Jak poinformował oficjalny portal klubu z Lombardii, Roberto Piazza będzie od przyszłego sezonu szkoleniowcem Alianz Powervolley Milano. 51-letni trener jest bardzo dobrze znany polskim kibicom. W sezonie 2014/2015 prowadził zespół Jastrzębskiego Węgla, a dwa poprzednie lata spędził w PGE Skrze Bełchatów, z którą wywalczył tytuł Mistrza Polski oraz dwukrotnie sięgnął po Superpuchar kraju.

Szkoleniowiec zaprezentował się dziś mediom, sponsorom, a także kibicom nowej drużyny na konferencji prasowej. Oficjalna nominacja Roberto Piazzy na trenera Alianz Powervolley Milano została ogłoszona przez prezydenta klubu, Lucio Fusaro.

– Roberto to osoba, która sprawia, że młodzi ludzie bardzo się rozwijają i jest dobrze oceniany przez zawodników, trenowanych przez niego w przeszłości. Za sprawą Piazzy chcemy kontynuować nasz projekt sportowego rozwoju zespołu – zaznaczył Fusaro.

Roberto Piazza urodził się 29 stycznia 1968 roku w Parmie. Od dziecka był pasjonatem siatkówki. W wieku 20 lat, jako zawodnik Maxicono Parma, zdobył Puchar Europy Zdobywców Pucharów. Wyczyn ten powtórzył rok później, także w barwach rodzimego klubu. Następnie w latach 1990-2009 pełnił funkcję asystenta kolejno w trzech zespołach: wspomnianym już Maxicono Parma, Sisley Treviso oraz Dynamie Moskwa. Do Treviso wrócił w 2009 roku, gdzie debiutował w roli pierwszego trenera. Jego największym osiągnięciem był triumf w Pucharze CEV w sezonie 2010/2011. Prowadził również inne słynne włoskie ekipy: Bre Banca Lannutti Cuneo (2012-2014) i Azimut Modena (2016-2017).

W marcu tego roku Piazza został szkoleniowcem reprezentacji Holandii, zajmującej 15. miejsce w rankingu FIVB. Warto podkreślić, że decydując się na pracę w Mediolanie, Włoch nie zrezygnował z prowadzenia „pomarańczowych”.

– Gdy tylko zetknąłem się z tą rzeczywistością, po raz trzeci poczułem się jak w domu. Pierwszy raz był w Parmie, gdzie zaczynałem swoją przygodę z siatkówką, drugi w Treviso, z którym wiążę wiele pozytywnych wspomnień. Teraz czas na Mediolan. Wiem, że będzie to skomplikowany i intensywny sezon. […] Mediolan to miasto międzynarodowe, jedna ze stolic świata przemysłowego i świetny punkt odniesienia dla każdego. Jako siatkarska firma mamy za zadanie przywrócić siatkówce dawną świetność w tym mieście” – ocenił nowy trener Alianz Powervolley Milano.

Klub z Mediolanu w ostatnim sezonie zajął piątą lokatę w Superlega Credem Banca. Jego barwy reprezentują między innymi Nimir Abdel-Aziz, Jan Kozamernik, Matteo Piano czy Trevor Clevenot. 

opracowanie: Mateusz Chronowski
źródło: http://www.powervolleymilano.it, fot. Magdalena Gajek