Reprezentacja Finlandii o kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie zagra w grupie B, gdzie m.in. zmierzy się z Bułgarią, Francją i Rosją.

Organizacją, która w pierwszych latach zajmowała się siatkówką w Finlandii był Fiński Związek Koszykówki, który oficjalnie do życia powołany został w 1939r. Fiński Związek Piłki Siatkowej założony został w 1956r.

W rankingu CEV podopieczni trenera Sammelvuo zajmują 8. miejsce. Niestety reprezentacja Finlandii nie miała jeszcze okazji zagrać w Letnich Igrzyskach Olimpijskich.  W 2012 roku Finlandczycy w kwalifikacjach znaleźli się w grupie z reprezentacją Słowacji, Niemiec i Włoch.  Niestety w żadnym ze spotkań nie udało im się zwyciężyć, jednak walki na parkiecie nie zabrakło.

Wyniki spotkań:

Finlandia – Włochy  2:3 (21:25; 25:16; 28:30; 25:16; 14:16)

Finlandia – Niemcy  1:3 (29:31; 19:25; 25:21;16:25)

Finlandia – Słowacja 1:3 (20:25; 16:25; 25:21; 19:25)

Kadra Finlandii w pozostałych turniejach bierze regularnie udział. W Mistrzostwach Świata, które rozgrywane były w Polsce Finlandczycy zajęli 9 miejsce. W 2007 roku zajęli 4 miejsce w Mistrzostwach Europy. W Lidze Światowej najwyższe miejsce, jakie zajęli, to 5 – rok 1993.

Aktualnie podopieczni trenera Sammalevuo skupiają się na tegorocznych kwalifikacjach:

-Igrzyska Olimpijskie, to naprawdę duża impreza i jest ona marzeniem każdego sportowca. Wystąpienie naszej reprezentacji w kwalifikacjach, to jest również coś wspaniałego dla takiego kraju jak Finlandia. Chcielibyśmy, aby nasi kibice byli częścią tego show i byśmy mogli dostarczyć im sporo niezapomnianych emocji. Oczywiście, kolejny raz są oni ważnączęścią tego wszystko, tak jak miało to miejsce podczas mistrzostw świata w Polsce, czy mistrzostw Europy we Włoszech. – Powiedział trener Reprezentacji Finlandii, Sammelvuo

Na początku grudnia o swoim odejściu z reprezentacji narodowej poinformował Mikko Oivanen: – Ostatnie lata były dla mnie bardzo ciężkie, starałem się jak mogłem, ale niestety nie byłem w stanie pomóc drużynie na tyle ile bym chciał. Oivanen mówił również, że w ostatnim czasie nie był w stanie swobodnie skakać do ataku, czy bloku: – Zmuszony byłem do rehabilitacji w okresie letnim. Staram się dbać o swoje zdrowie i cieszę się z tego powołania, jednak gdybym je przyjął nie byłoby one dobre ani dla mnie, ani dla drużyny.

Tuż przed samymi kwalifikacjami w Berlinie reprezentacji Finlandii rozegrała mecze sparingowe z Egiptem, który również w styczniu zagra o możliwość wyjazdu do Rio. Pierwsze spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy:

Finlandia – Egipt  3-0 (25:23, 25:17, 25:12), rozegrano również czwartego seta, który zakończył się wynikiem: 26:24

Po pierwszym meczu trener Finlandii powiedział:Egipt nie postawił nam wysoko poprzeczki, ale skupiamy się na swojej grze. Zagraliśmy dziś naprawdę dobrze. Takie mecze dodają zawsze zawodnikom trochę pewności siebie przed turniejem.

Zobacz również:
-> Berlin 2016: Terminarz reprezentacji Polski
-> Terminarz i wyniki [Berlin]: Turniej kwalifikacyjny do IO2016
-> Plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO 2016
-> Terminarz i wyniki [Ankara]: Turniej kwalifikacyjny do IO2016

ŹRÓDŁO: inf.własna/lentopalloliitto.fi