XXX edycja Mistrzostw Europy w piłce siatkowej zostanie rozegrana w Polsce. Turniej będzie trwał od 24 sierpnia do 4 września. Spotkania grupowe zostaną rozegrane w czterech miastach: Gdańsk/Sopot, Szczecin, Katowice i Kraków. Mecz otwarcia pomiędzy reprezentacją Polski a Serbią odbędzie się na na PGE Narodowym w Warszawie.

Podobnie, jak trzy lata temu, nasz kraj spróbuje zaszokować i zachwycić cały świat. W 2014 roku, kiedy to w Polsce odbywały się Mistrzostwa Świata, mecz otwarcia – także między ekipą Polski i Serbii odbył się w tym samym miejscu, a to niezwykłe siatkarskie wydarzenie obejrzało na żywo ponad 60 tysięcy ludzi zgromadzonych na stadionie. Początkowo mówiono, że jest to szalony pomysł, bo nie uda zapełnić się trybun. Ale czy w Polsce, w kraju najlepszych kibiców na świecie, jest coś niemożliwego? Przekonaliśmy się, że organizacja takiego meczu to był strzał w dziesiątkę. Wydarzenie to było szeroko komentowane w całym środowisku siatkarskim ze względu na wielki rozmach imprezy i wspaniałą atmosferę stworzoną przez kibiców. Takiego meczu zazdrościli nam wszyscy! W tym roku Brazylijczycy próbowali podjąć się organizacji turnieju finałowego Ligi Światowego na stadionie piłkarskim. Z jakim skutkiem? Wszyscy widzieli. Polska – jako organizator meczu siatkarskiego na stadionie  – na trwale zapisała się na kartach historii, wyznaczając tym samym kierunek w jakim należy podążać.

W turnieju LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 udział weźmie 16 drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy po cztery drużyny.

Grupa A: Polska, Serbia, Finlandia, Estonia
Grupa B: Włochy, Niemcy, Słowacja, Czechy
Grupa C: Rosja, Bułgaria, Słowenia, Hiszpania
Grupa D: Francja, Belgia, Holandia, Turcja

Grupa A – oprócz wspomnianego wyżej meczu otwarcia – swoje mecze grupowe rozgrywać będzie w ERGO ARENIE, hali położonej na granicy Gdańska i Sopotu. Grupa B zagra w Szczecinie, grupa C w Krakowie a grupa D w Katowicach. Faza grupowa zostanie rozegrana w dniach 24 – 28 sierpnia. W środę 30 sierpnia drużyny z drugich i trzecich miejsc będą rywalizowały w barażach o awans do ćwierćfinałów. Wszystkie mecze ćwierćfinałowe zostaną rozegrane w czwartek 31 sierpnia. Półfinały i mecze o medale zostaną rozegrane w TAURON Arenie w Krakowie w sobotę i niedzielę, 2 i 3 sierpnia. O kolejności w tabeli najpierw będzie decydowała większa liczba wygranych meczów, potem liczba zdobytych punktów, wyższy stosunek setów, wyższy stosunek małych punktów i na koniec mecze bezpośrednie. Punktacja pozostaje bez zmian. Wygrane 3:0 i 3:1 – dają 3 pkt, wynik 3:2 – 2 pkt, porażka 2:3 – 1 pkt, a porażki w stosunkach 1:3 i 0:3 – 0 pkt.

W ostatnich mistrzostwach Europy, rozgrywanych we Włoszech i Bułgarii na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Francji, drugie miejsce zajęła Słowenia, a na trzecim uplasowali się Włosi. Najlepszym zawodnikiem tego turnieju wybrany został Antonin Rouzier. Polska zajęła wówczas piąte miejsce, tuż za Bułgarią. Za naszą drużyną narodową uplasowały się reprezentacje: Rosji (6.), Serbii (7.), Niemiec (8.), Belgii (9.), Holandii (10.), Estonii (11.) i Finlandii (12). Dwie ostatnie drużyny i Serbia to grupowi rywale Polaków podczas tegorocznej edycji LOTTO EUROVOLLEY POLAND.

Polska w niedługim odstępie czasu po raz kolejny organizuje wielką imprezę. Warto przypomnieć, że cztery lata temu, nasz kraj organizował EURO wraz z Danią. Wtedy to najlepszym zawodnikiem turnieju ogłoszony został Dmitrij Muserski. Złoto zdobyła Rosja, srebro przypadło Włochom a brąz Serbom. Biało-czerwoni zajęli wówczas dopiero dziewiąte miejsce. Przed nami znajdowały się drużyny: Bułgarii (4.), Francji (5.), Niemiec (6)., Belgii (7.) i Finlandii (8.).

Jak będzie w tym roku? Czy Polska – jako gospodarz – powtórzy sukces z Mistrzostw Świata 2014? Która z drużyn będzie czarnym koniem rozgrywek, a która wypadnie poniżej oczekiwań? Jedno jest pewne, czeka nas 36 spotkań pełnych emocji i zwrotów akcji! Startujemy już w czwartek!

Zanim jednak usłyszymy pierwszy gwizdek zabierzemy Was w podróż po szatniach każdej z drużyn i zakamarkach hal gospodarzy. Odkryjemy największe tajemnice każdej z ekip. Bądźcie z nami! Zaczynamy już dziś!

Zobacz również:

oprac.własne/polsatsport.pl/pzps.pl/fivb.org/cev.lu

36 spotkań