Polski Związek Piłki Siatkowej złożył w FIVB wniosek o organizację męskiego turnieju interkontynentalnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokyo z udziałem naszej reprezentacji. Światowa Federacja zaproponowała nam natomiast organizację żeńskiego turnieju.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że szanse na to by biało-czerwone powalczyły o awans do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich są znikome. Według najnowszego rankingu FIVB znalazły się bowiem na dość odległym 26. miejscu, a w turniejach interkontynentalnych powalczą 24 drużyny, poza gospodarzem olimpijskich zmagań – Japonią. Wycofanie się jednej z wyżej notowanych reprezentacji dało Polkom szansę znalezienia się w tym gronie.  – Kilka dni temu wysłaliśmy aplikację o organizację męskiej imprezy. FIVB sama zaś złożyła nam propozycję goszczenia kobiecej. Bardzo poważnie to rozważamy, ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Światowa federacja nie wyznaczyła nam żadnego deadline’u – zaznaczył wiceprezes PZPS Jacek Sęk.

Wygląda się na to, że Polki dostaną szansę walki o Igrzyska przy wsparciu swoich wiernych kibiców. Rzecznik Polskiego związku podkreśla jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero, gdy dowiemy się z kim biało-czerwonym przyjdzie walczyć o wyjazd do Japonii. Gospodarze zarówno męskich jak i żeńskich turniejów interkontynentalnych zostaną ogłoszeni w styczniu, natomiast rywalizacja zaplanowana została na sierpień. Awans w obu przypadkach wywalczą jedynie zwycięzcy grup, które będą się składać z sześciu drużyn.

Nie wiadomo jeszcze, które miasto zostanie zgłoszone jako gospodarz turnieju. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej spore szanse na jego organizację miał Radom, jednak problemy z przedłużającym się terminem oddania do użytku nowej hali sportowej przy ul. Struga stawiają ten pomysł pod dużym znakiem zapytania. Jak podkreśla wiceszef PZPS – Dano nam więcej czasu. Prowadzimy negocjacje w tej sprawie.

źródło: Polsat Sport, fot. FIVB