W Lidze Światowej zadebiutowali w 2013 zajmując 9. miejsce. Rok później w walce o brązowy krążek ulegli Włochom. Czym w tym roku zaskoczą nas Irańczycy?

fot. fivb.org

Mimo, że przed nimi wciąż długa droga do przebycia, Iran jest na fali wznoszącej i staje się coraz większym wyzwaniem dla elitarnych zespołów w świecie siatkówki. Irańczycy przez ostatnie lata poczynili duży postęp. W zeszłym roku drużyna prowadzona przez Slobodana Kovaca osiągnęła imponujący wynik zajmując czwartą pozycję w Lidze Światowej. W meczu o brązowy medal Irańczycy ulegli Włochom, którzy byli gospodarzami Final Six. Następnie podczas Mistrzostw Świata uplasowali się na szóstym miejscu przegrywając z mocną rosyjską drużyną.

Sukces napędza sukces? Reprezentacja Iranu została Mistrzem Azji po raz drugi w 2013 roku, po tym, jak w 2011 ich siatkówce dokonał się przełom. Na salony międzynarodowej siatkówki weszli zajmując czwarte miejsce w Pucharze Wielkich Mistrzów w 2013 roku, gdzie zajęli czwarte miejsce wyprzedzając USA oraz gospodarza turnieju, Japonię. W 2014 roku zaraz po zakończonych w Polsce Mistrzostwach Świata reprezentacja Iranu udała się na Igrzyska Azjatyckie, gdzie w walce o złoty krążek pokonała Japończyków.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w zespole jest rozgrywający Mir Saeid Marouflakrani. Zawodnik w minionym sezonie grał w barwach Zenitu Kazań. Jest to jedyny zawodnik, który zdecydował się opuścić granice kraju, by rozwijać się w innej lidze. Marouf wspólnie z Zenitem sięgnął do Mistrzostwo Rosji. W zeszłorocznej edycji Ligi Światowej kapitan reprezentacji Iranu został wybrany najlepszym rozgrywającym.

Przygotowania przed kolejnym wyzwaniem …

Irańczycy pod wodzą Slobodana Kovaca 10 maja przylecieli do Finlandii, gdzie rozpoczęli obóz szkoleniowy w Centrum Szkolenia Olimpijskiego w Kuortnae. Reprezentacja Iranu rozegrała z Finami trzy sparingowe mecze, by następie dalszą część obozu przenieść do Czech i tam przed wyjazdem do USA rozegrać dwa mecze kontrolne z gospodarzami

Finlandia – Iran 3:0 (25:22, 25:18, 25:21)
Finlandia – Iran 3:1 (20:25, 25:17, 26:24, 25:22)
Finlandia – Iran 0:3 (17:25, 22:25, 13:25) dodatkowy set: 25:18

Czechy – Iran 0:3 (18:25, 21:25, 15:25)

 „Mam kilku nowych graczy, których chciałbym przetestować w tych meczach towarzyskich. Jeśli chcemy podjąć nowe kroki musimy bardziej się starać i być w pełni przygotowanymi to eliminowania naszych słabych punktów. Pojawiło się kilku nowych i młodych zawodników, którzy mogą być bardzo pomocni dla irańskiej drużyny nie tylko w perspektywie przyszłości, ale i w chwili obecnej.” – mówi Slobodan Kovac.

Trener Kovac obóz szkoleniowy wykorzystał do lepszego zapoznania się z nowymi, młodymi graczami oraz oceny ich postawy na boisku, ponieważ będą oni brani pod uwagę przy powołaniach o przyszłych turniejów. Obozy szkoleniowe i mecze sparingowe umożliwią zawodnikom dostosowanie się do systemu szkoleniowego Slobodana Kovaca.

Rozgrywanie meczów sparingowych jest dobrą okazją do lepszego uzyskania wiedzy odnośnie nowych graczy. Nie koncentrujemy się na wynikach. Naszym celem jest doprowadzenie do lepszej spójności w drużynie.” – dodaje szkoleniowiec.

W grupie B reprezentacja Iranu zmierzy się z USA, Polską i Rosją. Swój pierwszy mecz Irańczycy rozegrają 30 maja w Stanach Zjednoczonych.

Slobodan Kovac  jako reprezentant Jugosławii sięgnął po złoto Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) oraz brąz w Atlancie (1996). W barwach narodowych wywalczył również srebrny krążek Mistrzostw Świata (1998). W Mistrzostwach Starego Kontynentu pierwszym medalem było srebro (Holandia, 1997), a cztery lata później złoto (Czechy, 2001).

Jako trener, Serb, poprowadził Sir Safety Perugię do wicemistrzostwa Włoch. Z reprezentacją Iranu zanotował czwarte miejsce w zeszłorocznej Lidze Światowej, szóste miejsce podczas Mistrzostw Świata oraz pierwsze miejsce na Igrzyskach Azjatyckich. We Włoszech Slobodan Kovac dwukrotnie został uznany za szkoleniowca roku (2013, 2014), a w Serbii trzykrotnie (2008, 2009, 2010). Fakt, że obecny szkoleniowiec reprezentacji Iranu jeszcze jako zawodnik występował w lidze Irańskiej pozwolił mu lepiej dotrzeć do trudnych charakterem Irańczyków.

Skład reprezentacji Ranu na Ligę Światową 2015:

Rozgrywający: Mehdi Mahdavi, Mir Saeid Marouflakrani, Mohammad Taher Vadi
Atakujący: Amir Ghafour, Farhad Piroutpour, Arash Kashavarzi, Mikaeil Tajer
Środkowy: Adel Gholami, Saman Faezi, Seyed Mohammad Mousavi, Mostafa Sharifat, Mohammadhassan Senobar
Przyjmujący: Farhad Ghaemi, Milad Ebadipour, Mojtaba Mirzajanpour, Pourya Fayazi, Hamzeh Zarini, Shahram Mahmoudi, Mohhamadjavad Manavinezhad
Libero: Abdolreza Alizadeh, Farhad Zarif, Mahdi Marandi

Sztab szkoleniowy:

Manager zespołu: Khoshhabara Amir
Trener: Kovac Slobodan
Asystent trenera: Prakljacic Slobodan
Lekarz: Afroozi Siyamak