Mistrzostwa świata siatkarzy w 2022 roku odbędą się w Rosji. Decyzję podjęto na dzisiejszym kongresie FIVB.

O organizację mistrzostw świata 2022 ubiegały się trzy kraje – Meksyk, Katar i Rosja. Od jakiegoś czasu coraz głośniej mówiło się, że najbliżej sukcesu jest ta ostatnia kandydatura. Dziś na kongresie FIVB w meksykańskim Cancun oficjalnie ogłoszono, że Rosja będzie gospodarzem kolejnego mundialu.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani, że to właśnie w Rosji odbędą się kolejne mistrzostwa świata. Nie mamy żadnych wątpliwości, że ten turniej będzie wydarzeniem na najwyższym światowym poziomie, a fani będą się na nim bawić znakomicie – przyznaje prezydent FIVB, Ary Graca.

Radości z faktu przyznania Rosji organizacji tak wielkiej imprezy nie kryje prezydent tamtejszej federacji, Stanisław Szewczenko. – To świetna wiadomość zarówno dla rosyjskiej federacji, jak i kibiców, którzy będą mogli oglądać swoich siatkarzy na mistrzostwach świata na własnej ziemi.  Po ostatnim sukcesie, jakim było zwycięstwo w Lidze Narodów, widzieliśmy ekscytację siatkówką w naszym kraju i już teraz nie możemy się doczekać organizacji mundialu. Jesteśmy pewni, że to wydarzenie spodoba się siatkarskim fanom z całego świata – mówi.

– To kolejny ważny krok w kierunku rozwijania popularności siatkówki. Wiem, że kibice Rosji żyją tą dyscypliną. Grałem w tamtejszej lidze przez dwa lata i cieszę się, że to właśnie ten kraj zorganizuje kolejne mistrzostwa świata – twierdzi Giba, który pełni funkcję przewodniczącego komisji zawodniczej FIVB.

Na razie nie wiadomo, w jakich miastach odbędzie się rosyjski mundial. Największe szanse na organizację najprawdopodobniej mają Moskwa, Sankt Petersburg, Kazań, Kaliningrad, Jekaterynburg, Nowosybirsk i Krasnojarsk. Oficjalna decyzja w tej sprawie zapadnie jednak w połowie lutego 2019 roku.

Wcześniej Rosjanie organizowali mistrzostwa świata dwukrotnie, jeszcze jako Związek Radziecki – w 1952 i 1964 roku. W obu przypadkach złote medale zdobywali gospodarze. Za cztery lata tytułu po raz drugi z rzędu będzie zaś bronić reprezentacja Polski.

źródło, fot: FIVB