Vital Heynen selekcjonerem reprezentacji Polski

Po trwającej kilka miesięcy selekcji, zarząd PZPS dokonał dziś wyboru. Nowym trenerem reprezentacji Polski został Vital Heynen. Kontrakt Belga będzie obowiązywał do zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W grze o posadę selekcjonera reprezentację Polski od jakiegoś czasu liczyły się trzy nazwiska – Andrzej Kowal, Piotr Gruszka i Vital Heynen. Dziś w siedzibie PZPS odbyły się spotkania z kandydatami, w trakcie których każdy musiał ponownie przedstawić swoją koncepcję pracy z polską kadrą. Po wszystkim odbyła się narada i głosowanie, podczas których zdecydowano, że biało-czerwonych obejmie Vital Heynen.

Belg jest szóstym zagranicznym, a ogólnie dwudziestym siódmym szkoleniowcem polskiej reprezentacji. Na co dzień Heynen trenuje VfB Friedrichshafen, z którym w obecnym sezonie nie poniósł jeszcze porażki. Wicemistrzowie Niemiec prowadzą zarówno w tabeli Bundesligi, jak i w grupie B Ligi Mistrzów. Wcześniej nowy selekcjoner biało-czerwonych pracował w Noliko Maaseik, Ziraacie Bankasi Ankara, Łuczniczce Bydgoszcz i Tours VB.

48-letni szkoleniowiec ma też doświadczenie w pracy z kadrami narodowymi. W latach 2012-2016 był selekcjonerem reprezentacji Niemiec, którą doprowadził do brązowego medalu mistrzostw świata. Z drużyną narodową naszych zachodnich sąsiadów zakwalifikował się też na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. W zeszłym roku Heynen objął zaś kadrę Belgii, z którą osiągnął najlepszy wynik w jej historii na mistrzostwach Europy, o włos przegrywając z Serbią w meczu o brązowy medal.

W tym roku nowy selekcjoner wystąpi z reprezentacją Polski w Lidze Narodów i mistrzostwach świata we Włoszech i Bułgarii. Nadrzędnym celem Heynena jest jednak zbudowanie drużyny na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Umowa ze szkoleniowcem będzie obowiązywała właśnie do zakończenia turnieju w 2020 roku.

źródło: inf.własna

 

 

Facebook Comments