Wiemy kto zastąpi w drużynie mistrza Polski Kamila Semeniuka. Wybór władz klubu z Kędzierzyna-Koźla padł na Bułgara, Denisa Karyagina. 

Denis Karyagin określany jest jako jeden z większych talentów bułgarskiej siatkówki. Niespełna 20- letni zawodnik pierwsze kroki w zawodowej siatkówce stawiał w bułgarskim klubie Neftochimik Burgas, gdzie spędził trzy sezony (2018/2019, 2019/2020 oraz 2020/2021), zdobywając wszystkie możliwe trofea w rozgrywkach krajowych, a także debiutując na parkietach siatkarskiej Ligi Mistrzów. Jak sam przyznaje jego przygoda z siatkówką zaczęła się jednak dużo wcześniej, bo pierwsze treningi zaczął już w wieku 9 lat.

Młody zawodnik ma za sobą pierwszy zagraniczny transfer, w ubiegłym sezonie debiutował na parkietach włoskiej Serie A, broniąc barw Vero Volley Monza, gdzie grał u boku reprezentantów Italii, czy zawodników doskonale znanych z plusligowych parkietów (jak m.in. Georg Grozer czy Milan Katić). Nasz nowy zawodnik to również reprezentant swojego kraju, po udanym występie podczas zeszłorocznych mistrzostw świata U-21 Karyagin w tym roku zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Bułgarii. Zawodnik, na co dzień grający na pozycji przyjmującego, ze względu na swoją wszechstronność  w reprezentacji narodowej znalazł się jako atakujący, pełniąc rolę zmiennika dla jednej z gwiazd bułgarskiej siatkówki – Cwetana Sokołowa.

Talent młodego Bułgara zauważył, już kilka lat temu, trener Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – Tuomas Sammelvuo.  – Dość długo szukaliśmy odpowiedniego zawodnika i bardzo cieszę się z tego wyboru. Mówiąc o Denisie w kontekście tego jakim jest zawodnikiem uważam, że to jeden z młodych talentów światowej siatkówki. Poznałem go jakieś dwa lata temu, kiedy byłem trenerem w Sankt Petersburgu i graliśmy w europejskich pucharach z zespołem z Burgas. Wtedy miał niespełna 18 lat, później przeszedł Monzy i trzeba przyznać, że to zawodnik z ogromnym potencjałem, szczególnie fizycznym. Jest wysoki, a patrząc na jego dyspozycję w takich elementach siatkarskiego rzemiosła jak zagrywka czy atak to typ zawodnika, który niedługo może nam zagwarantować dokładnie to, czego potrzebujemy – przyznał szkoleniowiec Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, nawiązując do wieku i doświadczenia Bugara. – Denis jest bardzo młody, dlatego pamiętajmy, że musimy być cierpliwi, dać mu trochę czasu, biorąc też pod uwagę, że przychodzi do wielkiego, utytułowanego klubu. Mamy jednak doświadczony zespół, a atmosfera w drużynie jest naprawdę znakomita, dlatego jestem przekonany, że koledzy z drużyny pomogą mu zaaklimatyzować się i wprowadzić do drużyny. Pamiętajmy też, że na tej pozycji mamy  doświadczonych zawodników, jak Aleksander Śliwka, Adrian Staszewski czy Wojciech Żaliński, którzy są bardzo ważni dla drużyny i wierzę, że będą wsparciem dla młodszego kolegi – dodał Tuomas Sammelvuo.

źródło/foto: ZAKSA