Reprezentacja Bułgarii w atmosferze skandalu przygotowuje się do tegorocznych Mistrzostw Świata. Nie dość, że kontuzje uniemożliwiły występ największym gwiazdom tej ekipy, to dodatkowo kłótnia libero z Plamenem Konstantinowem spowodowała wyrzucenie zawodnika z kadry. Jak z tymi problemami poradzą sobie współorganizatorzy Mundialu? Przekonamy się już niedługo!

Napięta atmosfera wokół kadry

Reprezentacja Bułgarii startuje w Mistrzostwach Świata od inauguracyjnej edycji w 1949 roku, kiedy to zdobyła pierwszy brązowy medal. W kolejnych rozgrywkach uplasowała się również na trzeciej pozycji (1952). Wyczyn ten powtórzyła jeszcze dwukrotnie w 1986 i 2006 roku. Najlepszy wynik podczas Mundialu Bułgarzy osiągnęli jako gospodarze w 1970 roku, zajmując drugą lokatę tuż za NRD. Tegoroczny czempionat będzie dla nich osiemnastym występem w turnieju, mającym na celu wyłonienie najlepszej drużyny globu. Tylko raz zabrakło Bułgarów na Mistrzostwach Świata, był to rok 1960. A więc są oni, tuż po Rosji, drużyną z największą liczbą występów na takim turnieju. Bułgaria pochwalić się może również sukcesami na Mistrzostwach Europy. W 1951 roku siatkarze tej reprezentacji zdobyli srebrny medal, trzykrotnie stawali też na najniższym stopniu podium w 1955, 1981, 1983 i 2009 roku.

Od tamtego czasu nie udało im się jednak zdobyć żadnego krążka. Przylgnęła też do nich łatka wiecznie czwartej drużyny imprez sportowych, ponieważ w 2012 roku zajęli to najgorsze dla sportowca miejsce podczas Ligi Światowej i Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Rok później znów musieli uznać wyższość rywali i nie znaleźli się na „pudle” Ligi Światowej oraz Mistrzostw Świata. Na pewno więc z nadzieją patrzą na tegoroczny Mundial, którego są współorganizatorami. Liczą na ogromne wsparcie kibiców, które ma pomóc im zapomnieć o wielkim rozczarowaniu z poprzednich Mistrzostw Świata odbywających się w Polsce, kiedy to zostali wyeliminowani już w drugiej fazie i ostatecznie zajęli czternaste miejsce. Jednak marzenia to jedno, a rzeczywistość niekiedy bywa brutalna. W rym toku reprezentacja Bułgarii nie może poszczycić się sukcesami na arenie międzynarodowej, bo w czasie Ligi Narodów wygrała zaledwie 6 na 15 meczów.

Aktualna sytuacja Bułgarów nie wygląda najlepiej. Drużyna trapiona jest przez szereg kontuzji, które uniemożliwiły występ na tegorocznym Mundialu największym gwiazdom tej reprezentacji. Do tego jeśli doliczymy napiętą atmosferę w kadrze, to najbliższa przyszłość Bułgarii rysuje się mniej różowo. Wielkimi nieobecnymi są Cwetan Sokołow, Georgi Bratojew oraz Bojan Jordanow. Rozgrywający reprezentacji doznał kontuzji kostki podczas meczu Ligi Narodów. Po konsultacjach lekarskich okazało się, że nieszczęśliwie doszło do złamania kości i potrzebna będzie operacja. Największa bułgarska strzelba, Cwetan Sokołow opuścił natomiast cały sezon reprezentacyjny w wyniku operacji kolana i żmudnej co najmniej półrocznej rehabilitacji. Do kadry nie został również powołany Todor Aleksiew. Jakby tego było mało, w reprezentacji doszło również do skandalu. Libero Władysław Iwanow pod koniec sierpnia w towarzyskim meczu z Belgią odmówił wejścia na boisko. Kłótnia z trenerem spowodowała, że został usunięty z drużyny. W jego miejsce powołano Karakaczewa. Spekuluje się, że po zakończeniu Mistrzostw Świata na jaw wyjdzie jeszcze sporo kontrowersji związanych z reprezentacją Bułgarii. Czy na przekór wszystkim podopieczni Plamena, wobec szeregu niesprzyjających okoliczności, zdołają wykorzystać atut własnego boiska i zdobyć upragniony medal Mistrzostw Świata? Tego dowiemy się już niebawem.

