Tego lata Włochy oraz Polska będą pełnić rolę gospodarzy pierwszych edycji turniejów #EuroVolleyU21W i #EuroVolleyU22M. Dwa słynące z siatkówki kraje dadzą tym samym możliwość wschodzącym talentom Europejskiej siatkówki na zaprezentowanie i wyniesienie na jeszcze wyższy poziom swoich możliwości w walce o tytuł mistrzów Europy w tych kategoriach wiekowych.

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej zdecydowała się wprowadzić rozgrywki dodatkowej grupy wiekowej po rozmowach ze swoimi partnerami, aby ułatwić przejście młodych i utalentowanych siatkarzy i siatkarek w seniorskie szeregi. W turniejach w Polsce i we Włoszech weźmie udział po osiem reprezentacji narodowych, tzn. gospodarze oraz po siedem krajów zakwalifikowanych w pojedynczej rundzie eliminacyjnej, która jest zaplanowana na koniec maja 2022 r.

Finałowe rundy we Włoszech i Polsce odbędą się między 8 i 17 lipca tego roku (dokładne daty zostaną potwierdzone w późniejszym terminie). Do udziału w #EuroVolleyU22M i #EuroVolleyU21W zarejestrowało się odpowiednio po 24 i 18 zespołów ze Starego Kontynentu. W rundach finałowych osiem drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy, z których dwa najlepsze zespoły awansują do półfinałów, a następnie meczów o medale.

Włoszki są aktualnymi mistrzyniami w kategorii U20, po sukcesie, jaki odniosły w minionym roku w czempionacie globu w Holandii i Belgii. Tym bardziej postarają się nie zawieść na ojczystej ziemi, w Andrii i Cerignoli.

Bardzo cieszymy się mogąc gościć tu, we Włoszech wschodzące gwiazdy europejskiej siatkówki, mówił Prezydent Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej Giuseppe Manfredi. – W lipcu będziemy mogli zobaczyć zawody z najwyższej półki, pozwalające nam dokładnie przyjrzeć się przyszłym międzynarodowym gwiazdom naszej dyscypliny. U21 to szczególna kategoria i przy sprzyjających warunkach często bywa drzwiami do seniorskiej kadry narodowej. Mamy zatem podstawy by oczekiwać turnieju na wysokim poziomie. #EuroVolleyU21W odbędzie się w Apulii, rejonie z którego pochodzę i który kocha siatkówkę. Jako prezydent naszej federacji jestem tym bardziej szczęśliwy z szansy, która przed nami stoi.

Polacy są z kolei zdobywcami brązowego medali zeszłorocznych mistrzostw świata do lat 21, na podium których znalazły same europejskie drużyny, w tym Włochy i Rosja. W #EuroVolleyU22M wezmą zatem udział trzy najlepsze zespoły świata, co jest wystarczającym powodem by z niecierpliwością czekać na turniej.

Jestem bardzo zadowolony, że #EuroVolleyU22M odbędzie się w Polsce – komentował Prezes PZPS Sebastian Świderski. – Traktujemy siatkówkę poważnie na wszystkich jej poziomach i jesteśmy dumni z naszego systemu szkolenia młodzieży, który jest bezpośrednio powiązany z sukcesami seniorskiej reprezentacji. Wyjątkowość tej konkretnej grupy wiekowej polega na tym, że zawodnicy są w niej u progu seniorskiej kariery, gdzie stawka gry zaczyna gwałtownie rosnąć. Jednocześnie prawdziwą przyjemnością jest być świadkiem tego entuzjazmu, czystych emocji i niekłamanej radości z gry, w połączeniu z wysokim już poziomem technicznych umiejętności, jakie ci młodzi siatkarze posiadają. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się tym wszystkim z kibicami tu w Polsce.

#EuroVolleyU18M 2024 odbędzie się w Bułgarii

Dodatkowo, podczas ostatniego, grudniowego posiedzenia w Budapeszcie, Zarząd CEV potwierdził, że Bułgaria będzie organizatorem mistrzostw Europy chłopców do lat 18 w 2024 roku.

pzps.pl