Przed nami niezwykle emocjonujące spotkanie z gospodarzami trzeciego turnieju tegorocznej Ligi Narodów. Czy biało-czerwoni podniosą się po wczorajszej porażce z Rosją?

Historia Spotkań:

• Reprezentacja Polski w starciach z ekipą Iranu wygrała 12 z 18 oficjalnych spotkań FIVB (Liga Narodów, Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Liga Światowa i Puchar Wielkich Mistrzów).
  •  Irańczycy przegrali więcej meczów z reprezentacją Włoch (13), niż z biało-czerwonymi (12).
  • Podczas ubiegłorocznego sezonu siatkarze Vitala Heynena dwukrotnie podejmowali drużynę z Iranu. W VNL biało-czerwoni musieli uznać wyższość przeciwników przegrywając 3:0, lecz w minionym czempionacie zrewanżowali się, wygrywając bez straty seta.
  • W spotkaniu na Mistrzostwach Świata najczęściej punktującym Irańczykiem był Amir Ghafour, który wywalczył 17 punktów, natomiast po drugiej stronie siatki to Michał Kubiak wywalczył najwięcej (12) „oczek”.

Iran:

• W swoich ostatnich 10 spotkaniach Ligi Narodów drużyna poniosła porażkę jedynie z zespołem z Rosji, przegrywając 3:2 podczas drugiego weekendu rozgrywek w sezonie 2019.
  • Rok temu zakończyli VNL z 7 zwycięstwami i 8 porażkami. W tym sezonie mają okazję poprawić wynik, ponieważ dotychczas rozegrali 7 spotkań, przegrywając tylko jedno.
  • Podczas turnieju Ligi Światowej 2017 w Iranie, gospodarze przegrali 3:1 z reprezentacją Serbii. Od tamtego meczu wygrali na swoim boisku pięć spotkań pod rząd.
  •  Najdłuższa passa ich zwycięstw trwała podczas sezonu Ligi Światowej w 2014 i 2015 roku.
  • Siatkarze z Iranu mieli szansę wyrównać swój rekord, trzech wygranych meczów bez straty seta, ustanowiony w sezonie 2015.
  •  Amir Ghafour to jedyny zawodnik z Iranu z trzycyfrowym dorobkiem punktowym (107) w VNL 2019.

Polska:

• W ubiegłorocznych rozgrywkach siatkarskiej Ligi Narodów Polacy odnieśli 10 zwycięstw i 5 porażek. W sezonie 2019 wygrali dotychczas 4 spotkania, a 3 przegrali.
  • W siedmiu starciach rozegranych w Lidze Narodów 2018, biało-czerwoni przegrali tylko jeden mecz. Drugie przegrane spotkanie zanotowali dopiero w 10. kolejce.
  • Od ostatniej porażki 3:0 z USA w ubiegłorocznym Final Six, siatkarze Heynena w każdym z 19 kolejnych meczów wygrali co najmniej jednego seta.
  • Dawid Konarski zdobywając 60 punktów wyprzedził Mateusza Bieńka (55 punktów), stając się najlepiej punktującym zawodnikiem reprezentacji Polski w turnieju Ligi Narodów 2019

opracowanie: Alicja Leśniak fot.: Magdalena Gajek