W siedzibie FIVB ustalono grupy w ramach, których rozegrany zostanie przyszłoroczny turniej World Grand Prix.

fivb.com

 

Turniej rozgrywany będzie przez 6 tygodni – od 3 czerwca do 10 lipca. Grupy 2 i 3 zakończą Rundę Wstępną już 12 czerwca, by tydzień później zagrać swoje turnieje finałowe. Grupa 1 rozpocznie swoje zmagania 10 czerwca, Rundę Wstępną zakończy 26 czerwca, a jej finałowa szósta powalczy o medale w dniach 6-10 lipca 2016.

WGP 2016 - kalendarz

Liczba uczestniczących w nich krajów nie zmieni się, ponownie zobaczymy więc w zawodach 28 zespołów (12 w Grupie 1, po osiem w Grupach 2 i 3).

Grupa 1

Stany Zjednoczone (tegoroczne złote medalistki), Rosja, Brazylia, Chiny, Włochy, Japonia, Niemcy, Serbia, Tajlandia, Turcja oraz Holandia, która dołącza do I dywizji, jako zwycięski zespół Final Four II dywizji WGP 2015 w Lublinie.

WGP 2016 - grupa 1
*Na żółto zaznaczono gospodarzy grup/turniejów

 

Grupa 2

Dominikana (relegowana z Grupy 1), Polska, Czechy, Portoryko, Bułgaria, Kanada, Argentyna oraz Kenia (awansująca po tegorocznym zwycięstwie w finałach Grupy 3).

WGP 2016 - grupa 2

Grupa 3

Chorwacja (spadek z Grupy 2), Peru, Kolumbia, Australia, Kuba, Kazachstan, Algieria oraz Meksyk.

WGP 2016 - grupa 3

 

W finałach I Dywizji (Grupy 1) weźmie udział 6 drużyn (5 najlepszych zespołów plus gospodarz), podzielonych na dwie grupy po trzy zespoły. Zmianą w stosunku do dotychczasowej formuły będzie rozegranie meczów półfinałowych  finałowych po fazie grupowej. Formuła finałów dla dwóch pozostałych dywizji nie ulegnie zmianie. Po trzy najlepsze zespoły i gospodarze turniejów finałowych zagrają mecze półfinałowe oraz finałowe. Gospodarze turniejów finałowych nie są jeszcze znani – termin zgłaszania kandydatur do ich organizacji upływa 30 sierpnia 2015 r. Oficjalne ogłoszenie gospodarzy przez FIVB nastąpi po 31 października.