Podopieczni Vitala Heynena są bardzo blisko półfinału mistrzostw świata. Aby zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie J, muszą dziś urwać seta reprezentacji Włoch. Biało-czerwoni nie przegrali z ekipą z Półwyspu Apenińskiego od 2015 roku.

Head To Head

• Polacy wygrali oba mecze, które grali przeciwko reprezentacji Włoch na mistrzostwach świata – w 2002 i 2014 roku, oba w stosunku 3:1.
  • Dwa ostatnie spotkania między tymi drużynami kończyły się zwycięstwami biało-czerwonych. Było to w Lidze Światowej 2017 (3:1) oraz Lidze Narodów 2018 (3:2).
  • W poprzednim starciu Polski z Włochami najwięcej punktów po naszej stronie zdobył Artur Szalpuk – 24. Trzy „oczka” więcej w ekipie Azzurrich uzbierał zaś Gabriele Nelli.
  • Ostatni triumf siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego nad Polakami w głównym turnieju FIVB miał miejsce podczas Pucharu Świata 2015, kiedy to Włosi wygrali 3:1.

Włochy

• Reprezentacja Włoch po środowej przegranej z Serbią znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Aby awansować do półfinału, musi dziś wygrać w trzech setach, mając co najmniej 15 małych punktów więcej od biało-czerwonych.
  • Na tegorocznych mistrzostwach świata Azzurri odnieśli siedem zwycięstw. Tylko na turniejach w 1998 (11) i 2002 roku (8) mieli ich więcej.
  • Tylko na jednym z czterech poprzednich mundialu Włosi zagrali w półfinale. W 2010 roku ukończyli rozgrywki na czwartym miejscu.
  • Zespół z Półwyspu Apenińskiego ma na koncie cztery zwycięstwa w stosunku 3:0. Jedyny turniej mistrzostw świata, na którym mogli pochwalić się większą liczbą takich triumfów (8), miał miejsce 20 lat temu.
  • Włosi mogą dziś przegrać drugi mundialowy mecz z rzędu nie wygrywając nawet seta. Ostatni raz taki przypadek miał miejsce w 1986, kiedy to zanotowali aż cztery takie porażki z kolei.
  • Najwięcej „oczek” w ekipie Gianlorenzo Blenginiego na tegorocznych mistrzostwach świata zdobył Ivan Zaytsev – 127.

Polska

• Podopieczni Vitala Heynena dwa ostatnie mecze na mistrzostwach świata rozegrali z Serbią – oba wygrali 3:0.
  • Polacy na mundialu we Włoszech i Bułgarii wygrali siedem spotkań, przegrywając dwa.
  • Biało-czerwoni rozegrali wczoraj swój 150. mecz na mistrzostwach świata w historii. Ich aktualny bilans to 101 zwycięstw i 49 porażek.
  • Nasi siatkarze mogą dziś wygrać po raz trzeci z rzędu w stosunku 3:0. Ostatni raz taka sytuacja na mundialu miała miejsce cztery lata temu, gdy bez straty seta pokonaliśmy Serbię, Australię i Wenezuelę.
  • Polacy mogą awansować do półfinału mistrzostw świata po raz trzeci na przestrzeni dwunastu lat. Dokonywali tego w 2006 i 2014 roku.
  • Artur Szalpuk to najlepiej punktujący siatkarz reprezentacji Polski na mundialu we Włoszech i Bułgarii. Przyjmujący uzbierał dotychczas 114 „oczek”.