Do zmian w systemie rozgrywek doszło również w ekstraklasie siatkarek. Podobnie, jak w przypadku rozgrywek PlusLigi istotna będzie faza zasadnicza.

Po fazie zasadniczej, o tytuł mistrza Polski rywalizować będą cztery najlepsze zespoły. W pierwszej rundzie zespoły grają (1 z 4, 2 z 3) do dwóch wygranych ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie drużyna, która po fazie zasadniczej zajęła wyższe miejsce w tabeli. Zwycięzcy rywalizacji zagrają w drugiej rundzie o mistrzostwo Polski, a pokonani o miejsca 3-4.W drugiej rundzie zespoły zagrają do trzech wygranych meczów. Gospodarzami pierwszych dwóch spotkań (rozgrywanych dzień po dniu) i ewentualnego piątego będzie zespół, który po fazie zasadniczej zajął wyższe miejsce w tabeli.

o miejsca 1-4
I runda
A) 1 z 4
B) 2 z 3
II runda
1-2 miejsce: zwycięzca A ze zwycięzcą z B
3-4 miejsce: przegrany z A z przegranym z B

Zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły w tabeli miejsca 5-12, zagrają w dwóch rundach do dwóch wygranych meczów o miejsca 5-8 i 9-12. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami drugich i ewentualnych trzecich spotkań będą drużyny, które po fazie zasadniczej zajęły wyższą pozycję w lidze. W przypadku wyniku 1-1 po dwóch meczach, decydujące spotkanie odbędzie się następnego dnia po rozegraniu drugiego pojedynku.

o miejsca 5-8
I runda
C) 5 z 8
D) 6 z 7
II runda
5-6 miejsce: zwycięzca z C ze zwycięzcą z D
7-8 miejsce: przegrany z C z przegranym z D

o miejsca 9-12
I runda
E) 9 z 12
F) 10 z 11
II runda
9-10 miejsce: zwycięzca z E ze zwycięzcą z F
11-12 miejsce: przegrany z E z przegranym z F