Sezon 2016/2017 kielczanie zakończyli na trzynastym miejscu, które wywalczyli dzięki dwóm zwycięstwo przeciwko ekipie BBTS-u. W trakcie trwania poprzednich rozgrywek z drużyną rozstał się trener Dariusz Daszkiewicz, a jego miejsce zajął Sinan Tanik.

Zarówno kibice, włodarze jak i sami siatkarze na pewno liczyli na więcej, zwłaszcza że na początku sezonu zajmowali wysoką siódmą lokatę w tabeli PlusLigi. Na spotkaniu podsumowującym występy kieleckiej drużyny Jacek Sęk mówił o tym, że aspiracje sponsorów i działaczy były wyższe z uwagi na dobry start. – Liga jednak szybko nas zweryfikowała. Tak czy inaczej zajęliśmy bezpieczne miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej. Trzeba pamiętać, że z ligą pożegnał się AZS Częstochowa prawie po trzydziestu latach gry w siatkarskiej ekstraklasie. To na pewno pozwala nam spojrzeć sobie w lustro. Możemy też pochwalić się nowymi działaniami marketingowymi jak chociażby programem „Cała Gmina Kciuki Trzyma” we współpracy z urzędem marszałkowskim i ościennymi gminami oraz inicjatywą powołania szkoły mistrzostwa sportowego pod patronatem naszego klubu – podkreślił.

W tym sezonie zmieniono zasady rozgrywek PlusLigi. Po zakończeniu fazy zasadniczej z ligi bezpośrednio spadają dwa ostatnie zespoły. Drużyny z miejsc 13 i 14 rozegrają mecze o uniknięcie barażu. Ostatecznie mecze barażowe z mistrzem I ligi (do trzech zwycięstw) rozegra czternasty zespół PlusLigi. Z tego względu ten sezon będzie na pewno bardziej wymagający niż poprzedni. – W sezonie 2017/2018 zagrożone spadkiem będą dwa zespoły, a trzeci zagra baraż o pozostanie z drużyną z pierwszej ligi. Z myślą o tym, chcemy budować zespół, który będzie w stanie nawiązać walkę nawet z mocniejszymi finansowo i sportowo klubami – komentował Jacek Sęk.

Klub z Kielc przeszedł ogromne zmiany po zakończeniu poprzedniego sezonu, od wycofania się głównego sponsora poprzez rewolucję kadrową. Sponsorem strategicznym została Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Kielcach. Chwilę po ogłoszeniu tej wiadomości okazało się, że do pierwszego sponsora strategicznego dołączyła też firma Dafi. Od tej pory pełna nazwa kieleckiej ekipy brzmi Dafi Społem Kielce.

Dwumiesięczne przygotowania do nowego sezonu 2017/2018 kielecka drużyna rozpoczęła 2 sierpnia. Zawodnicy po raz pierwszy spotkali się na badaniach lekarskich i wydolnościowych a potem zostali skontrolowani przez fizjoterapeutę. Pierwszy trening siłowy odbył się dzień później. Pod okiem nowego trenera siatkarze rozpoczęli zajęcia z piłką. – Mam nadzieję, że stworzymy fajną drużynę – mieszankę młodości z doświadczeniem. Warunki do pracy mamy świetne, pozostaje tylko ciężko pracować z pełnią zaangażowania – komentował Wojciech Serafin, który debiutuje w roli pierwszego szkoleniowca w klubie.

