Uniwersjada przeszła już do historii. Emocje po zmaganiach w Neapolu powoli opadają, więc to dobry moment na podsumowanie turnieju finałowego.

Dwunastoosobowy skład reprezentacji Polski wybrany przez Pawła Woickiego na XXX Letnią Uniwersjadę na początku lipca wyruszył na podbój Neapolu. Polacy już przed turniejem byli wskazywani na faworytów. Biało-czerwoni mieli okazję zmierzyć się z czwórką rywali w fazie grupowej: Brazylią, Francją, Iranem oraz Kanadą. Nasi reprezentanci od samego początku ustawili poprzeczkę wysoko. Wszystkie mecze w grupie zakończyli wynikiem 3:0, nie tracąc żadnego seta. Dzięki temu z łatwością mogli awansować do czołowej ósemki turnieju.

W fazie Play – Off spotkało się osiem zespołów Polska, Tajpej, Rosja, Japonia, Czechy, Francja, Włochy i Portugalia. Polacy pokonali Tajpej, Rosja Japonię, Czechy przegrały z Francją a Włosi 3:0 zwyciężyli w meczu z Portugalią.

W pierwszym pojedynku mieliśmy okazję zmierzyć się z Tajpejem. Zajęli oni drugie miejsce w grupie A. Polacy kontynuowali swoją serie i z wynikiem 3:0 pokonali tę drużynę.

Schody zaczęły się kiedy biało – czerwoni w kolejnym meczu trafili na zespół z Rosji. Przez dwa sety gra Polaków wyglądała niesamowicie. Wszystko wskazywało na to, że mecz zakończy się tak samo jak poprzednie. Polacy pewnie wygrali z Rosjanami 25-21 i 25-15. Po dłuższej przerwie między partiami na boisko wyszła zupełnie inna drużyna, zaczęły się problemy z przyjęciem i atakiem co trwało aż do czwartego seta. Jednak w odpowiednim momencie biało-czerwoni znaleźli siłę na wygranie ostatniej partii co pozwoliło im awansować do finału Uniwersjady. Ostatecznie ten pojedynek skończył się wynikiem 3:2 dla Polski (25:21, 25:15, 19:25, 18:25, 17:15).

W meczu o brąz Rosja walczyła z Francją. Rosjanie jako zwycięzcy grupy B przy stracie tylko jedego seta dostali się do fazy Play – Off gdzie na początku mieli okazję zmierzyć się z Japonią. Ten pojedynek wygrali 3:1, później jednak trafili na reprezentacje Polski i tak jak było wspomniane wcześniej, Rosjanie musieli pogodzić się z porażką i zagrać w meczu o brąz. Francja, która zajęła drugie miejsce w „polskiej” grupie, zmierzyła się z Czechami a później z reprezentacja Włoch, z którą przegrali 0:3.

Mecz o brąz był zdecydowanie krótszym pojedynkiem od finału. Rosjanie szybko rozprawili się z Francuzami wygrywając 3:0 (25:18, 25:20, 25:22) tymsamym plasując się na podium i zdobywając brązowy medal na XXX Uniwersjadzie w Neapolu.

Mecz o złoto to walka między reprezentacją Polski a Włochami. Biało-czerwoni pewnie zaczęli mecz wygrywając pierwszą parię z reprezentajcą Włoch do 16. Niestety, w drugiej partii przeciwnicy byli lepsi, zwłaszcza w końcówce gdzie pięciopunktowa seria dała im zwycięstwo. Polacy jednak nie poddali się tak łatwo. Po pierwszej przerwie technicznej w kolejnym secie nasi reprezentanci szybko zdobyli kilkupunktową przewagę dzięki cudownej serii zagrywek. Włochom ciężko było to odrobić i przegrali trzecią partię. Mimo porażki biało – czerwonych w czwartym secie, Polacy mieli jeszcze szansę w tie – breaku na wygranie meczu. Jednak po wcześniejszym pojedynku z Rosjanami, w polskiej drużynie ukazało się zmęczenie i biało-czerwoni ulegli Włochom przegrywając 2:3 (25:16, 20:25, 25:22, 23:25, 10:15).

Mimo wszystko, turniej w Neapolu można nazwać wygranym. Polacy po sześciu latach przerwy w tych rozgrywkach do kraju przywieźli srebro! Dwunastoosobowy skład wrócił do kraju z medalami w ubiegłą niedzielę.

źródło: inf. własna