Szesnaście czołowych reprezentacji startuje w tym tygodniu w rozgrywkach siatkarskiej Ligi Narodów i rozpoczyna maraton dookoła świata, którego kulminacja będzie miała miejsce miesiąc później w Chicago, po rozegraniu 130 meczów w 20 miastach-gospodarzach.

Wszystko rozpoczyna się w piątek rewanżem za finał w Lille, kiedy Rosjanie pokonali Francuzów 3:0. Teraz dwa supermocarstwa spotkają się w Nowym Sadzie w Serbii.

To duże siatkarskie wydarzenie tworzy niepowtarzalną atmosferę w przedolimpijskim roku, który obejmuje także eliminacje do igrzysk w Tokio 2020 i Puchar Świata w 2019 roku oraz szereg innych turniejów kontynentalnych.

Kiedy i gdzie:

  • Faza grupowa (120 meczów): 31 maja – 30 czerwca w 20 miastach-gospodarzach
  • Final Six (10 meczów): 10-14 lipca w Chicago, USA

Kto:

  • Zespoły podstawowe: Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Iran, Włochy, Japonia, Polska, Rosja, Serbia i USA
  • Pretendenci: Australia, Bułgaria, Kanada i Portugalia

Pięć najlepszych drużyn po rozgrywkach grupowych oraz gospodarze turnieju finałowego wezmą udział w Final Six Ligi Narodów 2019. Najgorsza drużyna spośród pretendentów straci miejsce w rozgrywkach, a w 2020 roku zastąpi ją zwycięzca turnieju Challenger Cup.

Łącznie w fazie grupowej rozegranych zostanie 120 meczów, ale wśród nich jest kilka zasługujących na szczególną uwagę.

  • Tydzień 1 – Brazylia – Polska, 2 czerwca w Katowicach:

Powtórka obu poprzednich finałów Mistrzostw Świata (w tym samym miejscu Polacy pokonali Brazylijczyków w finale Mistrzostw Świata w 2014 roku). Obecni mistrzowie świata powalczą przeciwko panującym nadal mistrzom olimpijskim.

  • Tydzień 2 – Rosja – USA, 8 czerwca w Ningbo:

Każde spotkanie pomiędzy Rosją a USA jest emocjonujące. Obrońcy trofeum powalczą z zeszłorocznymi brązowymi medalistami i gospodarzem tegorocznych finałów Ligi Narodów.

  • Tydzień 3 – Iran – Polska, 15 czerwca w Urmii:

Iran i Polska odnawiają swoją emocjonującą rywalizację – choć wiele będzie zależało od tego, jak bardzo zdesperowana będzie każda ze stron, aby zdobyć punkty na półmetku rozgrywek fazy grupowej Ligi Narodów. Do tego dochodzi intensywne wsparcie ze strony irańskich kibiców.

  • Tydzień 4 – Włochy – Serbia, 21 czerwca w Mediolanie:

Nowy epizod długotrwałej rywalizacji i więzi między obiema stronami – nie tylko ze względu na liczbę serbskich zawodników w lidze włoskiej.

  • Tydzień 5 – Brazylia – Włochy, 20 czerwca w Ningbo:

Rewanż finałowego meczu Igrzysk Olimpijskich z 2016 roku, w którym po czterech setach zwyciężyli Brazylijczycy. W tym sezonie stanie przeciwko sobie włoska młodość i brazylijskie doświadczenie.

źródło: FIVB, foto: Magdalena Gajek