Przed nami pierwsze mecze Polaków w Lidze Światowej 2015!

POLSKA – Rosja, Ergo Arena

28.05.2015, godz. 20:15, Polsat Sport i Polsat Sport News
29.05.2015, godz. 20:15, Polsat Sport i Polsat Sport News

To będzie osiemnasty występ biało-czerwonych w rozgrywkach Ligi Światowej. Ten rozgrywany od 1990 roku turniej cieszy się ogromną popularnością i z pewnością tak samo będzie w tym roku. Polacy trafili do grupy z Rosjanami, Irańczykami i Amerykanami.

Reprezentacja Polski zadebiutowała w Lidze Światowej w 1998 roku, kiedy to zajęła stosunkowo słabe, 10 miejsce. Blisko medalu była drużyna prowadzona przez Raula Lozano w 2005 roku, ostatecznie Polacy zajęli jednak czwartą lokatę, przegrywający mecz o brąz z reprezentacją Kuby.
Taki sam ostateczny wynik powtórzył się w 2007 roku. Pierwszy medal w Lidze Światowej przyszedł dopiero w 2011 roku. Polacy w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie pokonali Argentyńczyków i stanęli na najniższym stopniu podium. Kolejny rok dla reprezentacji Polski był bardziej udany w tych rozgrywkach.

Powody były dwa. Polacy szli jak burza przez rozgrywki wygrywając 14 z 16 spotkań i to najważniejsze – finałowe spotkanie z reprezentacją USA. Dodatkowo podopiecznym Andrei Anastasiego udało się pierwszy raz od 10 lat pokonać w oficjalnym meczu jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii siatkówki – reprezentację Brazylii.

Ostatnie dwie edycje tego turnieju nie były już jednak tak udane – drużyna zajęła odpowiednio 11. oraz 8. miejsce. Jedenasta lokata w 2013 roku była najgorszym występem biało-czerwonych w tych rozgrywkach.

Drużynami, z którymi Polacy spotykali się najczęściej w Lidze Światowej były reprezentacje: Brazylii, Rosji, USA oraz Argentyny. To właśnie w rozgrywkach Ligi Światowej ogrywali się na arenie międzynarodowej tacy zawodnicy jak Zbigniew Bartman, Grzegorz Bociek czy aktualni Mistrzowie Świata – Paweł Zatorski i Mateusz Mika.

Szeroki skład reprezentacji Polski na Ligę Światową 2015:

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Michał Kędzierski, Grzegorz Łomacz, Grzegorz Pająk

atakujący: Bartłomiej Bołądź, Jakub Jarosz, Dawid Konarski, Szymon Romać

środkowi: Mateusz Bieniek, Wojciech Grzyb, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona

przyjmujący: Bartosz Bednorz, Rafał Buszek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Mateusz Mika, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Marcin Waliński