W najbliższych dniach w Krakowie zostanie rozegrany XVII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Współpraca pomiędzy Fundacją a władzami miasta układa się na tyle harmonijnie, że turniej będzie rozgrywany w tym miejscu co najmniej do 2021 roku.

Przypomnijmy, że Memoriał to hołd dla wybitnego polskiego trenera – Huberta Jerzego Wagnera, szkoleniowca mistrzów świata i mistrzów olimpijskich.

Pierwszy raz turniej został rozegrany w dniach 22-24 sierpnia w 2003 roku – dokładnie 527 dni po śmierci Wagnera. To wydarzenie przez pierwsze sześć lat odbywało się w olsztyńskiej hali Urania. Później też m.in.: w Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Zielonej Górze i Płocku. Inauguracja w Krakowie miała miejsce w 2014 roku. W rozgrywkach wzięły wówczas udział reprezentacje Bułgarii, Chin, Polski i Rosji. Rok później zawody odbyły się w Toruniu, ale już kolejne edycje wróciły do TAURON Areny Kraków.

W 2018 roku złoto turnieju zdobyli Polacy, a tuż za nimi na podium znaleźli się Rosjanie. W tegorocznej edycji (1-3 sierpnia) obok biało-czerwonych walczyć będą także Brazylijczycy, Serbowie oraz reprezentacja Finlandii.

Cieszę się, że Memoriał po raz kolejny zagra w Krakowie, mieszkam niedaleko, drogę do TAURON Areny znam już na pamięć – mówi syn Huberta Jerzego Wagnera. – Myślę, że mój ojciec byłby zadowolony z tego, co dzieje się z tym turniejem. Przywiązywał uwagę do szczegółów, może nawet był upierdliwy. Interesowała go jakość pracy w każdym aspekcie. I właśnie Memoriał prezentuje bardzo wysoką jakość pod względem organizacyjnym i sportowym. Skoro ten Kraków taki szczęśliwy to zastanawiam się, jak długo jeszcze Memoriał będzie dobrym talizmanem dla biało-czerwonych – dodaje Grzegorz Wagner

Z udanej współpracy cieszą się także władze miasta-gospodarza Memoriału:

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny ten turniej będzie gościł w Krakowie. Memoriał Wagnera kojarzy mi się z tym, że jest swoistym magnesem na szczęście, bo przecież po tym turnieju nasza kadra jechała na jakże szczęśliwe mistrzostwa w 2014 czy 2018 roku. Teraz po Memoriale jedziemy na kwalifikacje do Gdańska, myślę że znowu przyniesiemy szczęście biało-czerwonym. Sportową historię TAURON Areny Kraków zaczynała siatkówka i starcie z wielką Brazylią, ta siatkówka została z nami na lata – podkreśla Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Zdaniem prezesa Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, współpraca z Krakowem i nowoczesny obiekt powodują, że dla kibiców tworzony jest turniej o wyjątkowym poziomie sportowym:

Dzięki fantastycznemu wsparciu władz samorządowych miasta Krakowa będziemy mieli mały jubileusz, bo nasz turniej już po raz piąty zostanie rozegrany w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Kraków. Jestem przekonany, że supernowoczesna TAURON Arena Kraków, najlepsi siatkarze na świecie oraz najlepsi na świecie polscy kibice to recepta na sukces i niezapomniany turniej – podkreśla Jerzy Mróz

– Od 1 do 3 sierpnia wszystkie drogi będą prowadziły do Krakowa. Zapraszamy na małą powtórkę z ostatniego mundialu, bo w TAURON Arenie zagrają mistrzowie świata, wicemistrzowie Brazylijczycy oraz czwarta ekipa – Serbowie. Zapraszam wszystkich kibiców do Krakowa – dodaje wiceprezes fundacji, Cezary Mróz

XVII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera rozpocznie się w czwartek 1 sierpnia i potrwa do soboty. Tuż po nim Polacy zagrają o przepustkę do igrzysk w Tokio z Francją, Słowenią i Tunezją, a turniej będzie rozgrywany w Gdańsku. Oznacza to, że Memoriał będzie ostatnim sprawdzianem biało-czerwonych przed walką o igrzyska, która rusza już 9 sierpnia.

źródło/photo: fundacjawagnera.pl