Podczas konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej zaprezentowano stan przygotowań do Puchar Świata w siatkówce plażowej Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn 2015.

Najlepsze siatkarki i siatkarze plażowi świata rywalizować będą w tej niezwykle widowiskowej dyscyplinie od 25 do 30 sierpnia 2015 r. na boiskach Centrum Rekreacyjno-Sportowego UKIEL w stolicy Warmii i Mazur. Turniej ma najwyższą kategorię sportową – Grand Slam (Wielki Szlem), którą może poszczycić się tylko pięć zawodów spośród osiemnastu organizowanych w tegorocznym cyklu FIVB World Tour.

Światowa Federacja Piłki Siatkowej od lat powierza Polsce organizację imprez najwyższej rangi. Nigdy nie zawiedliśmy ich zaufania. Dołożymy wszelkich starań, aby turniej Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn 2015 także stał na najwyższym światowym poziomie – powiedział Paweł Papke, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Poza szefem polskiej siatkówki o przygotowaniach do turnieju mówili także: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Dyrektor Turnieju Rafał Pośpiech oraz reprezentantki Polski w siatkówce plażowej Karolina Baran i Jagoda Gruszczyńska.

Paweł Papke -Prezes PZPS:

– Polski Związek Piłki Siatkowej skutecznie i mocno działa na niwie siatkówki, także plażowej. Od wielu lat jesteśmy organizatorami turniejów siatkówki plażowej, m.in. w Mysłowicach i w Starych Jabłonkach. Teraz przenieśliśmy te ostatnie rozgrywki do Olsztyna. Stąd też podziękowania dla władz miasta i regionu za przychylność przy organizacji turnieju. Od wielu lat cieszymy się w FIVB dużym poważaniem, przykładem tego może być choćby organizacja ubiegłorocznych halowych mistrzostw świata mężczyzn. Organizowaliśmy także mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w 2013. W tym roku także jeden z największych turniejów FIVB Beach Volleyball World Tour Warmia Mazury Grand Slam odbędzie się w Olsztynie, dlatego dziękujemy federacji światowej za zaufanie.

Piotr Grzymowicz -Prezydent Olsztyna:

– Będzie to dla nas sprawdzian zarówno od strony organizacyjnej, jak i teoretycznego przygotowania. Od dłuższego czasu już nad tym pracujemy. Staramy się promować nasze miasto poprzez wysokie walory środowiskowe. Olsztyn to także dobra infrastruktura pozwalająca na organizację imprez sportowych, jak i rekreacyjnych. Jezioro Ukiel, nad którym odbędzie się cała impreza, jest do tego bardzo dobrze przygotowane. W ostatnim czasie zainwestowaliśmy w to miejsce prawie 100 mln złotych. Powstała baza rekreacyjno-sportowa, która nam służy. Gościliśmy na obiekcie już triatlon oraz kajakarstwo i rugby na plaży. Czekamy na Grand Slam, który odbędzie się pod koniec sierpnia. Sceneria turnieju będzie bardzo urocza i jestem przekonany, że staniemy na wysokości zadania, by wywiązać się z obowiązków współorganizatora. Będziemy do tego wydarzenia na pewno przygotowani. Zapraszamy mieszkańców Polski. Wiemy już, że będzie także wielu fanów siatkówki plażowej z całego świata . Miasto Olsztyn jest dumne, że może organizować turniej wspólnie z PZPS i województwem Warmińsko-Mazurskim.

Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

– Jest to bardzo ważne wydarzenie dla naszego regionu, szczególnie pod względem promocji. Jak cała Polska, także Warmia i Mazury bardzo się zmieniają, a przez ostatnie dziesięciolecie poszliśmy mocno do przodu. Chciałbym podkreślić, że wykorzystujemy środki unijne, notując w okresie 2007-2013 praktycznie stuprocentowe ich wykorzystanie. Organizacja tego światowego turnieju wiąże się z odwiedzinami osób nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Wiąże się ona także z relacjami telewizyjnymi na całym świecie. Przez ostatnie 11 lat turnieje najwyższej rangi w siatkówce plażowej odbywały się w naszym regionie z dużym powodzeniem, były najwyżej oceniane przez światową federację. Wierzę, że przy takim doświadczeniu organizatorów i wykorzystaniu infrastruktury, turniej będzie wielkim sukcesem.

Rafał Pośpiech – Dyrektor Turnieju:

– Dziękuję Prezydentowi Olsztyna, Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego, że mogę pracować z taką grupą ludzi. Podkreślam, mieszkańcy Olsztyna to wspaniali ludzie i bardzo dobrze się z nimi współpracuje. Możemy już potwierdzić przybycie wszystkich najlepszych par, mamy też informację od wszystkich par brazylijskich, m.in. trzech par kobiecych, które stanęły na podium ostatnich mistrzostw świata rozgrywanych w Holandii. Nie zabraknie oczywiście polskich zespołów. Będą wszyscy najlepsi, możemy więc być pewni widowisk sportowych na najwyższym poziomie. Organizacyjnie idziemy zgodnie z harmonogramem. Jest to znakomita współpraca, a wszystko jest poukładane od A do Z. Obecnie mamy duże zaangażowanie teamów animacyjnych, a z każdym dniem przybywa rozrywki spodziewanej w czasie turnieju. Możemy zdradzić, że wystąpi m.in. Jerzy Kryszak. Oficjalny program animacji będzie dostępny na stronie turnieju – www.grandslam.pzps.pl. Na plaży nr 1 postanowiliśmy postawić telebim, będzie on pięknie wkomponowany w infrastrukturę boisk. Na prośbę wielu osób z Polski zrobiliśmy strefę 800 miejsc rezerwacyjnych. Obecnie jest ona wypełniona na poziomie 60%, a z każdym dniem maleje liczba miejsc. Jest ona skierowana do osób, który przybędą z najdalszych zakątków Polski. Rozpoczynamy turniej w poniedziałek, 24 sierpnia rozgrywkami country quota, czyli prekwalifikacją do turnieju kwalifikacyjnego. Mecze finałowe kobiet odbędą się w sobotę, turniej męski zakończy się natomiast w niedzielę.

Jagoda Gruszczyńskareprezentantka Polski w siatkówce plażowej:

– Jesteśmy stosunkowo młodą parą, co świetnie obrazuje fakt, że znana brazylijska para Ricardo/Emanuel ma dłuższy staż grania na boiskach plażowych niż my żyjemy. Ostatnio brałyśmy udział w seniorskich mistrzostwach świata, w których zajęłyśmy, wysokie dla nas, 17. miejsce.

Karolina Baran, reprezentantka Polski w siatkówce plażowej:

– Zapraszam wszystkich na Grand Slam w Olsztynie. Na pewno będzie to najlepszy turniej w siatkówce plażowej w Polsce, a o wysoki poziom organizacyjny i sportowy zawodów jestem spokojna.