W pierwszym sparingu zespół Dafi Społem Kielce mierzył się z aktualnym Mistrzem Polski, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle w Hali Sportowej Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej. Podopieczni popularnego „Serka” musieli uznać jednak wyższość rywali. W dniach 8-9 września kielecka ekipa brała udział w VIII Memoriale Józefa Gajewskiego, rozgrywanego w Suwałkach. Siatkarze rozegrali tam dwa spotkania, w pierwszym przegrali po tie-breaku z MKS-em Będzin, a następnego dnia wygrali z ukraińskim Volleyball Team Vinnytsia, zajmując tym samym trzecie miejsce w turnieju. Kilka dni później kielczanie ponownie mierzyli się z ZAKSĄ. Tym razem po zaciętym pięciosetowym boju wyszli zwycięsko z pojedynku. Kolejnym etapem przygotowań był turniej w Kozienicach, w którym podopieczni Serafina grali ze zmiennym szczęściem. Pierwszego dnia przegrali z Cerradem Czarnymi Radom, drugiego wygrali z beniaminkiem PlusLigi – Aluronem Virtu Wartą Zawiercie – i ostatniego przegrali znów z Espadonem Szczecin. W przedostatnim tygodniu przygotowań do nadchodzącego sezonu kielczanie dwukrotnie mierzyli się z Lokomotivem Charków. Oba spotkania zakończyły się zwycięstwem Dafi Społem Kielce.

Pierwszy mecz w ramach rozgrywek nowego sezonu Dafi Społem Kielce rozegra na wyjeździe. O godz. 17.00 zmierzy się na Podpromiu z Asseco Resovią Rzeszów. W drugiej kolejce podejmować będzie natomiast drużynę Indykpolu AZS Olsztyn. W kieleckiej ekipie panuje doskonała atmosfera a sami zawodnicy są pełni optymizmu przed startem rozgrywek. – Wszyscy są super nastawieni, panuje świetna atmosfera i od pierwszych chwil na boisku każdy daje z siebie wszystko. Mam nadzieję, że tak to będzie wyglądało przez cały sezon – mówił Maciej Pawliński, który ponownie będzie reprezentował barwy tej ekipy.

Jak zaprezentuje się zupełnie nowy kielecki zespół? Czy w tym sezonie będzie w stanie walczyć z najlepszymi? Odpowiedź uzyskamy już niedługo.

Wyniki gier kontrolnych:

Społem Kielce – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:4 (19:25, 20:25, 22:25, 25:22, 13:15)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Dafi Społem Kielce 2:3 (18:25, 25:17, 25:23, 23:25, 11:15)

Dafi Społem Kielce – Lokomotiv Charków 3:1 (25:13, 21:25, 25:21, 25:22)

Dafi Społem Kielce – Lokomotyw Charkow 4:0 (25:17, 26:24, 25:15, 30:28)

VIII Memoriał Józefa Gajewskiego

Dafi Społem Kielce – MKS Będzin 2:3 (25:18, 14:25, 18:25, 25:21, 13:15)

Dafi Społem Kielce – Volleyball Team Vinnytsia 3:0 (26:24, 25:22, 25:16)

Turniej Partnerstwa Regionalnego w Kozienicach

Cerrad Czarni Radom – Dafi Społem Kielce 3:0 (26:24, 25:18, 25:23)

Dafi Społem Kielce – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:0 (25:17, 25:18, 25:15)

ESPADON Szczecin – Dafi Społem Kielce 3:1 (24:26, 25:23, 25:21, 25:20)

 

Skład zespołu Dafi Społem Kielce:

przyjmujący: Łukasz Łapszyński, Jakub Szymański, Maciej Pawliński, Jakub Wachnik

rozgrywający: Przemysław Stępień, Piotr Adamski

środkowy: Mariusz Schamlewski, Maxim Morozov, Aleksiej Nalobin, Andrij Orobko, David Fiel* (trenuje z zespołem)

atakujący: Michał Superlak, Patryk Więckowski

Libero: Mateusz Czunkiewicz, Szymon Biniek, Grzegorz Duluk

 

Sztab szkoleniowy:

Trener: Wojciech Serafin

Asystent trenera: Piotr Brodawka

Trener przygotowania fizycznego: Dawid Gadula

Statystyk: Damian Musiak

 

oprac.własne/siatkakielce.pl