W ramach przygotowań do startu Mundialu Bułgarzy rozegrali dotychczas mecze sparingowe z reprezentacją Belgii, odnieśli jedno zwycięstwo (3:2) i ponieśli dwie porażki (1:3, 2:3). Sparowali również ze zmiennym szczęściem z ekipą Sbornej, wygrywając w Warnie jeden mecz 3:2 i przegrywając drugi w czterech setach 1:3.

Kluczowy zawodnik

Na pewno największą armatą  reprezentacji Bułgarii jest doskonale wszystkim znany Cwetan Sokołow. Niestety, z powodu kontuzji zawodnik ten nie weźmie udziału w Mundialu. To olbrzymia strata dla kadry, bowiem Sokołow to zawodnik z najwyższej światowej półki. Niemal na każdym turnieju otrzymuje indywidualne wyróżnienia dla najlepszego atakującego, co potwierdził ostatnio w czasie Ligi Mistrzów. Który z Bułgarów weźmie więc na siebie ciężar odpowiedzialności? Warto wspomnieć o solidnym przyjmującym Skrimowie, obecnie występującym w drużynie Tonno Callipo Vibo Valentia. Oprócz niego na pewno na boisku klasę potwierdzi, doskonale znany, z plusligowych parkietów Nikołaj Penczew. Swoim doświadczeniem drużynę wspomoże Nikołaj Nikołow, uznany w 2015 roku za najlepszego środkowego Klubowych Mistrzostw Świata.

Trener

Być może jednak okaże się, że nie kto inny, a właśnie szkoleniowiec Bułgarów, okaże się największą gwiazdą tej reprezentacji. Urodzony 14 czerwca 1973 roku, Plamen Konstantinow, trenuje kadrę od czterech lat, kiedy to ze stanowiska szkoleniowca zrezygnował Camillo Placi. Konstantinow swoją karierę rozpoczął w Lewskim Sofia. Potem spędził kilka sezonów w Sławii Sofia, a następnie przeniósł się do Włoch, by grać dla zespołu Gioia del Colle. Później występował w greckim Aris Saloniki, a w 1997 przeszedł do tureckiego Halkbanku Ankara. Bogata kariera zawodnicza Konstantinowa zahacza również o Francję, Rosję i Polskę. W czasie gry w Jastrzębskim Węglu wybrany został najlepszym obcokrajowcem PLS-u. Po sezonie 2008/2009 borykał się z kontuzją barku, po długiej rehabilitacji zdecydował się na zawieszenie butów na kołek i rozpoczęcie kariery trenerskiej. Jako zawodnik wystąpił  w Igrzyskach Olimpijskich w 1996 i 2008 roku, zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata (2006) i Pucharu Świata (2007). W 2009 wybrano go najlepszym przyjmującym Ligi Mistrzów. Jak na razie może pochwalić się jednym medalem, zdobytym jako trener, a mianowicie brązowym krążkiem mistrzostw Turcji wywalczonym w 2011 roku.

Droga do Mundialu
Gdy 9 września 2015 roku FIVB ogłosiła, kto zorganizuje dziewiętnastą edycję tego prestiżowego turnieju, stało się jasne, że będzie to historyczna edycja, ponieważ po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej zostaną zorganizowane przez dwa kraje, Włochy i Bułgarię. Oba te państwa miały więc automatycznie zagwarantowany udział w turnieju jako gospodarze.

 

Terminarz reprezentacji Bułgarii na MŚ 2018 – faza grupowa:

Grupa D, Warna (Bułgaria)

Bułgaria – Finlandia (9 września, godz. 19:30)
Iran – Bułgaria (13 września, godz. 19:30)
Bułgaria – Portoryko (14 września, godz. 19:30)
Kuba – Bułgaria (16 września, godz. 19:30)
Bułgaria – Polska (18 września, godz. 19:30)

Skład reprezentacji Bułgarii na MŚ 2018

rozgrywający: Iwan Stanew, Giorgij Seganow

atakujący: Nikołaj Uczikow, Welizar Czernokożew

przyjmujący: Nikołaj Penczew, Rozalin Penczew, Walentin Bratojew, Todor Skrimow

środkowi: Wiktor Josifow, Teodor Todorow, Swietosław Gocew, Nikołaj Nikołow

libero: Teodor Salparow, Petar Karakaczew

inf.własna
fot. FIVB