż kontrakt z Felipe Bandero nie będzie przedłużony. To na razie jedyny transfer o jakim poinformowano.

Kadra AZS-u Częstochowa w sezonie 2015/2016:

Rozgrywający: Rafael Redwitz, Tomasz Kowalski
Atakujący: Felipe Airton Bandero, Bartłomiej Lipiński
Środkowi: Łukasz Polański, Bartosz Buniak, Michał Szalacha, Bartłomiej Janus
Przyjmujący: Rafał Szymura, Matej Patak, Stanisław Wawrzyńczyk, Kacper Stelmach
Libero: Adrian Stańczak, Jakub Bik