Za nami dzień zmagań w 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy kobiet. W Bratysławie oprócz gospodyń, okazję miały zagrać Rosjanki, Belgijki i Włoszki. Poniżej podsumowanie wydarzeń z dnia w Słowacji.

Pierwszy mecz pomiędzy Rosją a Belgią w 1/8 finału rozpoczął się wyrównanie (5:5). Belgia po chwili narzuciła swój styl i wyszła na prowadzenie (5:9). Kilkupunktowa przewaga utrzymywała się przez dużą część tej partii (14:17). Jednak Rosjanki na sam koniec odwróciły rolę i to one zaczęły zwyciężać, co poprowadziło ich do wygranej.

W drugim secie swoją dobrą passę podtrzymywała Rosja. Mimo podobnego początku jak w partii pierwszej (3:3), to reprezentacja Rosji punktowała dużo szybciej. Dzięki dobrym atakom w duecie z zagrywką Rosjanki zdobywały punkt za punktem i ostatecznie prowadziły w meczu 2:0.

Trzecia część meczu była analogiczna do pozostałych (7:7). Jednak tym razem, do ostatniej chwili, obie drużyny walczyły o każdy punkt.  W końcówce okazało się, że to reprezentacja Belgii przeciągnęła tę parię na swoją stronę i przedłużyła szansę na walkę o awans.

Czwarty set był korzystniejszy dla reprezentacji Rosji (5:1). Podopieczne Vadima Pankova nie chciały popełnić błędu z poprzedniej partii. Szybko wyszły na prowadzenie i mimo dobrej gry Belgijek w końcówce, to Rosja zakończyła spotkanie 3:1 i awansowała do 1/4 finału.

Rosja – Belgia 3:1 (25:22, 25:15, 21:25, 25:22)

Skład Rosji: Lazarenko Angelina (1), Efimova Ekaterina (3), Chikrizova Daria (L), Koroleva Irina (6), Romanova Tatiana (7), Goncharova Nataliya (8), Galkina Alla (L), Kurilo Margarita (11), Startseva Evgeniya (13), Fetisova Irina (14), Voronkova Irina (16), Parubets Kseniia (18), Khaletskaia Mariia (19), Lazareva Anna (26)

Skład Belgii: Elise Van Sas (2), Britt Herbots (3), Nathalie Lemmens (4), Celine Van Gestel (7), Kaja Grobelna (8), Dominika Sobolska (10), Britt Ruysschaaert (L), Dominika Strumilo (12), Marlies Janssens (13), Karolina Goliat (16), Ilka Van De Vyver (17), Silke Van Avermaet (19), Jodie Guilliams (L), Manon Stragier (21)

Drugi mecz w Bratysławie pomiędzy Włochami a Słowacją rozpoczał się od walki punkt za punkt (10:10). Przy dobrej serii zagrywek ze strony reprezentacji Włoch, to im udało wyjść się na trzypunktowe prowadzenie. Włoszki później, utrzymując tą przewagę, wygrały pierwszą partię.

Kolejny set był powtórką z pierwszego. Obie drużyny nie dawały za wygraną, było widać wolę walki. Mimo wyrównanej końcówki (20:20), ostatecznie set należał do podopiecznych Davide Mazzanti, które prowadziły w tym spotkaniu 2:0.

Trzecia partia zaczęła się lepiej dla drużyny z Włoch (7:3). Zawodniczki narzuciły swój styl gry i przez cały set kontrolowały to co się dzieje na boisku (16:9). Mimo pięciopunktowej serii punktów ze strony Słowaczek, to Włoszki wygrały ten mecz i awansowały dalej.

Włochy – Słowacja 3:0 (25:20, 25:23, 25:20)

Skład Włoch: Indre Sorokaite (19), Ofelia Malinov (1), Monica De Gennaro (L), Raphaela Folie (9), Cristina Chirichella (9), Miriam Fatime Sylla (16), Paola Ogechi Egonu (25) oraz Alessia Orro, Anna Danesi, Sylvia Chinelo Nwakalor, Lucia Bosetti (L), Beatrice Parrocchiale

Skład Słowacji: Kosekova Barbora (2), Hudecova Romana (3), Hroncekova Veronika (4), Palgutova Karin (6), Spankova Michaela (L), Kijakova Miroslava (7), Pencova Jaroslava (9), Herelova Nina (10), Radosova Nikola (12), Oveckova Lenka (13), Szaboova Sandra (14), Fricova Karolina (15), Jancova Skarleta (L), Kostelanska Maria (22)