Podczas dzisiejszej konferencji prasowej nowy trener Trefla Gdańsk Michał Winiarski ogłosił kompletny sztab szkoleniowy „gdańskich lwów” na nadchodzący sezon. Drugim szkoleniowcem gdańszczan będzie Włoch Roberto Rotari, a statystykiem Dominik Posmyk. Na stanowisku trenera przygotowania fizycznego pozostaje Wojciech Bańbuła, fizjoterapeutą drużyny nadal będzie Piotr Ślugajski, a kierownikiem zespołu Jacek Rybak.

Michał Winiarski podczas pracy w Gdańsku będzie miał wsparcie dobrze znanych mu trenerów. Stanowisko drugiego szkoleniowca obejmuje bowiem Roberto Rotari, z którym Winiarski zna się z czasów swojej gry we Włoszech. Rotari ma bogate doświadczenie w ligach włoskich, w dużym stopniu także w siatkówce młodzieżowej, a w przeszłości był także… asystentem trenera Roberto Piazzy, tak jak Michał Winiarski w trakcie dwóch ostatnich lat. W ostatnim sezonie Rotari pracował we włoskim BluVolley Verona jako pierwszy trener drużyny Serie B oraz szkoleniowiec zespołu U16. Wcześniej współprowadził Atlantide Brescia w Serie A2 jako drugi trener, a w sezonie 2016/2017 kierował występującym w Serie B Volley Team Club Sandona. W swojej karierze Roberto Rotari trenował także jako drugi szkoleniowiec żeńską drużynę Imoco Volley Conegliano (Serie A). Siedem lat temu – w sezonie 2011/2012 – w Sisley Volley Treviso nowy drugi trener Trefla Gdańsk był asystentem dobrze znanego w PlusLidze Roberto Piazzy. Od 2017 roku Włoch współpracuje także z reprezentacją swojego kraju w kategorii U16.

Statystykiem „gdańskich lwów” zostanie Dominik Posmyk, z którym Michał Winiarski zna się z Bełchatowa. Dominik w przeszłości reprezentował barwy bełchatowian w drużynach młodzieżowych, jednak karierę zawodniczą zakończył na rozgrywkach juniorskich. Następnie przez dwa lata związany był z klubem UMKS MOS Wola Warszawa, gdzie kształcił się w roli statystyka, także pełniąc tę funkcję w m.in. kadrze Mazowsza. Do Bełchatowa powrócił przed sezonem 2016/2017, by jako trener oraz statystyk pracować z juniorskim zespołem PGE Skry, a równocześnie pomagać sztabowi seniorskiej drużyny bełchatowian, gdzie miał okazję współpracować z Robertem Kaźmierczakiem – obecnie statystykiem reprezentacji Polski. W grudniu 2018 roku dołączył do sztabu reprezentacji Polski kobiet U14, a w kwietniu tego roku zasilił kadrę szkoleniową kobiecej reprezentacji U16. W sezonie 2018/2019 pełnił także funkcję kierownika drużyny seniorów PGE Skry Bełchatów.

Za przygotowanie fizyczne zawodników ponownie będzie odpowiadać Wojciech Bańbuła. Będzie to jego drugi sezon w Treflu Gdańsk, do którego dołączył przed sezonem 2018/2019, przenosząc się nad Bałtyk z Jastrzębskiego Węgla. Fizjoterapeutą pozostaje Piotr Ślugajski, a funkcję kierownika drużyny niezmiennie będzie pełnić Jacek Rybak.

– Dobierając sztab szkoleniowy istotne dla mnie było, byśmy wszyscy pracowali według zbliżonego systemu. Z Roberto poznaliśmy się podczas mojej gry we Włoszech, wiele pozytywów słyszałem na jego temat także od trenerów zagranicznych, których znam bardzo dobrze. Przed nawiązaniem współpracy odbyliśmy wiele rozmów. Dla mnie praca z asystentem, który już na samym początku wspólnej drogi rozumie wizję, jaką chcę przekazać zawodnikom, jest naprawdę bardzo dużym handicapem. Roberto, tak samo zresztą jak i Dominik Posmyk, jest osobą bardzo dobrze zorganizowaną, bardzo szczegółową i precyzyjną co do statystyk i do liczb, co jest dla mnie nieocenioną pomocą. Cieszę się, że będę miał u boku ludzi, którzy bardzo dużo mi pomogą od strony czysto statystycznej, liczbowej – powiedział trener Michał Winiarski.

 

źódło: Inf. prasowa / fot. Oliwia Kędzia