O sile kontynentu południowoamerykańskiego w tegorocznym Pucharze Świata świadczyć będzie postawa dwóch drużyn – Argentyny i Wenezueli. Przyjrzyjmy się północnym sąsiadom dobrze znanej Brazylii – przedstawiamy reprezentację Wenezueli.

fivb.org

Potęga siatkarzy Brazylii i Argentyny uniemożliwiła do tej pory Wenezuelczykom wygraną w Mistrzostwach Ameryki Południowej, jednak mają oni na swoim koncie 9 srebrnych i 12 brązowych medali tych zawodów. Co ciekawe, Wenezuela nigdy nie wypadła poza czołową czwórkę mistrzostw swojego kontynentu.

Pod nieobecność wielkiej Brazylii w Pucharze Świata 2015 (priorytet dla tej drużyny to przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro) to Argentyna i Wenezuela wywalczyły szansę wrześniowego startu w Japonii. To drugi raz w historii, kiedy nie zobaczymy Brazylijczyków na tej imprezie. Jako najlepsza drużyna regionu (Brazylia wygrywała mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego 29 razy, tylko raz ustępując pola Argentyńczykom w roku 1964) Canarinhos nieprzerwanie zasilała stawkę startujących drużyn od czasu drugiej edycji Pucharu w roku 1969. Nie o Brazylii tu jednak mowa.

Turniej kwalifikacyjny strefy CSV (Ameryka Południowa) do tegorocznego Pucharu Świata odbył się w Cali w Kolumbii. Do finału dotarli Argentyńczycy, którzy odnieśli pewnie zwycięstwo nad gospodarzami, Wenezuela pokonała natomiast zespół Chile. Dla Wenezuelczyków mecz z drużyną Chile, choć wygrany zdecydowanie w partiach 3:0, nie był spotkaniem nieopatrzonym dużą dawką emocji. Wenezuelczycy musieli natrudzić się szczególnie w dwóch ostatnich częściach spotkania, gdzie stan poszczególnych setów wyniósł 25:23 i 26:24.

2015 rok to spore wyzwanie i drugi start tej drużyny w Pucharze Świata, obok takich ekip jak: Rosja, Polska, Włochy, USA, Argentyna, Iran, Australia, Kanada, Tunezja, Egipt, Japonia. Poprzedni start reprezentacji Wenezueli w Pucharze Świata miał miejsce w 2003 roku, kiedy ekipa ta zajęła 8. miejsce w gronie 12 uczestników. Wenezuelczycy już na starcie musieli uznać wyższość drużyn Francji, Włoch i Brazylii (wszystkie trzy spotkania zakończyły się w trzech partiach). W drugiej rundzie zwyciężyli z reprezentacją Tunezji, by następnie przegrać z Koreą Południową. W dalszej fazie rozgrywek Wenezuela pokonała Japonię, Chiny i Egipt, zapisując na swoim koncie ostatecznie 4 wygrane w turniejowym dorobku. Za mocne dla tej ekipy okazały się reprezentacje Serbii i Czarnogóry, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2003 Wenezuelczycy pozostawili za sobą drużyny Japonii, Chin, Tunezji i Egiptu. Mecze z trojgiem spośród tych właśnie rywali mogą rozstrzygać o końcowym rezultacie Wenezueli w tym roku. Reprezentacja ta nie jest jednak faworytem tych spotkań; pamiętajmy, że to najniżej sklasyfikowana drużyna wśród całej stawki Pucharu Świata (29. miejsce według rankingu FIVB). Polacy zagają z Wenezuelczykami piątego dnia turnieju.

Ivan Marquez, fivb.org

Skład reprezentacji Wenezueli na Puchar Świata 2015:

Kervin Pinerua, Paul Viloria, Jhonlen Barreto, Fernando Gonzales, Hector Mata, Emerson Rodrigues, Carlos Paes, Edson Alberto Valencia Gonzales, Hector Salerno, Jose Carrasco, Jhoser Rafael Contreras Rangel, Angel Vinicio Petit Melean, Jesus Danian Chourio Pirela, Maximo Antonio Montoya Martine, Henry Jose Rojas Estangel, Jonathan Quijada, Willner Rivas, Oscar Enrique Garcia Marquina, Ivan Marquez, Jose Martines.

Najstarszym i najbardziej doświadczonym zawodnikiem reprezentacji Wenezueli jest Ivan Marquez, znany z występów w takich klubach jak Knack Roselare, Olimpiakos Pireus czy we włoskim Tonno Callipo Vibo Valentia. 33-letni środkowy mierzy 205 cm wzrostu i może pochwalić się zasięgiem w bloku na poziomie 367 cm, w ataku natomiast 372 cm. Najmłodszy w kadrze to 19-latek, Jonathan Quijada. Kapitanem zespołu jest atakujący Kevin Pinerua (słowacka VK Prievidza).

Reprezentacja Wenezueli trenuje pod wodzą Włocha Vincenzo Nacci. Pod okiem tego właśnie szkoleniowca Wenezuelczycy byli o krok (jeden punkt) od drugiej rundy Mistrzostw Świata 2014 rozgrywanych w Polsce. Drużyna ta pokonała w naszym kraju Kamerun oraz zapunktowała w spotkaniu z Australią. Wenezuela startowała w mistrzostwach świata 11-krotnie. Swoje jedyne w historii Igrzyska Olimpijskie Wenezuelczycy zakończyli na 9. miejscu (Pekin 2008), tutaj także pozostawiając w tyle zespoły Egiptu i Japonii.

Vincenzo Nacci, fivb.org

Wenezuelczycy zakwalifikowali się do Ligi Światowej 2015 po tym, jak z rozgrywek wycofała się drużyna Niemiec. Po pięciu latach nieobecności w World League, tegoroczny występ drużyna Wenezueli zakończyła z jednym zwycięstwem w tie-breaku na koncie, odniesionym w nad reprezentacją Kazachstanu.