Liga Narodów 2019 dobiegła końca. 31 maja siatkarze 16 reprezentacji przystąpili do rywalizacji w fazie interkontynentalnej. Łącznie rozegrano aż 130 meczów w 21 miastach. Triumfatorami turnieju zostali broniący zeszłorocznego tytułu Rosjanie. Na drugim miejscu stanęli gospodarze Final Six – siatkarze ze Stanów Zjednoczonych. Ku zaskoczeniu wszystkich, brązowy krążek wywalczyli zawodnicy reprezentacji Polski.

Podczas fazy interkontynentalnej, trwającej pięć tygodni, drużyny rozegrały między sobą po jednym spotkaniu. Mistrzowie Świata rozpoczęli rozgrywki od turnieju w katowickim Spodku. Do stolicy województwa śląskiego zawitały zespoły z Australii, Brazylii i USA. Biało-czerwoni w swoim pierwszym meczu pokonali Australijczyków 3:1, następnie stoczyli bój z Amerykanami, wygrywając dopiero w tie-breaku. Na koniec turnieju w ojczyźnie ulegli Canarinhos 1:3.

Na kolejne rozgrywki nasi siatkarze udali się do Chińskiego Ningbo, pokonując w tamtejszym turnieju gospodarzy 3:0 i Bułgarów 3:1. Niestety, musieli też uznać wyższość Francuzów, przegrywając 1:3. Następnie nadszedł bardzo ciężki wyjazd do Iranu. Podczas mocno obsadzonego turnieju w Urmii, Polacy zwyciężyli tylko w meczu z Kanadą (3:1), przegrywając wcześniejsze mecze z gospodarzami (2:3) i Rosją (1:3). Spotkanie z Persami zapadło wszystkim w pamięć przez wiele błędów sędziowskich i ogrom video weryfikacji wygranych przez Vitala Heynena. Na ostatnie dwa tygodnie Biało-czerwoni powrócili do Europy. We Włoszech wszystkie mecze (z reprezentacją Argentyny, Serbii i Italii) zakończyły się dopiero po piątym secie, lecz wszystkie na naszą korzyść. Fazę interkontynentalną zakończyliśmy w Lipsku, przypieczętowując swój awans do Final Six zwycięstwami 3:1 z Niemcami, 3:1 z Japonią i 3:0 z Portugalią, spadkowiczem z VNL. Siatkarze Heynena poprawili zeszłoroczny wynik z fazy grupowej, wygrywając 11 z 15 spotkań.

10 lipca w Chicago rozpoczął się turniej finałowy VNL 2019, w którym udział wzięło 5 najlepszych drużyn i gospodarz, który miał zagwarantowany występ w USA. W Final Six nasi siatkarze spisali się znakomicie, choć niewielu stawiało na nich nawet w kontekście awansu do finałów rozgrywek. Po fazie grupowej reprezentacje Iranu i Francji odpadli z dalszej walki o medale. W grze zostały cztery najlepsze zespoły, które przystąpiły do gry w półfinałach. Siatkarze Sbornej w czterech setach pokonali młody zespół z Polski, a Brazylijczycy po świetnym występie przegrali 2:3 z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. W meczu o brąz Biało-czerwoni ponownie spotkali się z Canarinhos, lecz tym razem gładko wygrali 3:0. Po zwycięstwie 3:1 Rosjanie wywalczyli złoty krążek, tym samym gospodarze Final Six stanęli na drugim stopniu podium.

Co ciekawe, w reprezentacji Polski wystąpiło najwięcej zawodników, bo aż 27, w tym 12 Mistrzów Świata z 2018 roku.

Polscy siatkarze, którzy wzięli udział w Lidze Narodów 2019:

Nowakowski Piotr (1)

Muzaj Maciej (2)

Konarski Dawid (3)

Komenda Marcin (4)

Kaczmarek Łukasz (5)

Szalpuk Artur (7)

Gruszczyński Jędrzej (8)

Wojtaszek Damian (10)

Drzyzga Fabian (11)

Łomacz Grzegorz (12)

Kubiak Michał (13)

Śliwka Aleksander (14)

Kochanowski Jakub (15)

Bołądź Bartłomiej (16)

Zatorski Paweł (17)

Kwolek Bartosz (18)

Janusz Marcin (19)

Bieniek Mateusz (20)

Fornal Tomasz (21)

Bednorz Bartosz (22)

Popiwczak Jakub (23)

Szalacha Michał (25)

Łukasik Piotr (27)

Filipiak Bartosz (28)

Kłos Karol (77)

Wrona Andrzej (88)

Huber Norbert (99)

Klasyfikacja końcowa Ligi Narodów 2019:

  1. Rosja
  2. USA
  3. Polska
  4. Brazylia
  5. Iran/Francja
  6. Argentyna
  7. Włochy
  8. Kanada
  9. Japonia
  10. Serbia
  11. Bułgaria
  12. Australia
  13. Niemcy
  14. Portugalia
  15. Chiny

Najlepsi zawodnicy Ligi Narodów 2019 na poszczególnych pozycjach:

Najlepszy rozgrywający: Micah Christenson (USA).

Najlepsi środkowi: Maxwell Holt (USA), Ivan Jakowlew (Rosja).

Najlepsi przyjmujący: Bartosz Bednorz (Polska), Dimitrij Wołkow (Rosja).

Najlepszy atakujący: Wiktor Poletajew (Rosja).

Najlepszy libero: Erik Shoji (USA).

MVP: Matthew Anderson (USA).

źródło:oprac.własne, wikipedia/fot:FIVB