Zaglądamy do Będzina! Sprawdźmy, jak przed sezonem prezentuje się drużyna MKS. Na podopiecznych Tomasza Wasilkowkiego czeka już pierwszy rywal fazy zasadniczej, a będzie nim drużyna Jastrzębskiego Węgla.

volleytigers.pl

 

Drużyna MKS Będzin w poprzednim sezonie awansowała do rozgrywek Plus Ligi. Historyczne, pierwsze spotkanie MKS-u w PL miało miejsce 4 października 2014 roku, przeciwko PGE Skrze Bełchatów. Łącznie drużyna rozegrała 36 spotkań (26 w rundzie zasadniczej, 8 w play-off, 2 mecze pucharowe), zapisując na swoim koncie 10 wygranych. Swój pierwszy występ w najwyższej klasie rozgrywek siatkarze z Będzina zakończyli na 11. miejscu w klasyfikacji końcowej. Do udanych zespół MKS nie może zaliczyć pierwszej części ubiegłego sezonu, którą Będzinianie zakończyli na ostatnim, 14. miejscu. Od walki o miejsca 13-14 w tabeli końcowej uchroniły Będzin dwa zwycięstwa w play-off nad drużyną BBTS Bielko-Biała. Później będziński MKS musiał uznać wyższość Transferu Bydgoszcz, jednak zwycięstwa nad Effectorem Kielce dały ostatecznie zespołowi MKS Będzin 11. miejsce w sezonie 2014/2015. 

Skład zespołu MKS Będzin na sezon 2015/2016 przedstawia się następująco:

Rozgrywający: Piotr Lipiński, Jakub Oczko, Harrison Peacock

Środkowi: Mariusz Schamlewski, Mariusz Gaca, Sebastian Warda, Viaceslaw Batchkala

Przyjmujący: Tijmen Laane, Jakub Peszko, Maciej Pawliński, Michał Żuk

Atakujący: Michał Kamiński, Mateusz Piotrowski

Libero: Bartosz Kaczmarek

Trener: Tomasz Wasilkowski

Drugi trener: Emil Siewiorek

volleytigers.pl

 

Przed sezonem pojawiły się doniesienia o kłopotach zdrowotnych dwóch rozgrywających MKS. Po sezonie reprezentacyjnym, na uraz stawu skokowego narzekał Australijczyk Harrison Peacock, natomiast ból w kolanie stał się powodem problemów Jakuba Oczko. W tej sytuacji klub zdecydował się na współpracę z Piotrem Lipińskim, na którym może opierać się gra zespołu pod nieobecność zawodników kontuzjowanych.

Drużynę z Będzina po sezonie 2013/2014 opuścił Miłosz Hebda oraz libero Marcin Mierzejewski. Zarząd MKS poinformował o nieprzedłużeniu współpracy z Adrianem Hunkiem, Mikołajem Sarneckim, Grzegorzem Wójtowiczem i Tomaszem Tomczykiem. Do zespołu dołączył natomiast Holender Tijmen Laane, który wcześniej występował w Bundeslidze. Gracz, który w ubiegłym sezonie został najlepiej punktującym zawodnikiem w lidze naszych zachodnich sąsiadów, ma stanowić o sile zespołu MKS na przyjęciu. Zagra obok wypożyczonego do klubu Jakuba Peszko (Resovia Rzeszów) oraz Macieja Pawlińskiego i Michała Żuka.

Kolejnym zakontraktowanym obcokrajowcem w drużynie MKS Będzin jest Viaceslaw Batchkala. 21-letni siatkarz z Izraela spełnia tym samym swoje marzenie gry zagranicą. O prawo gry zawodnik zmierzy się na środku siatki z Sebastianem Wardą oraz Mariuszem Gacą, którzy pozostają w drużynie na kolejny sezon. Do środkowych dołączył także Mariusz Schamlewski, który przeszedł do Będzina z pierwszoligowego zespołu Ślepsk Suwałki.

volleytigers.pl

 

W przedsezonowych sparingach aż 145 punktów zdobył atakujący Mateusz Piotrowski, który do Będzina trafił po bardzo udanym sezonie w nyskiej Stali. Kolejnym atakującym, który wystąpi w Będzinie w nadchodzącym sezonie jest Michał Kamiński, który do Polski wrócił z greckiego Iraklis Saloniki. Nad grą w defensywie ma czuwać libero Bartosz Kaczmarek, były zawodnik Effectora Kielce.

Przypomnijmy, że zespół z Będzina opuścił trener Roberto Santili, który został szkoleniowcem reprezentacji Australii. Nowym nazwiskiem na ławce trenerskiej jest Tomasz Wasilkowski, który doświadczenie trenerskie zdobywał między innymi w drużynie Siatkarza Wieluń, ale też w żeńskich zespołach Atom Trefl Sopot i MKS Dąbrowa-Górnicza.

Zawodnicy MKS Będzin odbyli przed sezonem szereg gier sparingowych. Siatkarze z Będzina mieli okazję zagrać między innymi z Lokomotivem Charków czy drużyną Kataru. Będzinianie skonfrontowali się z plusligowymi zespołami z Bielska-Białej, Częstochowy i Jastrzębia. 

Zestawienie wyników gier sparingowych rozegranych przez MKS Będzin:

12.09 – MKS Będzin – Lokomotiv Charków 1:3 (Gliwice)
13.09 – MKS Będzin – Czarni Katowice 3:2 (Będzin)
18.09 – MKS Będzin – Aluron Virtu Warta Zawiercie 1:3 (Będzin)
19.09 – BBTS Bielsko-Biała – MKS Będzin 3:1 (Bielsko-Biała)
25.09 – MKS Będzin – BBTS Bielsko-Biała 2:2 (Zawiercie)
27.09 – Aluron Virtu Warta Zawiercie – MKS Będzin 3:1 (Zawiercie)
03.10 – MKS Będzin – Katar 1:3 (Szczyrk)
04.10 – MKS Będzin – Katar 3:2 (Szczyrk)
09.10 – MKS Będzin – AZS Częstochowa 3:1 (Sosnowiec)
16.10 – AZS Częstochowa – MKS Będzin 3:2 (Olsztyn k. Częstochowy)
17.10 – Jastrzębski Węgiel – MKS Będzin 4:0 (Jastrzębie-Zdrój) 

Najlepiej punktujący zawodnicy:

1. Mateusz Piotrowski – 145 pkt.
2. Maciej Pawliński – 123
3. Michał Żuk – 82
4. Tijmen Laane – 65
5. Sebastian Warda – 64
6. Michał Kamiński – 59
7. Jakub Peszko – 43
8. Mariusz Gaca – 42
9. Viacheslav Batchkala – 40
10. Piotr Lipiński – 25
11. Jakub Oczko – 15
12. Mariusz Schamlewski – 14.

volleytigers.pl

 

Przed będzińskimi tygrysami kolejny, drugi sezon w siatkarskiej Plus Lidze. Zespół z Będzina, którego trzon został uzupełniony o nowych, młodych zawodników staje przed niełatwym zadaniem. Bardzo ważna dla podopiecznych Tomasza Wasilkowkiego powinna być walka o dobrą pozycję w pierwszej części sezonu. Swój pierwszy mecz w sezonie 2015/2016 drużyna MKS Będzin rozegra w hali w Sosnowcu 30.10.2015, a podejmowanym rywalem będzie Jastrzębski Węgiel.