Trefl Gdańsk pozyskał nowego rozgrywającego. W drużynie „gdańskich lwów” będzie występować 21-letni Łukasz Kozub, który z nowym klubem związał się dwuletnim kontraktem.

Łukasz Kozub mierzy 194 cm i w listopadzie tego roku skończy 22 lata. Pierwsze siatkarskie kroki stawiał w AKS-ie Resovii Rzeszów. Swój debiut na plusligowych parkietach zanotował w 2016 roku w barwach MKS-u Będzin, w którym grał pełne dwa sezony. W grudniu 2018 roku przeszedł z Będzina do Asseco Resovii, która z powodu kontuzji polskiego zawodnika zmagała się z problemem limitu zagranicznych graczy. W minionych trzech sezonach w PlusLidze Kozub wystąpił łącznie w 225 setach w 76 meczach. Młody rozgrywający ma na swoim koncie m.in. mistrzostwo świata i Europy kadetów oraz juniorów. Z Treflem związał się dwuletnim kontraktem.

– Uważam, że przyjście do Gdańska będzie dobrym impulsem w mojej przygodzie z siatkówką. Fajnie jest grać w nowych miejscach, poznawać wielu zawodników, różne szkoły trenerskie. Myślę, że to kolejny krok w przód w mojej karierze. Trefl Gdańsk to bardzo dobre miejsce do rozwoju dla młodych zawodników, a najlepszym przykładem tego jest chociażby Damian Schulz, który spędził tutaj cztery lata, robiąc niesamowity postęp. Liczę na taki sam progres – mówi nowy rozgrywający “gdańskich lwów”

Kozub ma na swoim koncie wiele sukcesów z młodzieżowymi reprezentacjami Polski. Do tej pory wszystkie jego mecze w biało-czerwonych barwach kończyły się zwycięstwami, a turnieje, w których rywalizował – złotymi medalami. Na Międzynarodowym Turnieju EEVZA Kadetów w 2013 roku Kozub wraz z drużyną wywalczył swój pierwszy złoty krążek. Mistrzostwa Europy kadetów, olimpijski festiwal młodzieży Europy oraz mistrzostwa świata kadetów w 2015 roku również zakończyły się zwycięstwem dla biało-czerwonych z młodym rozgrywającym w składzie. Rok później Kozub stanął też na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy w kategorii juniorów, a w 2017 roku złoty krążek przywiózł również z mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Podczas obu tych prestiżowych imprez przyznano mu indywidualne wyróżnienie dla najlepszego zawodnika na pozycji rozgrywającego.

– Bardzo chciałem pozyskać Łukasza do drużyny, ponieważ jest to zawodnik, który już od kilku lat występuje w PlusLidze, ma za sobą regularne i dobre występy w MKS-ie Będzin. Podoba mi się jego gra, ponieważ widać, że ma naturalny talent do bycia rozgrywającym, dużo widzi na boisku i potrafi dostosować rozegranie do aktualnej sytuacji – mówi Michał Winiarski, nowy trener Trefla Gdańsk. – Za jego wyborem przemawiały także sukcesy odniesione w reprezentacji Polski w kategoriach kadetów i juniorów. Myślę, że jest to zawodnik, który przy ciężkiej pracy może bardzo dużo zyskać i zrobić duży krok do przodu w siatkówce seniorskiej. W Treflu Gdańsk rywalizacja na tej pozycji zapowiada się bardzo ciekawie – dodaje szkoleniowiec.

Nowy rozgrywający Trefla Gdańsk aktualnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Polski, gdzie pod bacznym okiem trenera Pawła Woickiego oraz jego asystenta Daniela Plińskiego trenuje do XXX Letniej Uniwersjady w Neapolu.

opracowanie: Aleksandra Leszczyńska
źródło: treflgdansk.pl/ fot. Krawczyk.photo