Czy ktokolwiek uwierzyłby, gdyby przed startem Ligi Światowej 2015 ktoś powiedział, że Rosjanie, obrońcy Pucharu świata z 2011 roku, aktualni mistrzowie Europy oraz zwycięzcy Igrzysk Olimpijskich, zwyciężą zaledwie jedno na dwanaście spotkań fazy grupowej „światówki”? Dla Rosjan nadchodzący Puchar Świata to kwestia nie tylko czysto sportowa.

fot. fivb.org

Z perspektywy Rosjan, tegoroczna Liga Światowa była zimnym prysznicem. „Sbrona” wygrała zaledwie jedno z dwunastu spotkań, rywalizując w grupie ze Stanami Zjednoczonymi, Polską i Iranem. Trzeba przyznać, że grupa nie należała do najłatwiejszych, lecz efekt takiego wyniku jest jeden – Rosjanie spadli z „Elity” Ligii Światowej, co brzmi nieco surrealistycznie. Po trudnym początku sezonu reprezentacyjnego doszło do zmiany na pozycji trenera. Prezydium rosyjskiej federacji sięgnęło po „sprawdzone środki”, bowiem na posadę pierwszego szkoleniowca wrócił Wladimir Alekno, który poprowadził rosyjskich siatkarzy do olimpijskiego złota.

Oskar Kaczmarczyk, statystyk reprezentacji Polski mężczyzn, na pytanie, czy w gronie zespołów, które będą rywalizować podczas Pucharu Świata jest drużyna, o której nie może zdobyć informacji odpowiedział: „Na razie największy problem jest z Rosją, która „przepiłowała” skład po Lidze Światowej. Mimo że wrócił stary garnitur, to nie da się ukryć, że przez parę dobrych lat nie grali w takim ustawieniu.”

Z ust osoby będącej w „w środku” naszej kadry te słowa wiele znaczą. Warto przypomnieć sobie choćby manewr Wladimira Alekny z finału Igrzysk Olimpijskich w Londynie, podczas którego przesunął ze środka na atak Dmitrija Muserskiego, co być może było czynnikiem, który zadecydował o wygranej reprezentacji Rosji. „Sborna” jest nieprzewidywalna i kto wie, czy na Puchar Świata nie przygotują czegoś specjalnego lub czy nie zaskoczą nadzwyczajną formą. Ponadto, Rosjan nigdy nie można lekceważyć. Zwłaszcza, gdy ucierpiała na tym ich duma, jak po tegorocznej Lidze Światowej.

Prezentację „Sbornej” zakończymy garścią faktów. Reprezentacja Rosji zajmuje obecnie drugie miejsce w rankingu FIVB, ustępując jedynie Brazylii. Tegoroczna edycja Pucharu Świata będzie dla Rosjan czwartym występem w tym turnieju, który mogą zaliczyć do swoich ulubionych. Dlaczego? Za Rosją stoją świetne wyniki. „Sborna” dwukrotnie wygrywała Puchar Świata w 1999 i 2011 roku, a raz zdobyła srebro (2007 r. ). Rosja rywalizuje w grupie B wraz z Argentyną, Iranem, Wenezuelą, Polską i Tunezją. Pierwsze spotkanie już 8 września z Wenezuelczykami.

Skład reprezentacji Rosji na Puchar Świata 2015:

Aleksander Butko 

Siergiej Grankin

Maxim Michajłow 

Wiktor Poletaev

Siergiej Tietiuchin 

Alexey Spiridonov 

Dmitrij Iljin 

Evgeny Sivozhelez

Dmitrij Musersky

 Artem Volvich 

Ilyas Kurkaev 

Ilya Własow

Alex Obmochaev (L)

Alexander Yanutov (L)