Czy Nikola Grbić w swoim trenerskim debiucie z reprezentacją poprowadzi swoich podopiecznych do podium Ligi Światowej?

fot.: fivb.org

Reprezentacji Serbii nikomu przedstawiać nie trzeba. Paradoksalnie to jedna z najmłodszych, a zarazem najbardziej utytułowanych drużyn świata. Burzliwa historia Bałkanów sprawiła, że niektórzy zawodnicy mieli na swoim koncie występy w trzech kadrach narodowych – Jugosławii, Serbii i Czarnogóry oraz Serbii. Największe sukcesy, w tym mistrzostwo olimpijskiej w 2000 roku, ekipa odnosiła jako reprezentacja Jugosławii. Czy obecny skład, spadkobiercy wielkich sukcesów, będą kontynuować doskonałą passę?

Spoglądając do historii rozgrywek Ligi Światowej Serbom wiodło się ze zmiennym szczęściem. Obecnie 8. drużyna globu ma na swoim koncie osiem medali tych prestiżowych rozgrywek. 4- krotnie zajmowała drugie miejsce (2003,2005 – Serbia i Czarnogóra oraz 2008, 2009 – Serbia), 2-krotnie trzecie (2004 – Serbia i Czarnogóra oraz 2010 – Serbia), a w 2002 roku jako reprezentacja Jugosławii znalazła się na najniższym stopniu podium.

Przemierzając serbskie ulice,  można odnieść wrażenie, że średnia wzrostu wynosi blisko 2 metry. Nie dziwi, więc fakt, że Serbia ma tylu wspaniałych sportowców i tak świetnie radzi sobie w grach zespołowych, w których warunki fizyczne mają niebagatelne znaczenie. Jednak pomimo światowej klasy, którą serbscy siatkarze prezentują od wielu lat, siatkówka wciąż nie należy w ich ojczyźnie do najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Serbowie chętniej śledzą rozgrywki piłkarskie, koszykarskie oraz tenis, głównie za sprawą Novaka Đokovicia. Być może w tym sezonie Plavi osiągną rezultaty, które na dłuższy czas pozwolą im skupić na sobie uwagę sportowego środowiska.

fot.: fivb.org

Po ubiegłorocznych mistrzostwach świata, które Serbowie zakończyli na 9. miejscu, po ośmiu latach rezygnację z funkcji trenera złożył Igor Kolaković. Natychmiast rozpoczęły się spekulacje kto zostanie jego następcą. Na początku lutego tego roku Serbska Federacja Siatkówki podjęła decyzję. Nowym trenerem reprezentacji został legendarny rozgrywający – Nikola Grbić. W doborze sztabu szkoleniowego postawił na współpracę z włoską szkołą siatkówki. Były siatkarz na swojego asystenta wybrał doświadczonego Camillo Placiego, który do niedawna pracował z reprezentacją Bułgarii. W roli I trenera doskonały były zawodnik z zaledwie rocznym doświadczeniem na ławce trenerskie, a jako II trener doświadczony szkoleniowiec. W przypadku reprezentacji Polski takie połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Czy sprawdzi się w Serbii, czas pokaże.

Jestem świadomy, że nie mam jeszcze wystarczająco dużo doświadczenia trenerskiego i jest to jeden z powodów, dla których na swojego asystenta wybrałem Camillo Placiego – człowieka z wieloletnim doświadczenie w pracy z klubami i reprezentacjami. Również nasza udana współpraca na linii trener-zawodnik miała na to wpływ – przyznaje Nikola Grbić.

Wśród 25-ciu nazwisk zawodników powołanych na Ligę Światową znajdują się dobrze znane postaci oraz debiutanci, którzy dzięki solidnej grze w lidze serbskiej otrzymali szansę gry w kadrze narodowej. W przygotowania do „światówki” bierze udział czterech zawodników występujących w minionym sezonie na boiskach PlusLigi. Wśród powołanych znaleźli się Marko Ivović (Asseco Resovia Rzeszów), Konstantin Čupković (Transfer Bydgoszcz), Aleksa Brđović i Srećko Lisinac (obydwaj PGE Skra Bełchatów). Spośród debiutantów warto zwrócić uwagę na atakującego Dražena Luburicia, który miał doskonały sezon w Wojwodinie Nowy Sad. Skład uzupełniają doświadczeni gracze, którzy już od dobrych kilku lat stanowią o sile serbskiej kadry m.in.  Dragan Stanković, Marko Podraščanin, Aleksandar Atanasijević, Saša Starović czy bracia Kovačević. Niespodzianką może być brak rozgrywającego Vlady Petkovicia oraz przyjmującego Miloša Nikicia – mistrzów Europy z 2011 roku oraz brązowych medalistów z 2013 roku.

Serbia w grupie A I dywizji tegorocznej edycji Ligi Światowej zmierzy się z Brazylią, Włochami i Australią. Rozgrywki zainauguruje wyjazdowym dwumeczem z Brazylią.

Skład reprezentacji Serbii na Ligę Światową 2015:

I trener: Nikola Grbić

II trener: Camillo Placi

Rozgrywający: Nikola Jovović, Mihajlo Mitić, Aleksa Brđović, Ivan Kostić

Atakujący: Aleksandar Atanasijević, Saša Starović, Dušan Petković, Dražen Luburić, Milija Mrdak

Środkowi: Dragan Stanković, Marko Podraščanin, Srećko Lisinac, Dejan Radić, Petar Krsmanović, Aleksandar Okolić

Przyjmujący: Nikola Kovačević, Uroš Kovačević, Marko Ivović, Nemanja Petrić, Konstantin Čupković, Filip Stoilović, Milan Katić

Libero: Nikola Rosić, Neven Majstorović, Bojan Rajković