Poznaliśmy nazwisko nowego szkoleniowca, który w zbliżającym się sezonie poprowadzi aktualnych mistrzów Polski. Został nim Tuomas Sammelvuo.

Nowy trener ZAKSY przed laty występował w jej barwach jako zawodnik. Było to w sezonie 2009/10. Teraz powraca do Kędzierzyna-Koźla, jednak już w innej roli.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, wcielił się w rolę szkoleniowca. W latach 2013-2018 prowadził reprezentację Finlandii. W 2016 roku objął funkcję trenera rosyjskiej drużyny Kuzbassu Kemerowo, a następnie Zenit Sankt Petersburg. Po zakończeniu swojej przygody z kadrą Finlandii, związał się z narodową drużyną Rosji. Prowadził ją w latach 2019-22. Poprowadził nią do złota Ligi Narodów oraz wicemistrzostwa olimpijskiego w Tokio.

Po rezygnacji z funkcji szkoleniowca w Rosji, postanowił przenieść się do naszej rodzimej ligi. Nie ukrywa on zadowolenia z objęcia ekipy kędzierzynian: – Oczywiście były różne propozycje, ale kiedy pojawiło się zainteresowanie ze strony ZAKSY, to było dla mnie ważne. Tutaj jest coś co można określić jako kultura zwyciężania. Grałem w tym klubie, więc jest to wielkim zaszczytem i przyjemnością, że będę pracował tu jako trener. Chciałby podziękować ZAKSIE za szansę oraz za to, że czekali na moją decyzję, w momencie kiedy musieli dokonać wyboru co do trenera. Jestem zaszczycony, że mogę tu być – przyznał szkoleniowiec. – Co do stawianych sobie i drużynie celów to łatwo byłoby powiedzieć, że musimy po prostu wygrywać. W sporcie wszyscy chcą zwyciężać. Zwłaszcza w ZAKSIE, gdzie drużyna wygrała wiele na przestrzeni ostatnich lat. Teraz musimy skupić się na codziennej pracy, na tym, ile wysiłku każdy wkłada w codzienną pracę w biurze, na treningach. Wierzę, że skupienie się na codziennych zadaniach, by realizować je w najlepszy możliwy sposób przynosi wyniki i zobaczymy gdzie nas to zaprowadzi. Wiemy jak polskie drużyny wzmocniły się przed tym sezonem, więc rywalizacja będzie cięższa. Kiedy drużyny będą grały przeciwko ZAKSIE to jest oczywiste, że będą dawały z siebie wszystko – dodaje nowy szkoleniowiec ZAKSY.

źródło: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, fot. Krawczyk.photo