Polki odniosły kolejne zwycięstwo w walce o olimpijski awans. Tym sam zapewniły sobie awans do półfinału tego turnieju. Sporymi fragmentami Holenderki sprawiały nam dużo problemów, jednak nasza drużyna pokazała charakter i zatriumfowała. Jutrzejszy mecz z Azerkami będzie więc walką o komplet grupowych zwycięstw.

Obie drużyny rozpoczęły od dość wyrównanej walki. W miarę upływu czasu coraz lepiej funkcjonował nasz blok, jak również zagrywka. Malwina Smarzek-Godek miała również wsparcie w ataku, które zapewniały Magdalena Stysiak oraz Natalia Mędrzyk. Końcowa faza seta należała już jednak do naszej drużyny. Kolejne partie miały ułożyły się dosyć podobnie. Holenderki lepiej je rozpoczynały, głównie za sprawą dobrej zagrywki, a w konsekwencji naszej nieskuteczności na siatce. Oba sety obfitowały też w długie wymiany. Niestety trzeciej odsłony nie udało nam się zapisać na swoim koncie. Od początku czwartej partii, nasze rywalki popisywały się mocnymi atakami i skutecznym blokiem. Polki nie zamierzały jednak się poddać. Punkt po punkcie walczyły o odrobienie kilkupunktowej straty i od połowy tego seta to nasze zawodniczki zaczęły coraz śmielej poczynać sobie na boisku. Końcówka ponownie okazała się bardzo wyrównana, jednak ostatecznie to Biało-Czerwone zapisały na swoim koncie decydujący punkt.

Holandia – Polska 1:3 (20:25, 23:25, 25:23, 23:25)

Składy drużyn:

Holandia: Yvon Belien (13), Robin De Kruijf (6), Floortje Meijners (15), Myrthe Schoot (L), Anne Buijs (12), Laura Dijkema (1), Nika Daalderop (13) oraz Maret Balkestein-Grothues (1), Britt Bongaerts

Polska: Klaudia Alagierska (6), Agnieszka Kąkolewska (12), Maria Stenzel (L), Magdalena Stysiak (21), Joanna Wołosz (3), Natalia Mędrzyk (3), Malwina Smarzek-Godek (25) oraz Martyna Łukasik (2), Aleksandra Wójcik (2), Marlena Kowalewska, Zuzanna Górecka (2)

źródło: CEV, fot. Artur Stachniak