Bartosz Kurek nie zagra już w tym sezonie z powodu kontuzji pleców. – Kurek od dłuższego czasu zmagał się z bólami krzyża, niestety w zeszłym tygodniu doszło do nasilenia dolegliwości. Wykonane badania wykazały, że należy pilnie wdrożyć leczenie, by zapobiec pogłębieniu się kontuzji i nie ryzykować zdrowiem zawodnika – ocenił lekarz stołecznej drużyny dr Grzegorz Adamczyk.

Zawodnik skomentował dzisiaj całą sytuaję na swoim oficjlnym profilu na Instagramie. – Nie taki miał być ten koniec sezonu dla mnie, ale są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Ale teraz nie o tym! Chłopaki, zróbcie dzisiaj i w każdym kolejnym meczu to, co robiliśmy cały sezon… Cieszcie się grą, walczcie do końca o każdą piłkę, ale przede wszystkim… La Fantasia. ONICO Warszawa, całym serduchem z Wami i trzymam kciuki. – napisał Kurek.

W związku ze złożoną kwestią przyznania prawa do ewentualnego transferu medycznego dla drużyny ONICO Warszawa, za kontuzjowanego Bartosza Kurka, Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA, zlecił niezwłoczne przygotowanie opinii prawnej przez jedną z renomowanych kancelarii. Poniżej treść kluczowych fragmentów tej opinii:

„W ocenie Kancelarii, zgodnie z literalnym brzmieniem § 63 ust. 6 Regulaminu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna być dokonywana w odniesieniu do wszystkich meczów drużyny, rozegranych przez drużynę od dnia rozpoczęcia danego sezonu rozgrywek do dnia wystąpienia przez klub z wnioskiem o przeprowadzenie transferu medycznego. Interpretacja pojęcia „podstawowy zawodnik drużyny” powinna w tym przypadku odnosić się do znaczenia i roli jaką zawodnik odegrał w ramach wszystkich meczów rozegranych przez drużynę w trakcie trwania sezonu.

Przyjęcie odmiennej interpretacji przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu prowadziłoby do wniosku, że za podstawowego zawodnika drużyny, kwalifikującego się do przeprowadzenia transferu medycznego, mógłby zostać uznany zawodnik, który w trakcie trwania sezonu zmienił przynależność klubową do nowego klubu i rozegrał w nowym klubie jeden mecz (wobec rozegrania przez drużynę znacznej ilości meczów od początku rozpoczęcia sezonu rozgrywek), podczas którego odniósł kontuzję, powodującą niezdolność do uczestniczenia w rozgrywkach sportowych w dalszej części sezonu.

W ocenie Kancelarii nie jest prawidłowa wykładnia rozszerzając przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu, zgodnie z którą, w przypadku zmiany przez zawodnika przynależności klubowej w trakcie trwania sezonu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna odbywać się od momentu uprawnienia tego zawodnika do nowego klubu.

Zawodnik Bartosz Kurek od dnia uprawnienia do gry w ONICO Warszawa wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w 13 meczach oraz uczestniczył w grze na boisku w 42 setach, wobec rozegrania przez ONICO Warszawa od początku sezonu rozgrywek 24 meczów. Biorąc pod uwagę liczbę meczów, w których Bartosz Kurek wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w stosunku do wszystkich meczów ONICO Warszawa, rozegranych w sezonie rozgrywek 2018/2019, Zawodnik ten w świetle przepisów Regulaminu nie powinien zostać uznany za podstawowego zawodnika drużyny, co powoduje, że nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego tego Zawodnika”.

W związku z powyższym Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA stwierdza, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka.

przegladsportowy.pl/polsatsport.pl/plusliga.pl/Instagram