W poniedziałek reprezentacje Niemiec, Rosji, Słowacji i Białorusi miały okazję zmierzyć się między sobą podczas trwających Mistrzostw Europy kobiet. Poniżej skrót wydarzeń z tych niesamowitych, pięciosetowych pojedynków.

Dzień rozpoczał się meczem pomiędzy Niemcami a Rosją. Początek zdecydowanie należał do Rosjanek (3:6). Kontrolowały przebieg seta przez większość czasu (12:15). Przewaga którą zbudowały na początku pozwoliła im wygrać pierwszą partię.

W drugim secie to Niemki pokazały swoje mocne strony (6:2). Mimo wyrównania punktów (12:12) i chwilowej dominacji reprezentacji Rosji (16:18), to do Niemek nalezała końcówka tej partii. Pokonały Rosjanki 25:21.

Trzecia część meczu była zdecydowanie korzystniejsza dla reprezentacji Niemiec. Wysoka przewaga (7:3) pozwoliła im na kontrolowanie dalszej części pojedynku. Pod koniec seta Rosjanki wyrównały wynik (20:20), jednak to Niemki były silniejsze na boisku. Utrzymały dobrą zagrywkę oraz atak i tak prowadziły w meczu 2:1.

W czwartej partii to Rosjanki były silniejsze. Mimo wyrównanego początku (3:3), to drużyna z Rosji zdobyła pięć punktów w serii i pozwalała zdobyć pojedyncze punkty przeciwniczkom. Ostatecznie reprezentacja Rosji wyrównała wynik meczu na 2:2 i zdobyła szansę przedłużenia swojej gry w tym meczu.

Tie-break był od początku walką punkt za punkt (4:4). Niemki, dzięki dobremu atakowi, zbudowały dwupunktową przewagę ale Rosjanki nie dawały za wygraną i wyrównały wynik (8:8). Ostatecznie seria trzech punktów pozwoliła Niemkom na wygranie tego spotkania z wynikiem 3:2.

Niemcy – Rosja 3:2 (18:25, 25:21, 25:23, 14:25, 15:11)

Skład Niemiec: Kastner Pia (2), Hanke Denise (3), Poll Jana Franziska (5), Geerties Jennifer (6), Drewniok Kimberly (8), Alsmeier Lina (9), Stigrot Lena (10), Lippmann Louisa (11), Schoelzel Marie (14), Bock Linda (L), Pogany Anna (L), Vanjak Ivana (19), Weitzel Camilla (21), Grunding Lisa (22)

Skład Rosji: Lazarenko Angelina (1), Efimova Ekaterina (3), Chikrizova Daria (L), Koroleva Irina (6), Romanova Tatiana (7), Goncharova Nataliya (8), Galkina Alla (L), Kurilo Margarita (11), Startseva Evgeniya (13), Fetisova Irina (14), Voronkova Irina (16), Parubets Kseniia (18), Khaletskaia Mariia (19), Lazareva Anna (26)

Drugi pojedynek tego dnia rozpoczął się bardzo wyrównanie (5:5). Przewaga którą zbudowała reprezentacja Białorusi (6:10) szybko stopniała (10:10). Walka o każdy punkt była widoczna w tej partii (14:14). Jednak od tego momentu Słowaczki zatrzymały się na boisku pozwalając przeciwniczkom zdobywać punkty. Set zakończył się na korzyść reprezentacji Białorusi.

W kolejnej partii to ciągle Białorusinki pokazywały swoją wyższość i to one szybko zyskały przewagę (3:6). W szczytowym momencie reprezentacja Białorusi prowadziła aż sześcioma punktami (11:17). Mimo próby odrobienia punktów przez gospodarzy, to Białoruś, zwyciężając, prowadziła w meczu 0:2.

Dobry atak w trzecim secie pozwolił Słowacji wyjść na prowadzenie (8:6). Pięciopunktowa seria na korzyść gospodarzy zaowocowała później bo reprezentacja Słowacji w dalszej części spotkania prowadziła 19:11. Na koniec Białoruś próbowała odrobić punkty, jednak wcześniejsza przewaga pozwoliła Słowaczkom wygrać tę partię.

Passa trwała, reprezentacja Słowacji znakomicie rozpoczęła czwartego seta prowadząc 5:1. Po pierwszej przerwie technicznej reprezentacji z Białorusi udało się odrobić punkty (9:9), jednak nie trwało to zbyt długo bo dzięki świetnej zagrywce Słowaczki zdobyły cztery punkty w serii (13:9). Białorusinki doprowadziły do remisu (17:17) ale to niesamowita wola walki ze strony gospodarzy ostatecznie pozwoliła im wygrać tego seta i doprowadzić do tie-breaka.

Wyrównany początek (4:4) z obu stron dawał nadzieję na ciekawą walkę. Jednak reprezentacja Słowacji walczyła bardzo mocno o każdy punkt i zyskała przewagę nad przeciwniczkami (10:4). Białorusinki również nie dawały za wygraną i mimo dużej straty odrobiły punkty (11:10). Końcówka była niesamowicie wyrównana, obie drużyny pokazały swoje najlepsze strony (14:14). Szczęście i dobry plan gry był po stronie gospodarzy i to Słowacja wygrała ten pięciosetowy pojedynek.

Słowacja – Białoruś 3:2 (22:25, 22:25, 25:17, 25:18, 16:14)

Skład Słowacji: Kosekova Barbora (2), Hudecova Romana (3), Hroncekova Veronika (4), Palgutova Karin (6), Spankova Michaela (L), Kijakova Miroslava (7), Pencova Jaroslava (9), Herelova Nina (10), Radosova Nikola (12), Oveckova Lenka (13), Szaboova Sandra (14), Fricova Karolina (15), Jancova Skarleta (L), Kostelanska Maria (22)

Skład Białorusi: Kastsiuchyk Vera (1), Stoliar Nadzeya (3), Kalinouskaya Hanna (4), Klimovich Vera (5), Harelik Anastasiya (6), Fedarynchyk Alena (L), Sakolchyk Katsiaryna (8), Ilyuta Alina (9), Pauliukouskaya Volha (L), Klimets Hanna (11), Kananovich Anastasiya (14), Markevich Tatsiana (15), Shash Anastasiya (17), Miniuk Yuliya (18)

źródło: oprac.własne/ cev.eu