Zakończyła się pierwsza kolejka Serie A. We włoskiej ekstraklasie już na starcie nie zabrakło fascynujących spotkań, a także niespodzianek. Pierwszą ekipą na fotelu lidera jest Azimut Modena. Zapraszamy na krótkie podsumowanie premierowej kolejki.

Już na samym początku włoskich rozgrywek miała miejsce niemała niespodzianka. Jeden z kandydatów do końcowego triumfu, Trentino Volley, przegrał u siebie po pięciosetowym boju z Revivre Milano. Drużyna prowadzona przez Andreę Gianiego nie przestraszyła się silniejszego na papierze rywala i pokazała, że nie będzie to dla niego łatwe spotkanie. Po bardzo wyrównanej grze o losach meczu musiał decydować tie-break, w którym o dwa punkty lepsi okazali się przyjezdni. Najlepszym graczem tego pojedynku wybrany został Nimir Abdel-Aziz, który zaprezentował się z fantastycznej strony i zdobył aż 26 „oczek”.

Bez straty punktów swoje spotkania wygrały za to inne zespoły topowej czwórki ubiegłego sezonu. W rozgrywanym przed własną publicznością meczu Sir Safety Conad Perugia bez większych problemów pokonała Kioenę Padova. Przyjezdni w pierwszych dwóch setach nie mieli absolutnie nic do powiedzenia. Powalczyć zdołali jedynie w trzeciej partii, ale w niej także lepsi byli srebrni medaliści Champions League. Podobny przebieg miało inne spotkanie, w którym siatkarze Azimutu Modena  podejmowali zespół BCC Castellana Grotte. Dwie pierwsze odsłony zdecydowanie padły łupem podopiecznych Radostina Stojczewa. Trzeci i ostatni set musiał zaś rozstrzygać się na przewagi, ale szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili gospodarze, wygrywając 26:24.

O łatwym zwycięstwie nie mogą jednak mówić mistrzowie Włoch. Cucine Lube Civitanova pierwsze ligowe spotkanie stoczyło na wyjeździe z Tonno Callipo Vibo Valentia . Zespół z Civitanovej-Marche był oczywiście zdecydowanym faworytem tej potyczki, ale musiał się nieźle napocić, by wyjechać z trzema punktami. Gospodarze dzielnie walczyli w każdym secie, nie dając odskoczyć rywalom choćby na kilka „oczek”. Ba, udało im się nawet urwać jedną partię mistrzom Włoch, kiedy to w trzecim starciu wygrali do 23. Ostatecznie to zdobywcy podwójnej korony z ubiegłego sezonu, napędzani dobrą grą Osmany’ego Juantoreny odnieśli wymęczone zwycięstwo 3:1.

Bardzo ciekawy przebieg miał z kolei mecz w Latinie, gdzie miejscowy Taiwan Excellence mierzył się z Calzedonią Verona. Faworytem tego spotkania był zespół prowadzony przez Nikolę Gribicia i rzeczywiście, przez pierwsze dwa sety to goście mieli inicjatywę i ich gra wyglądała naprawdę dobrze. Żółto-niebiescy problemy napotkali w trzeciej partii, kiedy to w ich szeregi zaczęły się wkradać błędy, a po przeciwnej stronie niczym maszyna rozkręcał się Sasha Starović. Serb zdobywał punkt za punktem i bombardował zespół z Verony, który nie miał wtedy zbyt wiele do powiedzenia. W efekcie gospodarze wyrównali stan meczu i o zwycięstwie decydować musiał tie-break. W nim, pomimo początkowej przewagi Latiny, wygraną wyszarpała jednak Calzedonia i odniosła pierwszy triumf w tym sezonie.

Komplet wyników 1. kolejki Serie A:

Diatec Trentino – Revivre Milano 2:3 (22:25, 25:20, 20:25, 25:19, 13:15)
MVP: Nimir Abdel-Aziz

Sir Safety Conad Perugia – Kioene Padova 3:0 (25:17, 25:16, 25:22)
MVP: Aleksandar Atanasijevic

Azimut Modena – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:16, 25:16, 26:24)
MVP: Giulio Sabbi

Gi Group Monza – Biosi Indexa Sora 3:1 (17:25, 25:17, 25:16, 25:11)
MVP: Donovan Dzavoronok

Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia – Cucine Lube Civitanova 1:3 (23:25, 22:25, 25:23, 23:25)
MVP: Osmany Juantorena

Bunge Ravenna – Wixo LPR Piacenza 2:3 (25:22, 25:13, 16:25, 22:25, 15:17)
MVP: Ludovico Giuliani

Taiwan Excellence Latina – Calzedonia Verona 2:3 (22:25, 22:25, 25:22, 25:19, 17:19)
MVP: Sasha Starovic

Tabela po 1. kolejce (kolejno: punkty, wygrane i przegrane mecze):

źródło, fot: legavolley.it