23-letni przyjmujący Zhang Jingyin do końca obecnego sezonu PlusLigi będzie reprezentował barwy Trefla Gdańsk. Zawodnik chińskiego Zhejiang Sports Lottery oraz reprezentacji Chin przyleci do Polski w ramach promocji polskich rozgrywek w Państwie Środka. Zawodnik w Gdańsku pojawi się najprawdopodobniej w drugim tygodniu lutego.

Miasto Gdańsk to zarówno gospodarz dla Trefla Gdańsk, ale także wielu bardzo ważnych imprez reprezentacyjnych. W lipcu tego roku to właśnie w Gdańsku po raz pierwszy w historii po zmianie formuły rozgrywek odbędzie się faza finałowa Ligi Narodów. – Polska oczywiście jest już bardzo ważnym punktem na europejskiej i światowej mapie siatkówki, ale cały czas pracujemy nad dalszą promocją i szukamy nowych rozwiązań. Wierzę, że gra jednego z najlepszych zawodników reprezentacji Chin w Treflu Gdańsk zwiększy zainteresowanie zarówno rozgrywkami w Polsce, jak i wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest dla polskiej siatkówki lipcowy turniej finałowy Ligi Narodów w Gdańsku – mówi Sebastian Świderski, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Zhang Jingyin w grudniu skończył 23 lata i mierzy 207 cm. Od sezonu 2018/2019 występuje w drużynie Zhejiang Sports Lottery, z którą w zakończonym w styczniu sezonie 2022/2023 zdobył brązowy medal ligi chińskiej. W półfinale rozgrywek drużyna Zhanga mierzyła się z zespołem Bartosza Bednorza Shanghai Bright i w rywalizacji do dwóch zwycięstw przegrała 1-2. O brązowy medal drużyna z Zhejiang mierzyła się z Shandong Sports Lottery, zwyciężając w dwóch meczach. Nowy zawodnik Trefla w zakończonym w styczniu sezonie ligi chińskiej został wybrany do najlepszej „6” ligi jako jeden z dwóch najlepszych przyjmujących. Zhang jest także podstawowym graczem reprezentacji Chin. W rozgrywkach Ligi Narodów w 2022 roku był czołowym punktującym swojej drużyny narodowej, a z liczbą 154 punktów zajął 11. miejsce w rankingu najlepiej punktujących rundy zasadniczej turnieju, ze skutecznością na poziomie 53,44%. Podczas VNL 2022 Chiny sprawiły jedną z największych niespodzianek turnieju, wygrywając z reprezentacją Brazylii 3:0, a Zhang był najlepiej punktującym zawodnikiem tego meczu, zdobywając aż 25 oczek.

Bardzo się cieszymy, że federacja chińska oraz Zhang Jingyin wybrali Gdańsk, a dzięki zaangażowaniu wielu partnerów udało się dopiąć wszystkie szczegóły w ostatnim dniu okienka transferowego. Bardzo się również cieszę, że jako klub, który słynie także z ponadprzeciętnej frekwencji, pomożemy w ten sposób w promocji polskich rozgrywek w Chinach. Jestem przekonany, że zawodnik świetnie poczuje się w naszej lidze oraz przede wszystkim w Gdańsku – mówi Prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski.

Zhang Jingyin do Gdańska przyleci najprawdopodobniej w drugim tygodniu lutego, a to oznacza, że w barwach Trefla po raz pierwszy zobaczymy go prawdopodobnie albo podczas wyjazdowego meczu z LUK-iem Lublin albo podczas domowego starcia gdańszczan z Aluronem CMC Wartą Zawiercie w niedzielę 19 lutego w ERGO ARENIE.

inf.własna