Już tylko tydzień dzieli nas od powrotu do sezonu reprezentacyjnego. Po Lidze Narodów przyszedł czas na Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, podczas którego Biało-czerwoni zmierzą się z Brazylią, Serbią oraz Finlandią. Poza dużą dawką siatkarskich emocji, na kibiców czekać będzie wiele ciekawych akcji.

Niezwykłą gratką dla kibiców będzie siatkarskie muzeum „Volley Bajka”, gdzie będziemy mogli zobaczyć wiele wyjątkowych eksponatów, m.in. puchar za Mistrzostwo Świata z 1974 roku, pamiątki po drużynie Huberta Jerzego Wagnera czy wszystkie medale zdobyte przez polskich siatkarzy.

– Mamy mnóstwo eksponatów, często unikatowych, jak choćby puchar za Mistrzostwo Świata z 1974 roku. W trakcie Memoriału można będzie zobaczyć także m.in. stroje z igrzysk w Montrealu, wiele osobistych pamiątek graczy Złotej Drużyny Wagnera, a także wyjątkową kolekcję medali – mamy w swoich zbiorach wszystkie medale zdobyte przez polską siatkówkę – opowiada pasjonat polskiej siatkówki i właściciel kolekcji Grzegorz Szewczyk.

W trakcie XVII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera będą organizowane różne zbiórki. Jedna z nich przeznaczona jest na rehabilitację Michała Kowalczyka. Przed rokiem zebrano na jego leczenie prawie 20 tysięcy złotych! Chłopiec urodził się jako wcześniak i został pozostawiony przez matkę w szpitalu. Okazało się, że ma skomplikowaną wadę serca. Żyje z rozrusznikiem serca, ma za sobą mnóstwo zabiegów i jest w trakcie żmudnej oraz kosztownej rehabilitacji. Na facebookowym profilu chłopca (Misiek – Mały Maratończyk) możemy przeczytać o walce Michała z trudnościami związanymi z chorobą:

Przebieg pooperacyjny powikłany był także zapaleniem płuc, które doprowadziło do rozwoju niewydolności oddechowej, niestety w skutek niedotlenienia doznałem wieloogniskowego uszkodzenia układu OUN oraz niewydolności krążeniowo-oddechowej. Mój stan przez trzy miesiące był skrajnie ciężki, szansa na uratowanie mojego życia były znikome, wymagałem ciągłego podłączenia do respiratora. Pomimo prowadzonej systematycznej rehabilitacji i długotrwały pobyt w szpitalu (ponad 241 dni) oraz choroba podstawowa, doprowadziły mnie do znacznego opóźnienia rozwoju neuro-motorycznego. Na dzień dzisiejszy mam stwierdzone mózgowe porażenie dziecięce-obustronne porażenie kurczowe, małogłowie wtórne. Jestem pod opieką wielu specjalistów: neurologa, kardiologa, endokrynologa, pulmonologa, okulisty, logopedy, psychologa… Rodzice adopcyjni pierwszy raz zobaczyli mnie w Wiadomościach TVP, to ciocie pielęgniarki, którym skradłem serca, postanowiły poszukać mi, mamę i tatę. Zakochali się we mnie i pomimo niepełnosprawności biologicznego syna Jakuba, który cierpi na autyzm wczesnodziecięcy postanowili mnie adoptować.

Również w tym roku po raz kolejny będzie organizowana przez Fundację Sarigato akcja Karmimy Psiaki, podczas której każdy kibic będzie mógł wesprzeć podopiecznych schroniska Psie Pole w Racławicach. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli nie damy rady wpaść na Memoriał, to wciąż możemy wysłać karmę. Karmę można przynieść na stoisko Karmimy Psiaki albo zamówić online w charytatywnym sklepie fundacyjnym (www.karmimypsiaki.pl/sklep), z którego 100% przekazywane jest na pomoc zwierzakom w schroniskach.

Podczas imprezy zwycięzcy XXV Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o puchar Kinder+Sport, którzy wcześniej otzymali już pamiątkowe puchary, będą  mogli zrealizować drugą część nagrody –  voucher na wyjazd na Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, podczas którego będą wprowadzać drużyny Polski, Serbii, Brazylii i Finlandii jako eskorta przedmeczowa.

– Dziękuję rodzicom, że wychowali tak wspaniałe dzieci i oddaliście je pod opiekę siatkarzy. Na pewno się odwdzięczą. Dziękuję Wojewódzkim Związkom Piłki Siatkowej, a także firmie Ferrero za to, co dla nas zrobiła podczas organizacji tego wydarzenia. Bardzo dziękuję za przygotowanie tego wspaniałego turnieju, który śmiało możemy nazwać najpiękniejszym turniejem na świecie. Wiem, że emocji było mnóstwo. Wygrywają tylko najlepsi, ale chcę podkreślić, że wygraliście wszyscy! Gracie w siatkówkę i jesteście z nami. Przed wami, dzięki ciężkiej pracy kariera taka, jaką osiągnęli nasi zaproszeni siatkarze – Sebastian Świderski i Grzegorz Bociek. W przyszłym roku z zespołami czwórek już się nie zobaczymy, ale te drużyny, które grały w dwójkach i trójkach jeszcze będą miały okazję przyjechać na kolejny finał turnieju Kinder+Sport. Trenujcie dalej, a na pewno w przyszłości zdobędziecie wiele medali – powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Tegoroczna edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, podobnie jak miniona, to idealna okazja na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony możemy się świetnie bawić, wspierając siatkarzy z trybun, a z drugiej mamy okazję pomóc tym, którzy bardzo jej potrzebują.

Na wszystkich kibiców poza wyżej wymienionymi atrakcjami będzie czekała jeszcze jedna. Mianowicie na zgromadzonych będą czekały lody, które pozwolą trochę ostudzić siatkarskie emocje, które bez wątpienia będą tam obecne.

Memoriał Wagnera to ostatni przystanek na drodze do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, który odbędzie się w Gdańsku. To również ostatni test kibiców, aby sprawdzić siłę ich dopingu. Gorąco zachęcamy wszystkich do dopingowania Biało-Czerwonych. My tam będziemy, a Wy?