Reprezentacja Rosji w piłce siatkowej mężczyzn to zdecydowanie jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w historii światowej siatkówki. W ostatnim sezonie drużyna nie radziła sobie jednak tak dobrze, jak tego oczekiwano, co doprowadziło do powrotu na stanowisko trenera „ojca” ostatnich sukcesów Sbornej, Vladimira Alekno.

Rosjanie to aktualni mistrzowie olimpijscy z Londynu. Już za kilka dni powalczą o kwalifikację olimpijską z innymi europejskimi drużynami na turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie.

Podopieczni trenera Alekno pojawią się tam w następującym składzie:

Rozgrywający: Sergey Grankin, Dmitry Kovalev
Atakujący: Maxim Mikhaylov, Konstantin Bakun
Środkowi: Dmitry Shcherbinin, Artem Volvich, Andrey Ashchev, Alexander Volkov
Przyjmujący: Sergey Tetyukhin, Yury Berezhko, Alexander Markin, Egor Kluka
Libero: Alexey Obmochaev, Alexey Verbov

W poprzednich igrzyskach olimpijskich Rosjanie po pełnym zwrotów akcji pojedynku pokonali reprezentację Brazylii, przegrywając wcześniej już 0:2.

Drużyna ma na koncie wiele medali, ale co najciekawsze, Rosjanie (nie biorąc pod uwagę reprezentacji ZSRR) nigdy nie zdobyli złotego medalu mistrzostw świata. Jedyny medal mistrzostw świata – srebrny, został zdobyty w 2002 roku.

Sborna ma na swoim koncie 4 medale igrzysk olimpijskich (złoto, srebro, dwa brązy), 1 medal mistrzostw świata (srebro), 7 medali mistrzostw Europy (złoto, trzy srebra, trzy brązy), 3 medale Pucharu Świata (dwa złota, srebro), aż 14 medali Ligi Światowej. Co zaskakujące, ostatni krążek zespół zdobył w 2013 roku – mistrzostwo Europy oraz złoto Ligi Światowej. Od tamtego momentu drużyna nie radziła sobie już tak dobrze. Na rozgrywanych w 2014 roku w Polsce FIVB Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Rosjanie zajęli 5. lokatę, taką samą jak w Lidze Światowej. 2015 rok również nie był dla tej utytułowanej reprezentacji obfitujący w sukcesy. Słaby występ w Lidze Światowej skutkował zajęciem odległego, 9. miejsca. W Pucharze Świata usytułowali się tuż za podium, nie zdobywając bezpośredniej kwalifikacji olimpijskiej. Mistrzostwa Europy również nie zakończyły się oczekiwanym rezultatem, Rosjanie zajęli szóstą lokatę.

Czy zmiana trenera i jednocześnie brak największych gwiazd ostatnich lat w reprezentacji zakończy się uzyskaniem kwalifikacji na igrzyska w Rio de Janeiro? Przypomnijmy, że trener Alekno nie zabiera do Berlina między innymi jednego z najlepszych środkowych na świecie – Dmity Muserskiego, a także kilku innych zawodników, którzy występowali w drużynie w ostatnich latach. Grupowymi rywalami Rosjan w walce o bilet do Rio będą Bułgarzy, Finowie i Francuzi.