Już w najbliższy weekend siatkarskich emocji będzie co niemiara! We francuskim Lille reprezentacja siatkarzy toczyć będzie boje o medale w tegorocznej Lidze Narodów, a ponad 1200 km dalej w Zabrzu spotkają się najmłodsi adepci tego ogromnie popularnego sportu, aby rozegrać finałowe mecze ogólnopolskiego turnieju w mini siatkówce Kinder+Sport.

Już po raz dwudziesty czwarty setki młodych siatkarzy i siatkarek spotkają się w wielkim finale ogólnopolskiego turnieju mini siatkówki, który od ponad dziesięciu lat jest częścią programu Kinder+Sport Joy of Moving.

Tegoroczne rozgrywki Wielkiego Finału Kinder+Sport ponownie odbędą się w Zabrzu, czyli w miejscu, gdzie powstała idea rozgrywania turnieju dla najmłodszych adeptów siatkówki. W ubiegłych latach rozgrywki, oprócz Zabrza, gościły m.in. w Częstochowie, Drzonkowie oraz Krakowie.

Wielki Finał Kinder+Sport to zwieńczenie całorocznych rozgrywek sportowców w wieku 10 – 13 lat. Za nimi etapy miejskie i wojewódzkie, w których w tym roku wzięła udział rekordowa liczba aż 44 167 zawodników i zawodniczek. Drużyny, zależnie od kategorii wiekowej, grają w zespołach dwu (najmłodsi), trzy i czteroosobowych (najstarsi). Do finału awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdego województwa. Do Zabrza przyjedzie uzdolniona siatkarska młodzież tak z dużych ośrodków jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, ale i z mniejszych miejscowości – Nowej Soli, Zawiercia, Sulechowa czy Wieliczki.

Zabrzański obiekt – hala MOSiR – to jeden z większych obiektów biorąc pod uwagę rozmiar podłogi w Polsce. Dzięki temu rozgrywki będą się toczyć jednocześnie na 24 boiskach. Emocji nie powinno zabraknąć zarówno na parkietach, jak i na trybunach. Turniej z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę kibiców. Niektóre zespoły mają nawet profesjonalnie zorganizowane kluby kibica – złożone oczywiście z rodziców i bliskich. Dodatkowe atrakcje czekają na wszystkich w pobliżu hali. W tym roku po raz pierwszy uczestnikom i kibicom towarzyszyć będzie strefa Kinder+Sport Joy of Moving – zachęcająca najmłodszych do różnorodnej aktywności ruchowej.

Kinder+Sport z sezonu na sezon angażuje coraz więcej dzieci oraz ich rodziny w idee Joy of Moving. A co to oznacza? Joy of Moving to po prostu szczera i naturalna radość z bycia aktywnym! Dlatego też w czasie tegorocznych rozgrywek w mini siatkówce w strefie Programu promować będziemy aktywność fizyczną jako zabawę, aby ruch stał się integralną częścią dnia najmłodszych! – mówi Magdalena Szozda, Ferrero Polska Commercial

Dodatkowo w obrębie hali powstaną boiska do siatkówki plażowej, na których treningi będą przeprowadzać animatorzy oraz Ambasadorzy – Sebastian Świderski i Piotr Gruszka – jedni z najlepszych polskich siatkarzy w historii. Obaj towarzyszą rozgrywkom Kinder+Sport od wielu lat. W tym roku będzie można spotkać ich w Zabrzu podczas całego turnieju finałowego.

Poziom i zainteresowanie turniejem z roku na rok idzie do przodu. Trudno się dziwić, gdyż wśród tych młodych siatkarzy i siatkarek znajdują się późniejsi reprezentanci Polski. Sam finał to czyste emocje poparte świetnym przygotowaniem drużyn i trenerów, a przecież już sam udział w finale to wielki sukces – podkreśla Sebastian Świderski, były reprezentant kraju, który w rolę ambasadora turnieju mini siatkówki wciela się od 11 lat – dziś prezes jednej z naszych eksportowych drużyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle.

Turniej od wielu lat hołduje zasadzie fair play, starając się wpajać młodym sportowcom, że odpowiednia postawa to jeden z najważniejszych elementów sportu. W ubiegłym roku specjalną nagrodę Fair Play od organizatorów odebrał trener MKS MOS Wieliczka Grzegorz Stareńczak, który w finałowym meczu wychwycił błąd sędziego podczas jednej z najważniejszych piłek spotkania i oddał punkt przeciwnikowi, który być może zaważył na końcowej porażce jego drużyny. Postawa trenera kilka miesięcy później została dostrzeżona również przez Polski Komitet Olimpijski i nagrodzona dyplomem „Czyn Czystej Gry” w 51 Konkursie Fair Play PKOL.

Sam trener skomentował przyznanie wyróżnienia w charakterystyczny, skromny sposób – Zawsze wpajano mi zasadę, że poprzez sport wychowujemy młodych ludzi, dlatego moja reakcja w tamtym momencie była naturalna. Zasada fair play to fundament sportowej rywalizacji – powiedział Grzegorz Stareńczak. – Zresztą, może to zabrzmi nieprawdopodobnie, ale uczestniczki tego wydarzenia z Zabrza, stojące wówczas po przeciwnych stronach siatki obecnie są uczennicami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku… i mieszkają w jednym pokoju – dodał trener.

W Zabrzu czekają nas prawdziwe siatkarskie emocje, atrakcje dla kibiców, wielkie gwiazdy siatkówki i atmosfera wielkiego wydarzenia. Poziom rozgrywek gwarantuje choćby fakt, że w rozgrywanym w tym samym czasie Final Six Ligi Narodów, w barwach reprezentacji Polski, wystąpi kilku medalistów rozgrywek Kinder+Sport jak Kuba Kochanowski czy Marcin Janusz. Obaj na łamach portalu Polskiego Związku Piłki Siatkowej zachęcali do startów w tym wyjątkowym turnieju. O oprawę dnia finałowego zadbają znani z prowadzenia dopingu na siatkarskich halach – Marek Magiera z Grzegorzem Kułagą. Pewne jest więc, że w Zabrzu czeka nas niezwykłe siatkarskie święto, a najlepsze drużyny spośród startujących 192 zespołów poznamy ostatniego dnia turnieju.

Ogólnopolski turniej mini siatkówki Kinder+Sport jest organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej przy współpracy z Ferrero Polska Commercial oraz JM Marketing Group.
Patronat honorowy nad turniejem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wielki Finał Kinder+Sport 2018
Hala MOSiR Zabrze, ul. Matejki 6

Harmonogram Turnieju
6 lipca 2018 – Uroczyste Otwarcie godz. 11.00
6 -7 lipca 2018 (godz. 9.00 – 18.00) – rozgrywki Wielkiego Finału Kinder+Sport
8 lipca 2018 (godz. 9.00 – 13.00) – Finały rozgrywek o Puchar Kinder+Sport

inf.prasowa
Fot: Darek Lewandowski/kinderplussport.pl